1. Hrvatska nogometna liga, 3. kolo, 08.08.2009, 20:00 h, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 1.500
Suci: Edi Šunjić (Split), Borut Križarić (Čakovec), Saša Fegeš (Nedelišće)

Marin Vuković • subota, 08.08.2009.

Karlovac je u svom trećem prvoligaškom nastupu došao do prve, povijesne pobjede u najvišem rangu hrvatskog nogometa. Usprkos oslabljenom sastavu i problemima s ozljedama iznenadili su Osječane i iz Gradskog vrta pogotkom Enesa Novinića odnijeli sva tri boda.

Niko Tokić
59'

Mahir Iftić
72'

Mauro Matika
87'
Igor Pamić

Premda zbog ozljeda nije mogao računati na četvoricu prvotimaca, Igor Pamić uspio je sklopiti momčad koja je Osječanima zadala puno glavobolje. Posebno u prvom poluvremenu Karlovac je bio dominantnija momčad, iako su prema najavama namjeravali čekati pogrešku protivnika i tražiti svoju priliku iz kontranapada.

Podatak da je svoj prvi udarac prema vratima Hrvoja Sunare Osijek uputio tek u 35. minuti utakmice dovoljno govori o odnosu snaga u prvih 45 minuta, u kojima su Karlovčani mogli do pogotka, kojeg su prema svemu prikazanome i zaslužili.

Osijek pamti Pamića

Osječki ljubitelji nogometa pamte svoje velikane, pa makar je od dana kad su znojem natapali osječki dres prošlo i 14 godina.

Trener Karlovca Igor Pamić doživio je večeras ovacije osječke publike, koja nije zaboravila sezonu 1995./1996. u kojoj je zabio 17 pogodaka i duboko se urezao u pamćenje navijača.

"Div sa Žminja" pozdravio se s navijačima, rukovao se sa svima koji su to željeli i na kraju utakmice pobrao pljesak za izvedbu svoje momčadi. Na skandiranje "Nismo te zaboravili" uzvratio je s "Nisam ni ja vas"...

Ono što nisu uspjeli u prvom, gosti su ostvarili u drugom poluvremenu, i to u trenucima kada je Osijek bio nešto konkretniji u napadu. Pogotkom Enesa Novinića sedam minuta prije kraja odnijeli su čitav plijen i ostvarili prvu prvoligašku pobjedu u povijesti kluba. Osječani su pak i nakon trećeg kola ostali na samo dva osvojena boda.

U 13. minuti bilježimo prvu veću prijetnju za vrata Osijeka, pokušao je Enes Novinić, no njegov udarac trese pogrešan, vanjski dio mreže. Karlovac je i dalje opasniji, pa u 26. minuti nakon povratne lopte Željka Kovačevića pokušava i Neven Vukman no obrana Osijeka ovaj put je na mjestu.

Posebno gusto pred vratima Osijeka bilo je u završnici prvog dijela, kada su Karlovčani zaredali s kornerima i pritiskom prema vratima Ivana Karduma, no na odmor se ipak otišlo bez pogodaka, uz koncert zvižduka s tribina upućen domaćim nogometašima.

Osječani su u nastavak utakmice krenuli nešto odlučnije i već u 49. minuti "skuhali" priliku pred karlovačkim vratima, pucao je Karlo Primorac, a udarac blokirao Mario Barić. Domaći su tražili igranje rukom, no sudac se nije složio s njihovim zahtjevima.

Osijek je i dalje djelovao opasnije, iako se igralo otvoreno i prijetnje su stizale s obje strane. Kada se činilo da će i ovu utakmicu "majstori za remije" završiti podjelom bodova, u 83. minuti kombinirali su Kovačević i Novinić, a potonji bez problema svladao Karduma za prvu pobjedu Karlovca u prvoligaškom društvu.

Osijeku ostaje puno neodgovorenih pitanja, izgubili su utakmicu koju su okarakterizirali ključnom u ovom dijelu sezone. Pred igračima Tomislava Steinbrücknera teški su dani jer slijedi gostovanje u Maksimiru, dok će Karlovac puno mirnije dočekati sljedeće kolo i gostovanje Zadra na stadionu pored Korane.