Euro 2012. - Skupina II, 3. kolo, 25.01.2012, 18:10 h
Španjolska 35:32 Slovenija
Slovenija

Slovenci umalo iznenadili Španjolce

Zvonka Keliš • srijeda, 25.01.2012.

Svoj posljednji susret u skupini II Europskog rukometnog prvenstva u Srbiji odigrale su reprezentacije Španjolske i Slovenije. Španjolci, već vidno opušteni, skoro su pretrpjeli svoj prvi poraz na natjecanju, no, pred sam su kraj uspjeli uzeti stvari u svoje ruke te stići do pobjede 35:32. Slovenci su, pak, nakon velike borbe i želje ostali praznih ruku te im sada preostaje tek čekati rasplet događaja u susretu Hrvatske i Mađarske o kojem im ovisi borba za peto mjesto na turniru.

SPENS dvorana u Novom Sadu bila je domaćin posljednjeg, trećeg kola drugog kruga Europskog rukometnog prvenstva u Srbiji, koji joj je na rukometni teren donio reprezentativce Španjolske i Slovenije. Bolje su susret otvorili Slovenci koji su na samom startu držali minimalnu prednost nad svojim protivnicima koji do kraja prvog dijela ipak uspijevaju izjednačiti. U prvim minutama drugoga poluvremena Slovenci, predvođeni Škofom i Lukom Žvižejom, odlaze do osjetnije prednosti od tri, pa čak i četiri pogotka, no to nije spriječilo Španjolce da na koncu pokažu što znaju i umiju te da se potpuno vrate u susret, preokrenu rezultat u slave s tri gola razlike.

Najbolji i najefikasniji

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Iker Romero sa sedam postignutih pogodaka, dok je Joan Canellas zabio njih šest. Španjolski vratari sakupili su zajedno devet obrana, od toga je osam udaraca obranio Jose Javier Hombrados, dok je na drugoj strani tandem Škof-Prošt zaustavio 12 udaraca. Najbolji kod Slovenaca bio je Luka Žvižej također sa sedam golova, dok su po šest dodali Sebastian Skube te Dragan Gajič.

Izjednačeno je bilo na startu susreta u novosadskoj SPENS dvorani, naime, nakon uvodnog vodstva Slovenaca 1:0 krenula je igra gol za gol koja je potrajala sve do devete minute i vodstva (5:4) razigranih i vidno dobro raspoloženih i opuštenih Slovenaca. Žvižej vodstvo Slovenaca potom povećava na 6:5 što Španjolci vide kao upozorenje te stoga ubrzo uzvraćaju mini-serijom od tri pogotka za svoje drugo vodstvo na utakmici i 7:6.

Nastavak borbene i napete utakmice donio je povratak Slovenaca u vodstvo. Nakon što je Skube zabio za 10:9, a Canellas uzvratio za izjednačenje 10:10, Slovenci su u 22. minuti, s dva pogotka Gajiča s linije sedam metara, stigli do prednosti od dva gola (12:10) koju Španjolci uspijevaju stići tek pet minuta kasnije zahvaljujući Raulu Entrerriosu koji pogađa za 14:14. Do odlaska na odmor postignut je po pogodak s obje strane, Žvižej, naime, vraća Slovence u minimalno vodstvo 15:14, no Canellas to u posljednjim sekundama prvog dijela izjednačuje na 15:15 s kojima se, dakle, ide na predah.

Prve minute nastavka obilježili su ponovno Slovenci, ovoga puta, odličan Škof na golu te još bolji Luka Žvižej sa svojom serijom 4-0 potpuno su iznenadili protivnika te su svoju momčad po prvi puta odveli do prednosti od tri pogotka (19:16). Iako to Romero odmah smanjuje na 17:19, Skube i Gajič odvode Slovence i na +4 (21:17). Valero Rivera shvaća ozbiljnost situacije te stoga poziva minutu odmora nakon koje Španjolci smanjuju zaostatak na dva gola razlike (20:22).

Sredinom drugoga dijela Španjolska, četvrtim pogotkom Raula Entrerriosa, uspijeva stići Slovence te konačno izjednačiti (24:24), dok samu završnicu, točnije, posljednjih deset minuta susreta otvara potpunim rezultatskim preokretom, naime, Gurbindo u 49. minuti zabija za 26:25, prvo vodstvo svjetske bronce u drugom poluvremenu, dok na +2 minutu kasnije povisuje Canellas iz kontre nakon pogreške Špilera na drugoj strani. Španjolci do samog kraja više ne ispuštaju svoje vodstvo već samo povisuju svoju prednost pa tako pet minuta prije kraja imaju +3 (30:27) koje čuvaju sve do isteka posljednje, 60. minute, u kojoj upisuju pobjedu 35:32.

Španjolci tako u polufinale idu kao neporažena momčad s pet pobjeda i jednim remijem, dok Slovenci sada čekaju rasplet utakmice Hrvatska-Mađarska o kojoj im ovisi borba za peto mjesto na Europskom prvenstvu, naime, ukoliko Hrvati svladaju Mađare Slovenci ostaju na trećem mjestu u skupini koje ih, dakle, vodi u borbu za peto mjesto.