1. Hrvatska nogometna liga, 13. kolo, 02.11.2008, 15:30 h, HNK Cibalia, gledatelja: 3000
Suci: Strahonja (Zagreb), Krmar (Zagreb), Matić (Zagreb)

Ante Jukić • nedjelja, 02.11.2008.

Vrlo burni, na trenutke čak i incidentni slavonski derbi posve zasluženo pripao je gostima. Prvu pobjedu Osječanima u Vinkovcima nakon 1999. godine donijeli su Smoje i dvostruki strijelac Barišić...

Ivan Grgić
46'
13
Marijan Matić
46'
17
Vlatko Šimunac
67'
Tomislav Višević
46'
5
Matej Vlaović
64'
Tomislav Steinbrückner

Ni prelijepi jesenski san, ni Osijek, koji je uz Hajduk i Dinamo najveći magnet za vinkovačku publiku, nisu na tribine stadiona uz Bosut uspjeli privući više od 3.000 gledatelja. Prava šteta, jer puno se toga zanimljivog moglo vidjeti u dvoboju slavonskih rivala.

Već u prvoj minuti Osječani su mogli, rekli bismo i morali, doći do vodstva. Knežević je izveo slobodan udarac s desne strane, ali je Barišić, potpuno neometan, uspio promašiti vrata Burcse. Ipak, ono što im tada nije pošlo za rukom, gosti su uspjeli sedam minuta kasnije, iz vrlo slične situacije. Ovog puta radilo se o korneru, izvođač je ponovno bio Knežević, a najprisebniji u petercu Cibalije bio je Ivo Smoje, koji glavom pogađa za vodstvo gostiju.

Isto je u 24. minuti moglo biti i udvostručeno, no Miličević kao da je ostao iznenađen Radasovim poklonom, budući da je u situaciji "1 na 1" s Burcsom pucao neshvatljivo loše. Iako su znatno više vremena imali loptu u svom posjedu, Vinkovčani u prvom poluvremenu nisu previše prijetili vratima Skendera. Sve se manje više svodilo na prekide i ubačaje sa strane, koje je osječki vratar s lakoćom rješavao.

S druge strane, gosti su u gotovo svakom svom "izletu" na polovicu Cibalije opasno prijetili. U 41. minuti izglednu priliku za drugi gol svoje momčadi uprskao je Barišić, koji je nepotrebno na metar od gol linije igrao loptom koju je u mrežu uputio Miličević, tako da je pogodak opravdano poništen zbog zaleđa.

I onda, u prvoj minuti sudačke nadoknade, sporni (nazovimo ga tako) trenutak. Sudac Strahonja je nakon pada Babića u 16-ercu pokazao na bijelu točku, da bi onda u konzultaciji sa svojim pomoćnikom Matićem promijenio odluku i dodijelio loptu Osječanima. Ova odluka zagrebačkog suca, iako potpuno opravdana, s obzirom na teatralnost Babića, izazvala je lavinu negodovanja s tribina i klupe Vinkovčana, tako da je prvo poluvrijeme završilo u poprilično vatrenom ozračju.

I drugih 45 minuta počelo je prilikom Osječana. "Najzaslužniji" za to bio je Davor Burcsa, koji je pri ispucavanju lopte pogodio Miličevića u leđa, čime je osječkog napadača gurnuo u stopostotnu priliku. Na sreću Vinkovčana, Miličević je pucao za malo pored nebranjenog gola.

No, iako su već u tim trenucima propustili definitivno zapečatiti pobjedu, propuštene prilike nisu se "obile o glavu" gostujućoj momčadi. Naprotiv, Barišić se u 59. i 85. minuti iskupio za promašaje iz prvog poluvremena, i potvrdio zasluženu pobjedu Osijeka. Bilo je to prvo slavlje prvoligaša s Drave u Vinkovcima nakon 18.9.1999. godine i vjerojatno nikad uvjerljivije otkad se igra HNL, budući da Vinkovčani u 90 minuta igre gotovo da i nisu stvorili pravu priliku pred vratima Skendera.