Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina D, 1. kolo, 19.01.2010, 18:15 h, Wiener Neustad, gledatelja: 2800

Željko Kubatka • utorak, 19.01.2010.

Samo dvadeset minuta trajao je otpor čeških rukometaša poslije čega su Španjolci potpuno zavladali terenom i uvjerljivo ostvarili prvu pobjedu u skupini D…..

ŠPANJOLSKA – ČEŠKA 37:25 (17:10)

Primjetna je bila nervoza Španjolaca u prvim minutama utakmice koju su morali dobiti. Češki rukometaši su to dobro iskoristili i nakon početnog vodstva Španjolaca (2:0) preuzimaju inicijativu. Nakon samo nekoliko minuta Arpad Šterbik je morao biti zamijenjen radi ozljede noge. Na vrata Furije stao je 38-godišnji Hombrados.

Češki vratar Stochl odlično zaustavlja španjolske pokušaje, a njegovi suigrači Jicha i Filip pune mrežu Hombradosa. Česi igraju odlično do 17. minute i imaju vodstvo 8:6. U tim trenucima sve je dobro štimalo na češkoj strani dok su Španjolci imali problema u realizaciji napada i puno rupa u obrani kao da ih je ozljeda Šterbika zakočila.

Španjolci nekako uspijevaju izjednačiti na 10:10 nakon čega slijedi pravi rukometni šou španjolskih reprezentativaca. U obrani zaustavljaju češke napadače Filipa i Jichu, Kubes potpuno neprimjetan, a brzim kontrama krila i golovima Ikera Romera u zadnjih deset minuta prave 7:0. Poluvrijeme završava rezultatom 17:10 što su Španjolci i priželjkivali, riješili su utakmicu u prvih trideset minuta bez previše trošenja snage najvažnijih igrača.

Kako smo i pretpostavljali, Česi nisu imali snage preokrenuti rezultat ili smanjiti minus u drugom dijelu. Španjolci održavaju i pomalo povećavaju prednost istim receptom iz zadnjih deset minuta prvog poluvremena. Vanjskim udarcima ili golovima sa sedam metara Romera i brzim kontranapadima krila.

Na polovici drugog dijela deset je razlike za Španjolsku (28:18) i igra poprima mirnije vode koje teku prema visokoj pobjedi Furije. Pred kraj španjolski izbornik ubacuje u igru i mlade španjolske snage Malmagra i Ugaldea koji se uspijevaju upisati u listu strijelaca.

Iker Romero je savršeno vodio španjolsku reprezentaciju. Postigao je 14 golova, osam sa sedam metara sa stopostotnom uspješnošću. Odlična su bila i krila Juan Garcia i Victor Tomas s po pet golova. Česi nisu uspjeli riješiti probleme u napadu i pored Filipa Jiche, osam golova, nije bilo raspoloženog igrača.