Euro 2012. - Skupina II, 3. kolo, 25.01.2012, 16:10 h
Francuska 29:29 Island
Island

Prijateljski oproštaj Francuske i Islanda

Damir Žbulj • srijeda, 25.01.2012.

Francuzi i Islanđani morali su odraditi posljednji susret u skupini II ovog Europskog prvenstva lišen rezultatskog pritiska. Početak utakmice pripao je Islandu, koji je u jedom trenutku imao i šest pogodaka viška, dok se u nastavku probudila bezvoljna Francuska, za neodlučeni ishod ovog rukometnog dvoboja.

Nakon potopa od Hrvatske i gubitka mjesta u polufinalu Francuzi su morali protiv Islanda odraditi posljednju utakmicu u skupini II Europskog prvenstva.

U susretu reprezentacija bez prevelikog natjecateljskog motiva, nije bilo previše kvalitetnog rukometa u prvih pola sata igre. Francuzi bez svoje karakteristične čvrste obrane nisu bili Francuzi pa su Islanđani postizali pogotke gotovo kako su se sjetili. Pijetlove su u napadu vukli veteran Fernandez te Accambray, koji je sva svoja četiri pokušaja u prvom dijelu pospremio u mrežu protivnika.

Vezane vijesti

Bezvoljnim Francuzima, koji je ipak na tribinama novosadskog SPENS-a bodrilo 100-tinjak najupornijih navijača, Islanđani su ekspresno utrpali tri pogotka, da bi tek Narcisse, u trećoj minuti, prvi put svladao Islandskog vratara Gustavssona.

Prednost Islanda rasla je iz minute u minutu, bili su raspoloženi i Palmarsson i Sigurdsson, dok je još uvijek aktualne europske prvake u u životu držao Fernandez, zabivši dva sedmerca i jedan pogodak iz igre, za 6:10 u 16. minuti dvoboja. Uz dva uzastopna pogotka Sigurdssona stigli su Islanđani i do +6, ali ipak u završnici prvog dijela Francuzi uspijevaju uhvatiti priključak.

Ulazak Accambrayja podigao je učinkovitost u napadu, Omeyer je skinuo koju loptu pa su Francuzi do odmora stigli na zaostatak od tri pogotka (12:15).

Karabatić nije igrao

Francuze je predvodio odlični Accambray s deset pogodaka iz 11 pokušaja, Detrez je zabio četiri (4/4), sve u završnih 15-ak minuta utakmice. Fernandez je zabio tri (3/9), od čega su dva bila s linije sedam metara, Omeyer je imao 12 obrana, dok Karabatić nije niti ulazio u igru. Islandski vratari upisali su 18 obrana (Gustavsson je imao 15), Sigurdsson je zabio pet pogodaka, a Palmarsson, Olafsson, Gunnarsson i Karason zabili su po četiri.

Bodrili su francuski navijači svoje ljubimce i u nastavku utakmice, bez obzira na rezultat na poluvremenu i igru iz prvih 30 minuta, što je sigurno potaknulo Onestine izabranike na bolju igru. Podignuli su Francuzi razinu agresivnosti u obrani, dok je Accambray nastavio trpati, zabio je još pet pogodaka iz pet pokušaja do 44. minute, ukupno 9/9 u tom trenutku, za potpuni preokret i 22:20 na semaforu u korist francuske reprezentacije.

Štafetnu palicu od Accambrayja preuzeo je u tim minutama Detrez, koji je s tri pogotka u razmaku od 46. do 50. minute, držao Francuze na +2, da bi baš Accambray na ulazu u posljednjih deset minuta, svojim desetim pogotkom odveo svoju reprezentaciju na +3 i 27:24.

Bez obzira na francusku bolju igru uporni Islanđani do ulaza u posljednjih pet minuta smanjuju zaostatak na samo jedan pogodak (28:27), da bi u 57. minuti, uz isključenje Sorhaindoa, stigli i do izjednačenja. Propustili su još jedan napad i priliku za vodstvo, a Detrez je na ulazu u posljednju minutu odlično na crti primio loptu i svladao Islandskog vratara, za 29:28 Francuza. Realiziranim sedmercem Olafssona pola minute prije kraja rezultat je ponovno izjednačen, dok su francuski rukometaši propustili u posljednjem napadu osigurati pobjedu te je susret ipak završen neodlučeno, 29:29.