Euro 2010., Glavna runda, Skupina I, 2. kolo, 26.01.2010, 16:00 h, Beč, Wiener Stadthalle
Suci: Lazaar / Reveret (Francuska)
Rusija
Rusija
30:38 Island
Island

Islanđani se poigrali s Rusima

Tomislav Pacak, Vedran Attias • utorak, 26.01.2010.

Reprezentacija Islanda stigla je na korak do polufinala Europskog prvenstva pobijedivši Rusiju s 38:30. Islanđani se nisu ni pošteno oznojili da bi došli do nove pobjede, a za polufinale im treba još jedna, u posljednjem kolu drugog kruga protiv Norveške..

UKUPNO38123/56

Nada Norvežana, Danaca i Hrvata da bi Rusi mogli učiniti nešto protiv Islanda trajala je otprilike 10-ak minuta. Demoralizirani Rusi, valjda razočarani svojim dosadašnjim nastupima na Prvenstvu, odigrali su očajno prvo poluvrijeme, što su motivirani i sve bolji Islanđani iskoristili i lakoćom pretvorili u 19:10 već nakon prvih 30 minuta.

O tijeku utakmice dovoljno je reći kako je nakon 10 minuta bilo 5:1, nakon 20 minuta 12:4, a nakon 30 već spomenutih 19:10 za Island koji je maksimalno razveselio simpatičnu i vrlo glasnu grupu od 30-tak navijača.

O koncentraciji i igri Rusije dovoljno govori da je islandski vratar Gustavsson skupio tek četiri obrane u prvom dijelu, ne zato jer je bio tako loš, već zato jer su mu Rusi puknuli po golu samo 14 puta; čak šest puta pucali su pored okvira islandskog gola. Gudjonsson i Petersson su već u prvom poluvremenu postigli po pet golova, jednako kao cijela ruska momčad zajedno.

Impresionirala je islandska obrana, najagresivnija od momčadi koje igraju u bečkoj skupini, Rusi su tu zonu vrlo teško probijali. Kako ni obranu nisu igrali bolje od napada, ne čudi što su se Maksimovljevi momci predali već na poluvremenu.

Drugi dio bio je prilika izbornicima da daju malo više minuta i onima koji nisu dobivali previše prilika do sada, pa smo gledali malo ”razvodnjen” rukomet, bez napetosti, žara, neizvjesnosti i tenzija koji krase veći dio utakmica na ovom natjecanju.

Islanđani su bez previše prolivenog znoja održavali svojih +10, a tek su povremena naguravanja između Filipova i Svavarssona, Čipurina i Gustavssona te Rastvorceva i Jakobssona davala utakmici malo ”okusa i mirisa”.

Islanđani su se na kraju zadovoljili s 38:30, uzeli su dva boda na koja su računali i sada čekaju odlučujuće treće kolo sa šest bodova i spoznajom da ih pobjeda protiv Norveške vodi u polufinale neovisno o raspletu drugih utakmica.

Najefikasniji su kod pobjednika bili spomenuti Gudjonsson i Petersson sa po sedam pogodaka, pet je pogodaka iz pet pokušaja dodao Asgeirsson. Kod Rusa je bolji od ostalih bio Čipurin sa sedam pogodaka, po pet su uknjižili Filipov i Aslanjan, a pomoglo nije ni 20 obrana Gramsa; Islanđani su, naime, imali čak 16 udaraca više od protivnika.

• Obrisan korisnik26.01.2010. u 17:36
    možda neriješeno protiv Islanđana tek sada dobiva na vrijednosti. Zna se što naši igrači moraju napraviti u 18h, kako bi se i dalje mogli sa njima veseliti...