Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina C, 2. kolo, 20.01.2010, 20:30 h, Innsbruck, Olympiahalle
Suci: Nikolić / Stojković (Srbija)
Poljska
Poljska
27:24(15:14) Švedska
Švedska

Poljska maksimalna, Švedska na nuli

Mihaela Bradovski • srijeda, 20.01.2010.

Rukometaši Švedske nakon dva dana natjecanja u skupini C ostaju na početnoj nuli, dok se Poljaci zahvaljujući vrataru Szmalu, ali i mirnoći i zrelosti u napadu nalaze na prvom mjestu i već gledaju prema daljnjem dijelu natjecanja. Baš kao i protiv Slovenije Šveđani su mogli do boljeg rezultata, na kraju im ostaje vađenje protiv također neuvjerljive Njemačke...

UKUPNO24102/48

Prvo poluvrijeme susreta između Poljske i Švedske završilo je golom prednosti za Poljake, dok su dojmom jednake bile obje reprezentacije. Šveđani su nekoliko puta dolazili do dva pogotka prednosti no jednako su ih lako primali koliko i postizali. Prvu mini seriju momčad Steffana Olssona napravila je u periodu od 10. do 14. minute kada su 3:3 pretvorili u svoju 8:4 prednost. U obrani su dominirali čvrstim blokom, dok su u napadu bili izrazito pokretni, posebno trostruki strijelac Fredrik Petersen.

Na otvaranju 15. minute stigli su i do prednosti od četiri pogotka, no u svega nekoliko minuta, zahvaljujući protunapadima, Poljaci stižu do novog izjednačenja. U 20. minuti nakon obrane Szmala Lijewski poravnava na 9:9, no osim pogotka njegova momčad u istoj minuti zarađuje i isključenje. U minutama do završetka prvoga dijela igrači obje momčadi s igračem manje postižu pogodak, a unatoč -2 u 25. minuti sastav Bogdana Wente na odmor je otišao s minimalnom prednosti.

Neizvjesnost se nastavila i idućih pola sata igre, samo što je sada Švedska bila primorana hvatati zaostatak. Prvi puta na četiri razlike otišli su lideri skupine C u 41. minuti (21:17). Idućih nekoliko minuta niti jedna niti druga momčadi nije odlučila preuzeti rizik već je iskorištavala prilike koliko je protivnik dopustio. Što zbog već stečene prednosti na ljestvici što zbog prednosti u međusobnom susretu takva je igra više odgovarala poljskom sastavu.

Nakon 48. minute činilo se kako će dvoboj otići u još veću neizvjesnost, Švedska smanjuje na 22:20, stiže i do 22:22, ali Lijewski, a prije svega Michal Jurecki trima pogocima i Szmal obranama vraćaju vodstvo koje im je omogućilo opuštenije zaključivanje utakmice. Dvije minute prije kraja, baš kao u susretu sa Slovenijom, pri rezultatu 27:23 sudački par švedskog igrača šalje na hlađenje i već je tada bilo izgledno kako će Poljska stići do svoje druge pobjede.

Zanimljivo je kako Olsson niti u tim trenucima nije posegnuo za zamjenom vratara za dodatnog igrača u napadu. Sjajni Szmal (23) susret je zaključio kako drugačije nego obranom. Njegov kolega Mattias Andersson na vratima u redovima Švedske obranio je sedam šuteva.

U uvodnim minutama raspoloženi Petersen ostao je na tada postignuta tri pogotka pa se u najboljeg strijelca švedskog sastava prometnuo Kim Andersson, dok su s druge strane za dva pogotka uvjerljiviji, odnosno točniji bili Tomasz Rosinski i spomenuti Jurecki.