Wade presudio Shaqu, Celticsi tijesno

Goran Markuš • četvrtak, 05.03.2009.

Okršaj nekadašnjih suigrača, Wadea i O'Neala potpuno je opravdao epitet utakmice večeri,a novom pobjedom Miami je napravio vrlo važan korak prema toliko željenom doigravanju. Dok su se aktualni NBA prvaci, Boston Celticsi sinoć pošteno namučili da bi upisali 48. ovosezonsku pobjedu, lakim slavljem nad Bucksima Cavsi su 22 susreta prije kraja sezone već osigurali svoj prolazak u playoff lige...

Najavljivao se kao susret večera, a tijesna i požrtvovna borba košarkaša obje ekipe potpuno je opravdala svačija očekivanja. Ipak, već drugu uzastopnu utakmicu Sunsi su poraženi što njihov san o playoffu ponovno udaljava, no protiv Dwyanea Wadea (35 poena, 16 asistencija) ponovno se nije moglo iako je ovog puta na drugoj strani terena bio njegov ne tako davni suigrač, Shaquille O'Neal (22 poena, 8 skokova).

Odličnim startom susreta i sa i više nego solidnih +11 nakon uvodnih 12 minuta igre Miami si omogućava kontrolu nad igrom koju manje/više održava tijekom cijelog susreta. Loviti rezultat nikad nije zahvalno ni lako, no na leđima oporavljenog Steva Nasha (29 poena, 5 skokova, 10 asistencija) Sunsi se nisu predavali do posljednjih sekundi utakmice. Ovog puta sve je bilo uzaludno.

Novi poraz Phoenixa

Svakako se mora spomenuti i činjenica da Wade važnu pomoć nije dobio od prvotimaca već od dvije sinoć vrlo raspoložene zamjene, Michael Beasleya (28 poena, 9 skokova) - Daequan Cooka (27 poena, 5 skokova). "Danas nije bio naglasak na okršaju između mene i Shaqa već je nama jednostavno pobjeda uistinu bila potrebna", nakon susreta izjavio je Wade.

Iako su prvu četvrtinu napravili solidnih +7 Celticsi su imali istih problema kao i Miami - New Jersey nije popuštao. Na leđima Paula Piercea (31 poen, 5 asistencija) gosti su odlično otvorili susret, no kad su se snašli Vince Carter (34 poena) i Devin Harris (25 poena, 11 asistencija) odlučno se suprotstavljaju što rezultira potpuno izjednačenom drugom četvrtinom.

Međutim, novi izlazak na teren Boston ponovno bolje koristi i u posljednjih 12 minuta ulazi sa solidnih +11. Ipak, domaćini prvo rade 5:0, a nakon toga i 8:0 seriju te 74 sekunde prije kraja utakmice uspijevaju preuzeti vodstvo. Upravo u ovakvim situacijama momčad mora dokazati svoju kvalitetu, a dvojac Pierce - Ray Allen (16 poena, 5 skokova) 0:7 serijom upravo to i radi osiguravši tijesnu, no potpuno zasluženo 48. ovosezonsku pobjedu.

Potpuno kontroliravši svaku sekundu susreta Cavsi su bez ikakvih problema uspjeli poraziti Buckse i tako statistički već osigurati nastup u playoffu. Ipak, nakon susreta nije bilo niti traga očekivanom slavlju i šampanjcu što LeBron James (23 poena, 8 skokova) kratko komentira: "Da nismo ušli u doigravanje klub bi zapao u depresiju jer to je jedan od najmanjih ovosezonskih ciljeva." Sa 29 poena goste je predvodio ponovno raspoložen Richard Jefferson.

Iako se u posljednje vrijeme baš i nemaju čime pohvaliti pobjedom protiv Spursa Mavericksi su ponovno dokazali zašto bez pogovora spadaju u gornji dio tablice. Nakon tijesnog prvog poluvremena gosti su pobjegli na +7, no niti domaćini se ne predaju tako lako i na leđima vrlo raspoloženog dvojca Tony Parker (37 poena) - Roger Mason (23 poena) dolaze na samo dva poena zaostatka koja drže sve do posljednjih 30 sekundi kada utakmicu presuđuju odličan Jason Kidd (17 poena, 7 skokova, 7 asistencija) i Jason Terry (17 poena, 6 asistencija). Kod Dallasa svakako moramo spomenuti i sjajan dvojac Josh Howard (29 poena, 7 skokova) - Dirk Nowitzki (24 poena, 12 skokova, 5 asistencija).

Usprkos 29 poena i deset skokova ponovno vrlo raspoloženog Antawna Jamisona Oklahoma je protiv Washingtona upisala treću uzastopnu pobjedu. Kako su ponovno nastupali bez Kevina Duranta i Jeffa Greena igračima Oklahome trebala je prava timska utakmica da bi srušili Wizardse. Ovog puta su uspjeli, a sa 16 poena do 15. ovosezonske pobjede odveo ih je ponovno odličan Nenad Krstić.