76ersi iznenadili, Sunsi nezaustavljivi

Goran Markuš • utorak, 24.03.2009.

Iako im prije odlaska u Portland nisu date velike šanse košarkaši Philadelphije sjajnom su timskom igrom uspjeli nadigrati domaćina i nakon produžetka upisati treću pobjedu u pet susreta tijekom proputovanja po Zapadu. Vrlo zanimljivo bilo je i u Phoenixu gdje su Sunsi upisali petu uzastopnu pobjedu svima još jednom jasno davši do znanja da se još uvijek nadaju doigravanju...

Gosti iz Philadelphije već na samom startu oštro kreću i sa solidnih +5 ulaze u drugu četvrtinu tijekom koje na leđima sjajnog trojca Andre Miller (27 poena, 10 skokova) - Andre Iguodala (25 poena, 5 asistencija) - Thaddeus Young (25 poena, 7 skokova) povećavaju razliku na još ugodnijih +14.

Ipak, Trail Blazersi se s odmora vraćaju spremniji, a nakon što se LaMarcusu Aldridgeu (24 poena, 12 skokova, 5 asistencija) i Steveu Blakeu (22 poena, 5 asistencija) pridružuje i vrlo raspoložen Rudy Fernandez (19 poena) razlika se počinje smanjivati što rezultira ulaskom u posljednju četvrtinu sa svega tri poena zaostatka. Čvrsta završnica i tri poena danas neuobičajeno neraspoloženog Brandona Roya (12 poena, 6 skokova) odvode susret u produžetak.

Portland Trail Blazers - Philadelphia 76ers

Nakon prilično izjednačenog otvaranja već spomenuti trojac 76ersa radi 0:8 seriju i tako rješava susret u korist gostiju. Očekivano, trener Philadelphije, Tony DiLeo bio je vrlo zadovoljan: "Mislim da smo još jednom dokazali zrelost jer inače ne bismo mogli dobiti Lakerse i nakon toga doći ovdje i u produžetku poraziti Portland koji je poznat po odličnim nastupima kod kuće."

Usprkos vrlo raspoloženom dvojcu Carmelo Anthony (29 poena) - Chauncey Billups (20 poena, 8 asistencija) Sunsi su još jednom pokazali veliku želju za nastup u doigravanju i u samoj završnici osigurali su petu uzastopnu pobjedu. Već na samom početku vidjelo se da će to biti utakmica sa hrpom poena kao što je bio slučaj i u brojnim međusobnim sukobima tijekom nekoliko prošlih godina.

Nakon solidnih +7 u prvoj četvrtini Denver se probudio i već po povratku sa poluvremena preuzima vodstvo te u posljednjih 12 minuta ulazi sa solidnih četiri poena "viška", no Sunsi se ne predaju. Upravo suprotno, momčad je pritisnula, a ključnim čovjekom pokazao se Grant Hill (23 poena, 10 skokova, 5 asistencija) koji se sa šutom mučio cijeli susret da bi pogodio kad je bilo najvažnije.

Phoenix Suns - Denver Nuggets

Naime, 90 sekundi prije kraja još se uvijek igralo potpuno izjednačeno, no tada Hill pogađa šut i slobodno bacanje što se pokazuje ključnim trenutkom susreta. Billups je pokušao spasiti situaciju, no njegova dva slobodna bacanja ubrzo poništava Steve Nash (15 poena, 9 asistencija) za 39. ovosezonsku pobjedu Sunsa.

Fantastičnu završnicu odradili su i košarkaši Magica koji su zaostatak od devet poena u posljednjoj četvrtini pretvorili u +4. Na čelu s Nateom Robinsonom (19 poena, 7 skokova, 6 asistencija) i Davidom Leejom (14 poena, 13 skokova) domaćini su manje/više kontrolirali igru tijekom prve tri četvrtine, no nakon što Orlando preuzima vodstvo Lee dobiva isključujuću šestu osobnu i povratka za Knickse više nije bilo. Uz ponovno nevjerojatnog Dwighta Howarda (29 poena, 14 skokova, 4 blokade) kod Magica svakako moramo spomenuti i iznenađujuće dobrog Courtneya Leeja (22 poena).

Neočekivano tešku, no vrlo važnu pobjedu upisali su i Bullsi slavljem u Washingtonu. Naime, na leđima sjajnog dvojca Antawn Jamison (34 poena, 12 skokova) - Javaris Crittenton (18 poena, 7 skokova, 5 asistencija) domaćini su vrlo rano pobjegli na +8 što su Bullsi predvođeni Benom Gordonom (21 poen) i Johnom Salmonsom (19 poena) nadoknađivali dvije četvrtine da bi u posljednjoj ponovno zamalo sve izgubili. Ipak, uspjeli su se oduprijeti iznenađujućem naletu Wizardsa i tako osigurali slavlje koje im donosi drugu pobjedu "viška" u borbi za toliko željeno osmo mjesto Istoka.

Na leđima fantastičnog Dwyanea Wadea (27 poena, 8 asistencija) potpuno očekivano Heat je upisao i 38. ovosezonsku pobjedu. Ovog puta žrtva su bili košarkaši Memphisa kod kojih izuzev O.J Maya (21 poen) nitko nije bio na visini zadatka što su domaćini itekako dobro znali naplatiti. Konačnih -12 moglo je biti i puno veće da upravo Mayo nije pritisnuo u završnici u koju su ušli sa puno neugodnijih -20.