1. Hrvatska nogometna liga, 26. kolo, 17.04.2010, 18:00 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 5.000
Suci: Danijel Trampus (Osijek), Miro Grgić (Osijek), Davor Batinić (Osijek)

Vedran Attias • subota, 17.04.2010.

Gradski derbi između Dinama i Zagreba i lijepo vrijeme na Maksimir su privukli oko 7.000 gledatelja što je puno više nego što se inače skupi na utakmicama domaće lige, no predstava u prvih 45 minuta ničime nije opravdala dolazak gledatelja; zapravo, zvižduk istih nakon 45 minuta govorio je sve da bi u nastavku gledatelji bolji nogomet, vidjeli dominaciju Dinama, ali i pogodak iskusnog rutinera Vugrinca koji je odgodio slavlje u Maksimiru...

Marin Oršulić
67'
25
Sven Dedić
71'
26
Kazimir Poljak
90'
Igor Štimac

Dinamo nije uspio u gradskom derbiju protiv Zagreba osigurati novi naslov prvaka Hrvatske, a prikazanom igrom u prvih 45 minuta - nisu niti zaslužili. Dinamo je proigrao tek u nastavku i zasluženo poveo pogotkom Milana Badelja da bi potom promašio niz prilika što je kaznio Davor Vugrinec, zabio za 1:1 i odgodio slavlje Dinama, a Zagrebu osigurao vrijedan bod.

Igor Štimac je na teren poslao "na papiru" ofenzivan Zagreb s Vugrincom, Krstanovićem i Ljubojevićem u napadu, no gosti su napadački izgledali - samo prije utakmice. Čim je vrlo loši sudac Trampus svirao početak Zagreb se povukao na svoju polovicu i čekao priliku iz kontre, a plan iz svlačionice vrlo su lako provodili na terenu; barem prvih 45 minuta.

Dinamo je imao loptu i kontrolirao igru, no bio je potpuno bezidejan, imao je jalov pritisak, a sporom se igrom nije mogao probiti gostujući bunker. Dapače, gosti su bili ti koji su prvi zaprijetili kada je Vugrinec u 11. minuti pucao iz slobodnjaka što je Butina obranio, a prava je prilika došla u 24. minuti. Jurendić je nabacio, Kovač i Bišćan su zaboravili na Ljubojevića koji je ostao potpuno sam, ali i loše pucao s desetak metara.

Većina (očito) nema pojma

Nevjerojatno je što u Maksimiru proživljava Brazilac Sammir koji je posljednjih nekoliko utakmica, pa tako i protiv Zagreba, bio među najboljim ili najbolji igrač. Protiv Zagreba je ponovno imao nekoliko dobrih prodora, obrambenih reakcija i udaraca, ali sve to skupa bilo mu je dosta samo za zvižduk kada je napuštao teren u 82. minuti. Stvarno je nevjerojatno da ljudi koji zapravo gledaju Dinamo mogu zviždati čovjeku koji je očigledno, iz utakmice u utakmicu, među najboljim igračima u plavom dresu.

Samo minutu kasnije napokon je i Dinamo nešto odigrao: Vrdoljak je odlično povukao i osvojio puno prostora, našao Antolića čiji prizeman centaršut nitko ne posprema u mrežu gostiju. Ponadali su se gledatelji kako su dvije prilike unutar jedne minute najava bolje igre, no - ništa od toga. Igralo se loše, Dinamo je držao loptu, ali ništa nije radio s njom dok su gosti čvrsto stajali, branili se i čekali svoju priliku.

Kada se već činilo kako do odmora neće biti ništa - najbolja prilika utakmice. Badelj je prošao nekoliko igrača, našao Sammira čiji udarac Skender brani, a Dodo s nekoliko metara šalje loptu pored gola. Bila je to sjajna prilika, no Modri prikazanom igrom nisu niti zaslužili otići na odmor s prednošću, a publika je prikazano u prvih 45 minuta znala "nagraditi" zvižducima.

Kruno Jurčić očito je dobro "očitao bukvicu" svojim igračima u svlačionici i Dinamo je na teren u nastavak izašao s jasnim ciljem - pobjeda. Vidjelo se to od samog početka nastavka, a kada je Badelj u 46. minuti pogodio stativu - bila je to najava vodstva. Lijepu akciju Dinama u 47. minuti pogotkom iz blizine završio je Badelj i zabio svoj 11. gol ove sezone za 1:0. Gol je dao krila igračima u plavim dresovima koji su odmah krenuli po novi, ali Vrsaljko samo tri minute nakon pogotka nije uspio zabiti zicera i tako zapravo riješiti utakmicu.

Zagreb je u nastavku vidno pao, vjerojatno i fizički, dok je Dinamo dignuo ritam i lakoćom stvarao prilike ispred Skendera, no Dodo je još jednom u 64. minuti pokazao kako danas nije njegov dan kada se nije snašao iako je bio na samo par metara od Skendera. Inače, u tim trenucima je počelo slavlje na tribinama jer je objavljeno kako Karlovac vodi 2:0 protiv Cibalije što znači kako bi pobjeda Dinamu značila peti uzastopni naslov prvaka i to su igrači osjetili pa su sve više "grizli".

Posebno se razigrao Sammir koji je nekoliko puta dobro reagirao u obrani da bi potom prvo u 73. minuti prošao pola obrane Zagreba, a onda minutu kasnije pogodio prečku lijepim udarcem s 20-tak metara. Zagreb je izgledao vrlo loše i zapravo je nevjerojatno kako je momčad koja je djelovala vrlo dobro 45 minuta toliko pala u nastavku i praktički nestala s terena. Pjesnici su u prvom dijelu izgledali kao momčad koja ima "glavu i rep" i zna način kako uzeti nešto iz Maksimira, no u nastavku se činilo kao da su sve zaboravili sve dok majstor Vuga nije rastužio Maksimir.

Nakon niza prilika Dinama i potpunog pritiska Plavih, Zagreb je izjednačio. Igrala se 82. minuta kada je Vugrinec potpuno sam primio loptu na 20 metara, odapeo, uhvatio Butinu na "krivoj" nozi i zatresao mrežu po 112. put u hrvatskoj ligi. Gosti su tako iz ničega došli do izjednačenja i pred njima je bilo u preostalih desetak minuta sačuvati vrijedan bod što su bez većih problema i uspjeli.

Vrdoljak je odapeo pod prečku u sučevoj nadoknadi, no Skender je njegov pokušaj odbio u korner i tako odnio bod u Kranjčevićevu. Dinamo je igrao vrlo loših 45 minuta da bi se potom probudio u nastavku dok su Pjesnici odigrali obrnuto - dobrih prvih 45 minuta, a loš nastavak pa se neriješen rezultat čini i pošten.

• bubici18.04.2010. u 22:31
    Ta Vrdoljakova lopta za Antolića koju onda Dodo nije stigao je začetak imala u tome da je Sammir na lijevom veznom uzeo loptu, navukao dvojicu, prošao ih i gurnuo loptu Vrdoljaku koji je onda imao sve prazno do gola.
    bubici
  • Mihalj18.04.2010. u 01:37
    ne brini platini doći će boysi porazgovarat s igračima kad ih mamić ponovno naruči. izgleda da su sammira uzeli na zub kao nekad čalu. može on zabit i 4 gola škaricama opet će bit isto. sigurno da njegov pristup nije najbolji uvijek al tako je s dost igrača. što ne zvižde mandžukiću koji svojim... [više na forumu]
    Mihalj
  • Yurraz17.04.2010. u 20:43
    Slažem se za Sammira, žao mi je tog tipa, on sigurno ne zaslužuje zvižduke. Dinamo dobar u drugom poluvremenu, ali Dodo je kriminalno odigrao utakmicu. I on i Mandža su na podu nakon bilo kojeg kontakta, a realizaciju bolje da ni ne spominjem. Sudac je isto bio loš, a i Vugino ponašanje na terenu... [više na forumu]
    Yurraz
  • Obrisan korisnik17.04.2010. u 20:24
    Ovo za Sammira definitivno stoji.Danas opet odličan,ali nemože sam.Slabo mu se otvaraju suigrači.Ja sam ustao i pljeskao kad je izlazio van.Ali mislim realno da je Dinamo danas zasluzio 3 boda.Zagreb je pokazao totalno nesportski nogomet i sa tim ce se svatko tko je gledao tekmu složiti (pogotovo... [više na forumu]