Bryantu bitka s Carmelom

Branimir Korać • srijeda, 20.05.2009.

Prva finalna utakmica Zapadne konferencije NBA lige završila je pobjedom LA Lakersa 105:103. Neizvjestan dvoboj odlučen je u završnici serijom slobodnih bacanja, a u glavnoj ulozi je bio ne prvi i ne zadnji put Kobe Bryant...

Veliko finale Zapada između Lakersa i Nuggetsa započelo je obećavajuće, dobrom i neizvjesnom utakmicom koja je riješena u samoj završnici nizom slobodnih bacanja Kobea Bryanta koji ih je pretvorio u pobjedu LA-a.

Favorizirani Lakersi, favoriti ne samo Zapada već i za osvajanje naslova prvaka, naišli su na probleme protiv Denvera koji tijekom cijele sezone igra konstantno dobro, a posebno se podignuo u pravo vrijeme u doigravanju. Mogli su Nuggetsi slaviti i u Los Angelesu i na taj način stići do velike prednosti, međutim furiozan start i ulazak u utakmicu nisu uspjeli iskoristiti.

Nuggetsi su od prve minute krenuli bez velikog respekta prema Lakersima i stvorili su zanimljivu prednost. U završnici prve četvrtine već su bili na 27:14, a Carmelo Anthony bio je posebno inspiriran s ubačenih već 16 poena.

No onda se Lakersi polako počinju vraćati i već krajem prvog poluvremena s linije slobodnih bacanja Powell ih dovodi u vodstvo 50:49. Nastavak susreta ponudio je izjednačenu igru bez velikih bjegova s obje strane.

U posljednjoj četvrtini sedam minuta prije kraja Anthony zakucava za 89:82 Nuggetsa i Lakersi ulaze u probleme bez previše vremena za popravak. No tada se diže Kobe Bryant koji uz pomoć trica Arize i Fishera radi preokret i dvije i pol minute prije kraka Lakersi imaju ponovno vodstvo 97:96.

U posljednjih 30 sekundi ušlo se s 99:99, Bryant je ubacio slobodna bacanja, Carteru loptu krade Ariza, a Bryant još jednom ubacuje slobodnjake za plus četiri. Billupsova tri nije puno značila, Bryant je još jednom bio precizan i tri sekunde prije kraja Lakersi svjesno rade osobnu kako bi spriječili tricu. Smith ubacuje prvo slobodno, drugo namjerno promašuje i Lakersi uzimaju pobjedu 105:103.

"Kada sam osjetio da momčad ostaje bez energije, preuzeo sam sve na sebe kako bih bio primjer drugima. To je moj dio odgovornosti", kazao je Bryant koji je obnovio ozljedu prsta, ali ga to nije smetalo.

Nuggetsi su bili izuzetno razočarani. "Nema moralne pobjede u sportu, narednih 48 sati bit će nam izuzetno teški. Znali smo da su momčad koja najbolje završava utakmicu, nismo odradili u završnici sve kako treba", govorio je razočarani trener Nuggetsa George Karl.

Uz Bryanta koji je ubacio 40 poena i dodao šest skokova kod Lakersa su se istaknuli Pau Gasol s 13 poena i 14 skokova te Derek Fisher s 13 poena i šest asistencija. Kod Nuggetsa 39 poena i šest skokova upisao je Carmelo Anthony, a 18 poena i osam asistencija Chauncey Billups.