1. Hrvatska nogometna liga, 18. kolo, 25.02.2010, 15:00 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 500
Suci: Alan Gerek (Zabok), Borut Križarić (Čakovec), Saša Fegeš (Nedelišće)

Borna Rupnik • četvrtak, 25.02.2010.

Nogometaši Lokomotive pobjedom su startali u drugi dio hrvatskog prvenstva. U Zagrebu su rutinski svladali goste iz Varaždina rezultatom 2:0...

Proljetnu polusezonu Prve hrvatske nogometne lige otvorili su u Maksimiru Lokomotiva i Varteks. Lijepo vrijeme u Zagrebu na stadion je privuklo oko 500 znatiželjnika, a bodovima su se osladili zagrebački nogometaši.

Kelavina bravura

Premda je pomoćni sudac podignuo zastavicu i označio zaleđe, te eventualni pogodak ionako ne bi vrijedio, Lokomotivin vratar Ivan Kelava istaknuo se sredinom prvog poluvremena sjajnom obranom. Prekrasnom paradom "skinuo" je pokušaj neometanog Dejana Glavice sa samo nekoliko metara udaljenosti.

Početno ispitivanje snaga, uz veliku borbenost na sredini terena, potrajalo je petnaestak minuta, a u trenucima kada je Varteks počeo djelovati konkretnije povela je - Lokomotiva. Nino Bule jedan je raniji udarac iz kuta iskoristio za namještanje nišanskih sprava, a u 20. minuti identičnu loptu Tomislava Martinca iz kornera neobranjivo glavom u padu sprema iza leđa Saše Drevena.

Varaždinci su u prvom poluvremenu najviše prijetili iz prekida ili iz daljine, ponajviše preko Miljenka Mumleka, no drugom su golu znatno bliže bili domaćini. Povratnik u sastav, Mateo Poljak - koji je dobio prednost nad Gheorgheom Andronicom - propustio je realizirati dvije stopostotne prilike. Ivan Peko pokušao je Drevena svladati iz teške situacije, a sve dobro što je gostujući vratar do tada napravio mogao je uprskati u 40. minuti.

Tada je, naime, otišao na izlet u prazno, Tomislav Havojić potom je tražio i kazneni udarac, no sudac je naposljetku pokazao samo na još jedan udarac iz kuta. Varteks je u nastavak krenuo solidnom šansom Josipa Brezovca, koji je s desetak metara opalio visoko preko gola. Ipak, samo tri minute poslije Havojić je istrčao sam pred Drevena i prisebno pogodio za 2:0.

Dreven odahnuo

Kao i na većini dosadašnjih Lokomotivinih utakmica, prekid na tridesetak metara značio je i novu bombu Željka Sopića. Iščekivanje je bilo veliko jer je Sopić suparničkim vratarima znao priređivati nemale probleme, no ovoga je puta lopta otišla daleko od gola.

Prekrasan školski protunapad Havojića i Peke u 54. minuti zapucao je Bule, a nakon sat vremena igre premijeru na hrvatskim travnjacima dočekao je i Moldavac Andronic. U svom debiju nije pokazao mnogo, ali za njega zasad radi vrijeme.

Ekipa novog čovjeka na varaždinskoj klupi, Damira Jagačića, trudila se plesti mrežu oko Lokomotivine obrane, no nisu imali rješenja za čvrstu i staloženu četvorku Roya Ferenčine, u kojoj se izvedbom bez opipljive pogreške istaknuo još jedan povratnik, Leonard Mesarić. Kako je utakmica odmicala kraju, domaća se momčad sve više koncentrirala na držanje lopte u sredini terena uz poneki bljesak u napadu, dok se s druge strane još jednom potvrdila činjenica da Miljenko Mumlek jednostavno ne može sam.

Lokomotiva je naposljetku rutinski sačuvala svoje vodstvo i apsolutno zasluženo došla na 28 bodova, isto koliko u ovom trenutku ima i splitski Hajduk. Varteks ostaje na 11. mjestu s 20 osvojenih bodova.