LeBron prerastao i Wadea

Goran Markuš • ponedjeljak, 29.12.2008.

I Heat se iz Clevelanda vraća pognute glave čime Cavsi i dalje ostaju jedina neporažena domaća momčad u ligi. Što se ostalih večerašnjih susreta tiče svakako moramo spomenuti prekid crvne serija od strane Bostona, sjajnu partiju Mela kao i odlični nastup Kobea Bryanta u još jednoj bogatoj NBA večeri...

Ne tako davno, Dwyane Wade (29 poena, 8 asistencija) je bio noćna mora za Cavse kojima je nekoliko puta odnio sve nade u onoj posljednjoj, četvrtoj četvrtini, no ne i večeras. Nakon fantastične dvije četvrtine u kojima je zabio velikih 20 poena, sjajan LeBron James (33 poena, 6 skokova, 9 asistencija) preuzeo je odgovornost nad Wadeom čime je ujedno i najzaslužniji za novu, 16. domaću odnosno 24. ovosezonsku pobjedu Clevelanda.

Obje momčadi sjajno otvaraju susret i nakon izjednačenja u prvoj četvrtini na poluvrijeme Cavsi odlaze sa mala dva poena prednosti. Međutim, ponajviše zahvaljujući samom Wadeu, ali i Udonisu Haslemu (15 poena, 9 skokova) Heat radi 14:5 seriju i do kraja treće četvrtine bježi na solidnih +9.

Nakon što se razlika popela na okruglih deset poena za goste LeBron se ozbiljno primio posla oko čuvanja Wadea koji je u četvrtoj četvrtini upisao gotovo upola manje poena od svog čuvara, a 18:2 serijom Cavsi su osigurali još jedno veliko slavlje. "Iako je on vrlo težak igrač za čuvanje mi smo, u obrambenom pogledu, dovoljno napredovali da bi i ovakvu zadaću mogli uspješno ispuniti", izjavio je presretan James nakon susreta.

I prije same utakmice trener Warriorsa, Don Nelson izjavio je kako misli da su Lakersi trenutno najbolja momčad u NBA-u stoga niti nakon poraza protiv njih nije bilo razloga za promjenu mišljenja: "Imaju cijeli paket s Bryantom na vrhu, čovjekom koji bi im i ove sezone mogao osigurati velike stvari."

Kontrolu nad susretom Kobe Bryant (31 poen) i društvo preuzimaju već na samom startu susreta, a nakon velikih +17 uoči posljednje četvrtine sve je bilo jasno. Izuzev Bryanta sjajna partija je i iza Dereka Fishera (19 poena, 5 asistencija) dok je sa 22 poena, dva skoka i pet asistencija Golden State predvodio Jamal Crawford.

Iako su mnogi očekivali još jednu tešku borbu Bostona koji se pošteno muči zadnjih nekoliko dana Celticsi su još jednom pokazali zašto su i ove sezone jedni od glavnih kandidata za sam naslov. Predvođeni Kevinom Garnettom (21 poen, 11 skokova) gosti su sa ogromnih +45 smlavili Kingse nanijevši im i šesti uzastopni poraz. Unatoč barem poenu gotovo svakog igrača gostiju valja spomenuti kako je samo John Salmons kod Sacramenta uspio proći marginu od deset zabivši 11 poena.

Nakon što je, uslijed povrede desnog koljena, propustio tri posljednja susreta sjajni Carmelo Anthony (32 poena, 9 skokova) večeras je bio glavna zvijezda Denvera koji je u New Yorku nanio i šesti uzastopni poraz domaćinima. Iako su se nakon -10 na poluvremenu Knicksi, ponajviše zahvaljujući Nateu Robinsonu (20 poena, 4 asistencije) uspjeli vratiti Anthony je bio praktički nepogrešiv u onim posljednjim, odlučujućim minutama osiguravši i jubilarnu 20. ovosezonsku pobjedu Nuggetsa.