Lakersi zaustavili Celticse

Goran Markuš • petak, 06.02.2009.

Nakon 12 uzastopnih slavlja i Boston je pao. Naime, u produžetku za svega jedan poen Lakersi su uspjeli svladati domaćine i tako upisati svoju petu uzastopnu pobjedu. Sjajna je večer i iza Williamsa koji je predvodio Jazzere do sigurne pobjede nad Dallasom dok su trećoj, posljednjoj utakmici večeri 76ersi slavili protiv solidnih Pacersa...

Kao što se i očekuje kod svakog sastanka prošlogodišnjih finalista bila je to vrlo čvrsta utakmica u kojoj su zaista nijanse odlučile pobjednika. Već na samom otvaranju Kobe Bryant (26 poena, 10 skokova, 5 asistencija) kreće žustro i dovodi Lakerse do +3, no vrlo raspoloženi dvojac Paul Pierce (21 poen, 8 skokova, 5 asistencija) - Eddie House (16 poena) vraća minimalnu prednost Celticsima nakon 24 minute igre.

Napokon, za Boston proigrava i još jedan odličan dvojac, Ray Allen (22 poena) - Kevin Garnett (16 poena, 6 skokova) koji ih odvodi do solidnih +4. Međutim, niti Bryanta kolege ne ostavljaju samog te uz pomoć Paua Gasola (24 poena, 14 skokova) i Lamara Odoma (20 poena, 6 skokova) gosti ipak osiguravaju produžetak.

Cijeli susret bio je jedna velika igra živaca što kulminira upravo u ovih posljednjih pet minuta igre. Odom fantastično otvara produžetak da bi pogođenim slobodnim bacanjima 16 sekundi prije kraja osigurao +1 Lakersa. Posljednji napad domaćini su uistinu dali sve od sebe, no pokraj čvrste obrane Los Angelesa jednostavno nisu mogli proći.

Na leđima fantastičnog Derona Williamsa (34 poena, 5 skokova, 12 asistencija) Utah je stala na kraj 4:0 seriji Dallasa i tako im nanijela prvi poraz od kad je Rick Carlisle omogućio iskusnom Jasonu Kiddu (7 poena, 8 asistencija) da potpuno sam organizira akcije svoje momčadi.

Boston Celtics - Los Angeles Lakers

Bila je to poprilično jednostrana utakmica u kojoj su domaćini vrlo rano preuzeli vodstvo i iz minute u minutu postepeno ju povećavali. Uz sjajnog Williamsa kod domaćina svakako valja istaknuti i season-high Kyle Korvera (20 poena, 9 skokova) dok je goste sa 18 poena i 4 skoka predvodio Josh Howard. Ovako sigurnoj pobjedi Jazzera značajno je pripomogao i ispodprosječni učinak njihove najveće zvijezde, Dirka Nowitzkog (14 poena, 6 skokova).

Kako uslijed ozlijede Elton Brand sada i službeno više neće moći pomagati svojoj momčadi u aktualnoj sezoni teret doigravanja pao je na dvojac Andre Iguodala (20 poena, 8 skokova, 11 asistencija) - Andre Miller (13 poena, 12 asistencija) koji je večeras uz veliku pomoć sjajnog Samuela Dalemberta (18 poena, 20 skokova) upisao psihički vrlo važnu pobjedu protiv Pacersa.

Prilično izjednačeno prvo poluvrijeme rezultira s +2 gostiju, no odlična trojka 76ersa sjajnom obranom u trećoj četvrtini preuzima vodstvo i bježi na solidnih 11 poena razlike. Mike Dunleavy (21 poen), Danny Granger (18 poena) i Jarrett Jack (18 poena) nose svoju momčad tijekom posljednje četvrtine, no nakon samo -2 u 45. minuti igre domaćini rutinski privode susret kraju.