Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina A, 2. kolo, 21.01.2010, 20:10 h, Graz, Stadthalle

Borna Rupnik • četvrtak, 21.01.2010.

Iako je veći dio dvoboja Norvežana i Rusa obećavao neizvjesnost do samog kraja, Skandinavci su serijom 5:0 u završnih desetak minuta osigurali prva dva boda na Europskom prvenstvu...

UKUPNO24141/24

Večernji termin skupine A u Grazu pripao je u četvrtak Norvežanima i Rusima, a uzdignutih su ruku nakon 60 minuta parket napustili naši prvi protivnici. Norveška je pri kraju susreta ubacila u brzinu više i poravnala se s Rusijom na tablici.

Na samom početku nijedna se momčad nije uspijevala odlijepiti. Konstantin Igropulo doveo je svoju momčad u vodstvo, potom su Kjetil Strand i raspoloženi Kristian Kjelling preokrenuli na 2:1 i narednih se 15 minuta igralo praktično "gol za gol".

Momčad Nikolaja Čigareva zaredala je s tri uzastopna pogotka između 20. i 22. minute te povela 11:10, ali prije odlaska na odmor iz napadačkog su se sna probudili Erlend Mamelund i Frank Loke te svaki s po dva pogotka vratili prednost na svoju stranu (16:13).

Nastavak je bolje otvorio skandinavski predstavnik, nametnuo svoj stil i ubrzo izgradio osjetnih pet pogodaka viška, uz nova dva Kjellingova gola. Međutim, to nije slomilo čvrste Ruse, koji za razliku od utakmice s Ukrajinom nisu imali toliko slobode pred protivničkim vratarom, premda je Steinar Ege skupio gotovo dvostruko manje obrana (osam) nego protiv naše izabrane vrste.

Serijom 5:1 Rusi se preko Aleksandra Černoivanova u 43. minuti vraćaju na 21:20 te se činilo da će pobjednik ostati nepoznat do kraja. No, pri rezultatu 23:22 Loke, Kjelling, Bjornsen i dva puta Havard Tvedten stvaraju odlučujuću razliku i guraju Ruse u ponor iz kojeg se oni više nisu stigli vratiti.

Naposljetku su tek Vasilij Filipov i Andrej Starih uljepšali poraz na 28:24. Rusi nisu imali pojedinca koji će povući - najefikasniji su im s po četiri zgoditka bili Aleksej Rastvorcev (koji je potrošio čak 12 lopti) i Dmitrij Kovaljev, dok je Igropulov učinak sveden na samo jedan gol iz igre (iz sedam udaraca).

Kristian Kjelling zabio je osam golova, s pet ga je pratio nepogrešivi Frank Loke, a po četiri su dodali Tvedten i Strand. Zanimljivo je i da su Norvežani imali dva sedmerca, pri čemu nisu realizirali niti jedan. U posljednjem kolu Rusija igra s prvoplasiranom Hrvatskom, a Norveška će odmjeriti snage s Ukrajinom, koja je jedina u skupini još uvijek na nuli.