Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina B, 2. kolo, 21.01.2010, 18:15 h, Linz, Tips Arena

Martina Oštrić • četvrtak, 21.01.2010.

Austrija i Island otvorili su drugo kolo B skupine Europskog rukometnog prvenstva. U izjednačenoj utakmici s preko 30 golova sa svake strane utakmica je završila možda i na najpravedniji mogući način - podjelom bodova. Ipak, infarktne završnice nije nedostajalo...

UKUPNO37122/22

Premda je u početnim minutama prvog dijela Austrija povela golovima Konrada Wilczynskog i Rolanda Schlingera, Islanđani su se vrlo brzo vratili i izjednačili rezultat, a izjednačenost je obilježila i veći dio prvog dijela. Igralo se gol za golom, i to uglavnom tako da su domaćini prvenstva poveli, a Islanđani izjednačili rezultat.

Obrane u prvom dijelu nisu funkcionirale i gotovo je svaki napad završio s loptom u mreži. Tu i tamo se tek dogodila pokoja izgubljena lopta, no suparnička momčad niti u jednom trenu nije uspjela otići na više od pogotka razlike.

Austrijancima se konačno otvorilo u 17. minuti, kada je pri rezultatu 11:10 golman Thomas Bauer obranio napad gostujuće momčadi, no domaćini nisu uspjeli realizirati situaciju 'jedan na jedan' pred islandskim golom. Ipak, ta ih pogreška nije obeshrabrila te već u sljedećem napadu dolaze na +2, a zatim i na tri pogotka razlike. Čini se da je Dagur Sigurdsson našao način da se suprotstavi svojim sunarodnjacima, a tri pogotka deficita značilo je i time-out za goste.

Gudmundur Gudmundsson pravovremeno je uočio problem svoje momčadi te već tri minute kasnije golovima Alexandera Peterssona, Olafura Stefanssona i Gudjona Sigurdssona rezultat je ponovno poravnat, a do novog vodstva doveo ih je Petersson. Posljednjih pet minuta u potpunosti je pripalo gostima u crvenim dresovima, koji dvama golovima s igračem manje odlaze prvo na tri, a potom i na četiri gola razlike. Austrijanci se ipak nisu dali, te poluvrijeme završava rezultatom 17:20.

Drugih 30 minuta Island započinje nešto uspješnije te u dva navrata ponovno odlazi na četiri pogotka razlike. Austrijanci su pak strpljivo čekali svoju priliku i koristili svaki mogući napad. Dobro im je došla i promjena golmana jer je Nikola Marinovic uspio i zaustaviti pokoji napad gostujuće momčadi te tako svojim suigračima omogućio povratak u utakmicu.

Austrijanci su iskoristili islandske slabosti i u 40. minuti poravnali rezultat, nakon čega gledamo reprizu prvog poluvremena, odnosno gol za golom obje reprezentacije. Kao i u prvom dijelu, u posljednjih pet minuta utakmice Islanđani su ubacili u petu brzinu i relativno lako otišli na tri pogotka viška.

U 55 sekundi do kraja Island je samo trebao obraniti teško stečenu prednost i činilo se kako će, nakon remija sa Srbijom, doći do prve pobjede na turniru. No, golovima Schlingera, Viktora Szilagyija i konačno Markusa Wagesreitera sa svoje polovice terena Austrijanci su uspjeli doći do velikog boda, koji im, ako ih pomazi sreća, može donijeti ulazak u drugi krug natjecanja.