Europska liga, Kvalifikacije, 2. pretkolo, 19.07.2012, 20:30 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 23.000
Suci: Anastassios Kakos, Akrivos, Tatsis (svi Grčka)

Vukušić i Trebotić osigurali dva pogotka prednosti Hajduku za uzvrat u Rigi

S Poljuda:Bernard Jurišić • četvrtak, 19.07.2012.

Hajduk je preko Ante Vukušića i Dinka Trebotića osigurao dva pogotka prednosti uoči uzvrata 2. pretkola Europske lige u Rigi. U 90 minuta splitska mladost potpuno je nadigrala latvijski Skonto, koji praktično čitav susret nije izlazio iz bunkera...

Valerijs Šabala
49'
2
Renars Rode
72'

Marian Pahars

Trener Hajduka Mišo Krstičević u okršaj s latvijskim Skontom poslao je prilično iznenađujuću momčad, u kojoj su svoj hajdučki debi imali Avdija Vršajević i Toni Sušić, ne i najavljeni napadač Anton Maglica. Ostavio je splitski strateg usamljenog kapetana Antu Vukušića u vrhu Hajdukovog napada, a dodatne snage poslao u "rat" u sredini terena.

Gosti su se prema najavama povukli su svoju polovicu, izašavši tek dvaput u prvih 45 minuta ozbiljnije preko centra. Prvi put u 21. minuti kad je zaprijetio Savčenkovs glavom nakon kornera, drugi put u 31., kad je Segundo poslao opasnu paralelu na pet metara, na koju gostujući napadači nisu stigli.

"Uredovali" navijači na Istoku

Zanimljiva situacija dogodila se u 25. minuti na istočnoj tribini. Jedan je "navijač" zapalio i bacio baklju na tartan stazu, što je ostatak tribine, a i stadiona popratio žestokim zviždukom. Potom se nekoliko navijača s istočne tribine spustilo do tog tipa, okružilo ga i tražilo od zaštitara da ga odvedu s tribine.

Očito su pravi navijači ozbiljno odlučili "filtrirati" one koji ne odustaju od ubacivanja baklji u teren. Najavili su to i vođe KNH Torcida uoči početka utakmice, novac za plaćanje kazni zbog nečije gluposti zaista se može pametnije iskoristiti.

Ostatak prvog dijela protekao je u "plesu" Hajdukovog napada i Skontove obrane između centra i gostujućeg kaznenog prostora.

Više od 20.000 navijača nosilo je Splićane u početnom pritisku iz kojeg su se izrodili dalekometni pokušaji Andrijaševića, Jozinovića i Sušića. Tražio se svaki centimetar slobodnog prostora, pokrivala su čak osmorica gostujućih igrača sav prostor ispred svog kaznenog prostora. No, u 34. minuti ipak su nadigrani.

Andrijašević je poslao jednu odličnu, okomitu loptu kroz zadnju liniju Skonta, a Ante Vukušić za djelić sekunde stigao do lopte prije gostujućeg vratara Malinsa i skrenuo loptu u mrežu za 1:0. Hajduk je na poluvrijeme odnio željenu prednost.

Drugo poluvrijeme s dva lijepa poteza otvorio je Caktaš. Najprije je u slalomu prošao pored petorice igrača Skonta, ali nije uspio dobro pucati s ulaza u kazneni prostor, a u narednom napadu je jako dobro pucao s 20 metara, no prohujala je lopta malo preko grede.

Bio je to navještaj drugog pogotka koji je stigao u 58. minuti. Dinko Trebotić snažno je povukao po desnoj strani, ušao u kazneni prostor i izmijenio dupli pas sa Vukušićem, izašao sam pred vratara i prebacio ga za udvostručenje splitske prednosti.

Nastavili su Hajdukovci pritiskati, tražeći i treći pogodak koji bi ih potpuno mirno poslao na put u Rigu. Gosti i dalje nisu izlazili iz svoje ljušture, tek je Labukas potegnuo s dvadesetak metara u 81. minuti, ali nezaposleni Blažević je to skrenuo u korner.

Obranu utakmice Blažević je imao u 90. minuti, kad je nakon jedne duge lopte koja je preskočila dotad besprijekornog Maloču i došla do Sabale, sjajno skratio kut latvijskom napadaču i spasio Hajdukovu prednost.

Bili su tako dobro otvorili sezonu, s pobjedom bez primljenog pogotka ide na uzvrat u Rigu narednog tjedna i imaju se pravo nadati da će nastaviti svoj europski put i u kolovozu.

• Obrisan korisnik20.07.2012. u 20:40
    ima i video tako da.. osim "ubij,ubij,ubij Keruma" je bilo još jedino "Kerume Turčine.." to je što sam ja razumio
  • pikepiletina20.07.2012. u 19:20
    ako laže Jutarnji, imaš još desetak novina koje spominju pogrdne povike Torcide na račun Keruma. budući da nisam bio na utakmici volio bih znati o čemu je riječ. zna li itko?
    pikepiletina
  • Obrisan korisnik20.07.2012. u 10:55
    Hajduk je dobio odličnu grupu za 3. kolo. Izuzev Intera kao protivnika, što bi bio spektakl, ali nemoguće, sa svima ostalima Hajduk će biti skoro pa ravnopravan, ili barem imati neke šanse na prolaz. Vidjećemo šta donosi ždrijeb ...
  • Obrisan korisnik20.07.2012. u 09:39
    Čestitke Hajduku! Nadam se da će i dalje biti uspješni iako ih očekuju jače momčadi, međutim momčad je vrlo mlada, ovo im je prva utakmica općenito u novoj sezoni, pa sam izuzetno zadovoljan. Samo neka im se da šansa, oni trebaju potporu i šefova kluba i grada i navijača i posebno medija! Sretno!
  • Obrisan korisnik20.07.2012. u 09:24
    iako sam Dinamovac, drago mi je vidjeti Hajduka da dobro igra. Mali Andrijašević bi mogao biti odličan igrač kroz 2,3 godine ako mu se da poštena prilika!