Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina D, 2. kolo, 20.01.2010, 18:15 h, Wiener Neustadt, Arena Nova
Suci: Abrahamsen, Kristiansen (Norveška)
Češka
Češka
20:21 Francuska
Francuska

Omeyer pobijedio Čehe

Željko Kubatka • srijeda, 20.01.2010.

Francuska je nakon prvog dijela imala šest golova prednosti, no to su Česi dostigli i samo im je nedostajao jedan gol za osvajanje boda, a imali su i zadnji napad. Omeyer je međutim svojom 24. obranom donio prvu pobjedu Francuskoj...

UKUPNO21241/21

Česi počinju utakmicu uz puno nervoze i grešaka, kao da su se uplašili Galskih pijetlova. Francuzi koriste greške svog protivnika i golovima Fernandeza i Guigoua vode 4:1. Poslije zgoditka Sklenaka Francuzi u pet minuta rade razliku 7:3. Martin Liptak uzima minutu odmora za svoje igrače, koji igraju još zbunjenije i bez pogotka. Francuzi to koriste za još tri gola i povećanje prednosti na 10:3 na polovici poluvremena.

Sklenak postiže prvi gol za prekretnicu Čeha i smanjenje minus (7:11). Zabrinuti Claude Onesta uzima time out i smiruju svoje igrače. Prvih trideset minuta završava visokim vodstvom Francuza (16:10), no uglavnom golovima iz solo akcija s vanjskih pozicija.

Nakon odmora prvi gol postiže Ostertag i već pomišljamo da će Česi visoko izgubiti, kao protiv Španjolske. Uspavani Česi kao da su zarazili svoje protivnike koji u narednih 17. minuta ne uspijevaju postići gol. Fantastičan niz Čeha počinje golom Jana Filipa a završava u 47. minuti pogotkom Filipa Jiche za poravnavanje rezultata na 17:17. Raspoloženim češkim strijelcima pridružio se i golman Martin Galia svojim obranama. Rukometaši Francuske su uporno pokušavali postići gol preko češke obrane 6-0 što su vrlo dobro sprječavali Kubes i Galia.

Narcisse i Abalo golovima, a Omeyer obranama, osiguravaju Francuskoj prednost (21:19) u zadnje dvije minute. Filip smanjuje na minimalnu prednost Galskih pijetlova, Abalo radi prekršaj u napadu i češki izbornik Liptak minutu prije kraja uzima odmor. Samo šezdeset sekundi i jedan gol je dijelio Čehe od velikog uspjeha i osvajanja boda. Sklenak šutira ali danas nesavladivi Omeyer brani i daje priliku svojim suigračima da proslave prvu pobjedu Francuske na Euru 2010.

Vidjeli smo tako još jedno potpuno blijedo izdanje Francuske s neorganiziranim napadima i ne baš efikasnom obranom. Ne sjećamo se kada Karabatić i društvo nisu savladali protivničkog golmana punih sedamnaest minuta. Thierry Omeyer s 24 obrane (55%) je zaslužan za dva boda Francuske, Luc Abalo i Daniel Narcisse zabili su po četiri gola. I češki golman Martin Galia bio je dobar (13 obrana) dok su Filip Jicha (6) i Jan Filip (5) bili najbolji češki strijelci.