Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina A, 2. kolo, 21.01.2010, 18:10 h, Graz, Stadthalle, gledatelja: 4.200
Suci: Canbro i Claesson (oba Švedska)
Hrvatska
Hrvatska
28:25(12:14) Ukrajina
Ukrajina

Teško slomljen tvrd ukrajinski orah

Bernard Jurišić, Tomislav Pacak, Vedran Attias • četvrtak, 21.01.2010.

Teže od očekivanoga, ali na kraju ipak s uspješnim raspletom, Hrvatska je odradila dvoboj s Ukrajinom i tako osigurala drugi krug natjecanja na Europskom prvenstvu u Austriji. Kauboji su u posljednjih deset minuta ubacili u višu brzinu i jedva pobjegli Ukrajincima koji su nas pošteno namučili i dugo držali na rubu sjedalica...

UKUPNO25125/74

Baš kao i protiv Norveške, Hrvatska je susret s Ukrajinom otvorila vrlo anemičnim napadom, ponovno smo u prvih 10 minuta zabili jedan pogodak. Nisu ni Ukrajinci briljirali, pa smo se usprkos slabom napadu držali u egalu, ponajviše zahvaljujući Vedranu Zrniću koji je postigao tri od naša prva četiri pogotka.

Nakon 3:0 serije u režiji Buntića, Čupića i Vorija činilo se da će se Hrvatska početi odvajati od kvalitetom inferiornog protivnika, no pokazalo se da to neće ići tako lako. Ukrajinci su uhvatili priključak, a u posljednjih deset minuta otišli i u plus. Propusna obrana, bez obzira na ”kadrovski izgled” koji je Červar često mijenjao, nije mogla zaustaviti Sergiya Onufriyenka (sedam golova u prvom dijelu), a ovoga puta Alilović nije bio na onoj razini kao protiv Norveške kada je poskidao pola udaraca protivnika.

U napadu nije išlo, Duvnjak još jednom nije bio na visokoj razini, Vuković nije ponovio izvedbu protiv Norveške, osjetio se nedostatak pravog lijevog vanjskog, nije pomogao ni velik broj tehničkih pogrešaka. Ukrajina je tako na odmor otišla s prednošću od 14:12, pa je bilo jasno da nas čeka teža utakmica nego što je dio javnosti – a možda i dio igrača – očekivao.

Nažalost, stvari se nisu puno promijenile u nastavku, i dalje smo s Ukrajinom igrali gol za gol, nemoćni ući u seriju kojom bi slomili ”žute”. Kada bismo se primakli na gol ili izjednačili, Ukrajinci bi pronašli način za vratiti vodstvo. Najčešće je to činio Oleksiy Gančev, Onufriyenko je nastavio tamo gdje je stao u prvom dijelu, pa usprkos nešto boljem napadu nismo mogli osigurati mirnu završnicu.

U 51. minuti konačno se ukazao Alilović i promijenio momentum utakmice – nakon što je Mirko skinuo zicer iskusnom Natu na -1, Čupić je realizirao sedmerac, potom je loptu presjekao Balić i zabio gol iz kontre, pa je onda zabio i Vori za već malo ugodnijih +2.

Obrana je podigla napad, napad je podignuo obranu, pa je konačno sve profunkcioniralo, Ukrajince smo dugo ostavili bez pogotka, uskoro je i Buntić zabio za 26:23, a Alilović je dovodio do očaja ukrajinske pucače, čak i sa linije sedam metara.

Kada je Buntić još jednom zabio, ovoga puta za 27:23, bilo je jasno da će Hrvatska upisati drugu pobjedu i tako ostvariti osnovni cilj – proći u drugi krug. Igra će, naravno, morati biti bolja, ali za sada je najvažnije pobjeđivati. S barem jednim lijevim vanjskim bit će sigurno lakše i ostalim vanjskim igračima, posebno kreatorima Duvnjaku i Baliću.

U subotu u 18:10 čeka nas posljednji ogled skupine, protiv Rusije ćemo se boriti za još dva boda koja možemo prenijeti dalje...

• Gomez6922.01.2010. u 08:17
    zakaj je statistika ovak siromašna, a gdje su asistencije, osvojene i izgubljene lopte *?*
  • Gomez6921.01.2010. u 20:58
    ma, oni to namjerno, zezaju se 50 minuta,... onda vele - ajmo sada ozbiljno. pa mogu dobiti svakoga !