Kronologija: Hrvatska - Rusija

Branimir Korać • subota, 19.09.2009.

Poraz od Slovenije odveo je Hrvatsku u borbu za plasman od petog do osmog mjesta. Tamo smo igrali s Rusima i upisali iznimno važnu pobjedu koja nam je osigurala nastup na Svjetskom prvenstvu u Turskoj...

HRVATSKA - RUSIJA 76:69 (18:14, 33:41, 58:56) KRAJ

40' Kus ubacuje slobodnpo, 74:69, hvatamo skok u napadu i Rozić je 14 sekundi do kraja na slobodnim bacanjima. Ubacio je Roza oba i idemo u Tursku! Kraj!

40' Bikov zabija slobodna, 73:69, 20 sekundi.

40' Bikov forsira i griješi, ali niti mi ne realiziramo napad. 28 sekundi do kraja, Rusi imaju napad.

39' Bikov je zadivljao i nije realizirao napad, a na drugoj strani, 1:05 do kraja, Roko Ukić zabija tricu za 73:67 i Hrvatska je blizu Turske, jako blizu!

39' 1:59 do kraja, imamo dva razlike i na liniji slobodnih bacanja Rozića. Ubacio je drugo.

37' Ponovno smo na plus četiri, Nicević je zabio četiri poena u nizu, a u međuvremenu Rusi nisu niti zapucali na koš.

36' Evo odmah kazne, Monya sprema tricu za poravnanje 65:65. Moralo je biti drugačije.

35' Eh što je sad Planinić promašio, pet i pol minuta prije kraja, čisti zicer za plus pet.

34' Peti prekršaj Kasuna koji je odigrao dobru utakmicu.

33' Rozić je trenutno naš najraspoloženiji igrač, sada nas je uspio odvesti na plus četiri, 64:60.

30' Deset sekundi prije kraja četvrtine Kus ubacuje tricu za vodstvo Hrvatske, Ponkrašov je uzeo zadnji napad Rusa, no nije pogodio.

29' Voroncevič sa sirenom zabija za smanjenje na 55:54.

27' Lončar je sada pogodio dva otvorena šuta sa šest metara i bježimo na 53:47.

25' I napokon vodimo, Rozić je ubacio tricu. U posljednje dvije minute puno agresivnija obrana i brza tranzicija pomaže u preuzimanju vodstva.

24' Zozulin se laktom udario Popovića u pivotiranju i dobio nesportsku. Možda nam to pomogne da se vratimo. I pomoglo je, Popović je zabio slobodna, a onda Kasun zakucao na dodavanje Ukića. Nakon toga Ukić baca kontru za Rozića koji polaže i ima dodatno. Na 45:43 smo već.

23' Na žalost neki igrači i dalje izgledaju kao da nisu u utakmici i Rusija izgleda značajno bolje.

22' Počelo je drugo poluvrijeme i već nakon minute i pol Kasun dobiva četvrti faul.

20' Završena je po nas loša druga četvrtina, Rusi su nam tu zabili 27 poena, napad nije funkcionirao i na odmor odlazimo s minusom.

18' Bježe Rusi na neugodnih osam poena viška, napadački u drugoj četvrtini izgledamo vrlo loše. Ipak sada Planinić ubacuje tricu za smanjenje.

16' Mozgov promašuje slobodno, ali borbeniji Rusi hvataju skok i Voroncevič ubacuje tricu za 30:26.

15' Rusi nam počinju uzimati skokove u napadu, dva puta dobro reagiraju niski igrači u skoku i vode 26:24.

13' Četiri poena u nizu Kasuna drže nas u igri, no na drugoj strani je isto krenuo i Mozgov tako da gledamo centarsko nadmetanje.

12' Zozulin koš i dodatno za približavanje na 20:19.

10' Prvu četvrtinu dobili smo s 18:14, Rusi su imali zadnji napad, ali Ponkrašov ga nije na našu sreću iskoristio.

7' Rusi vode 14:12, Monya je zabio već 11 poena.

5' Rusi zabijaju samo trice, sada je Monya ubacio svoju drugu, no Kasun na drugoj strani ubacuje za novih plus tri, no u toj akciji se i lakše ozlijedio.

3' Već u trećoj minuti McCarty zarađuje tehničku zbog prigovora. Popović to koristi i dovodi nas u vodstvo. Ukić zabija našu prvu tricu za 10:6.

2' Rusi su otvorili susret s dvije trice dok je za nas jedino Kasun pogađao. 3:6.

Važan dvoboj s Rusima otvorit će petorka Ukić, Popović, Stojić, Banić, Kasun, za Ruse kreću Bikov, McCarty, Monya, Zozulin i Mozgov.

Sve je jasno, Hrvatska ako misli otići na Svjetsko prvenstvo u Tursku, mora svladati Rusiju. Imali smo sreće sa ždrijebom i u prvoj i u drugoj fazi, ne može se reći kako su ovakvi Slovenci težak ždrijeb u četvrtfinalu, a niti Rusi u borbi za peto ili šesto mjesto. Psihički je sigurno reprezentacija ispražnjena, ali jasno je kako ovdje nema isprika i pobjeda se mora upisati.