Euro 2010., Glavna runda, Skupina I, 2. kolo, 26.01.2010, 20:15 h, Beč, Wiener Stadthalle
Suci: Methe / Methe (Njemačka)
Norveška
Norveška
23:24 Danska
Danska

Norvežani propustili Dance kroz ruke

Tomislav Pacak, Vedran Attias • utorak, 26.01.2010.

Danska je u nevjerojatnoj završnici svladala Norvešku i tako spriječila hrvatski prolazak u polufinale već nakon drugog kola drugog kruga. Norvežani su u posljednjoj minuti imali sedmerac za vodstvo koji je Hvidt obranio, da bi u posljednjoj sekundi s te iste linije od sedam metara Danci stigli do vrijedne pobjede. Hrvatskoj sada treba bod protiv Danske ili pobjeda Norveške nad Islandom...

UKUPNO24144/55

Norveška je odlično otvorila susret protiv favoriziranog protivnika, pogocima Kjellinga, Myrhola, Lunda i Mamelunda krenula je s 4:1, no u utakmici punoj mini-serija obiju momčadi Danska se brzo vratila u egal.

Novo odvajanje Norveške dogodilo se između 14. i 18. minute kada je Ege zaključao svoj gol dok su njegovi suigrači s četiri pogotka izbušili ne posebno raspoloženog Hvidta. Obje momčadi igrale su na mahove, Danska je tako uknjižila još jednu seriju od 3:0, približila se na dva razlike (13:11), no golovima Tvedtena i Lokea Norvežani ipak na odmor odlaze sa zasluženih +4.

Norveška obrana najzaslužnija je za takav rezultat, zatvoreni su bili putevi prema krilima i prema crti gdje je bez lopti ostao opasni Knudsen. Danski napad, koji voli igrati na visoki rezultat, zadržan je na samo 17 udaraca, a s takvom igrom nije se moglo parirati Norveškoj.

Ako su Danci i smislili kakav novi plan u svlačionici, na parketu nije djelovao jer se većina danskih napada i dalje sudarala s prečvrstom obranom Norveške koja je taj segment igre odigrala zaista fantastično, zaustavila je sva najjača oružja europskog prvaka.

Norvežani su tako zahvaljujući obrani, raspoloženom Kjellingu i raznovrsnom napadu održavali 2-3 pogotka prednosti dobar dio poluvremena. Važan gol postigao je nesuđeni zagrebaš Frank Loke za 21:18 s igračem manje, dok su Danci u tom periodu dva puta pogodili okvir gola.

Ipak, srce prvaka nije dopustilo Danskoj da se preda bez borbe, malenim koracima nagrizali su norvešku prednost i golovima Eggerta i Mogensena stigli su na -1, ali izjednačenje je sjajnom obranom spriječio Ege; ne samo to, u kontri je Bjornsen zabio za povratak na +2 Norveške, 22:20 šest minuta prije kraja.

Norvežani su, međutim, ostali bez ideje u napadu, a Mogensen je u dva navrata to kaznio i pokazao se ključnim igračem Danaca u ovom susretu, izjednačivši rezultat na 22:22. Vodstvo Norveškoj vratio je Tvedten s krila, a Mogenstena u idućem napadu zaustavlja greda.

Minutu i pol prije kraja ponovno je izjednačio Hansen, a 30 sekundi prije kraja Tvedtenov udarac s crte sedam metara brani Kasper Hvidt! Drama ne bi bila drama da do posljednje sekunde nije napeta, a upravo tada Danci su dobili priliku za pobjedu – Eggert je iz sedmerca, vrlo hrabro, lobom svladao Egea za pobjedu Danske!

Nažalost za Hrvatsku, utakmica je tako okončana pobjedom europskih prvaka koji su vodili točno jednu sekundu od 60 minuta utakmice; no ta jedna sekunda bila je ona ključna...

Hrvatskoj u posljednjem susretu skupine treba barem neodlučeno protiv Danske kako bi prošla u polufinale, osim u slučaju pobjede Norveške nad Islandom – tada bismo polufinale osigurali neovisno o ishodu dvoboja s Danskom.