Presudna prednost domaćeg terena

Goran Markuš • subota, 01.11.2008.

Iza nas je vrlo uzbudljiva NBA večer u kojoj smo mogli svjedočiti produžetcima na čak dva susreta. Ukićev Toronto tako tek nakon 53 vrlo iscrpljujuće minute stiže do druge ovosezonske pobjede, a u Los Angelesu Nuggetsi osiguravaju jedinu gostujuću pobjedu večeri…

U vrlo uzbudljivom srazu Raptorsa i Warriorsa Chris Bosh (31 poen, 9 skokova) i društvo nakon produžetka ipak i dalje ostaju neporaženi. Domaćini bježe odmah na startu i do kraja prve četvrtine imaju +6 da bi nakon 24 minute na semaforu stajalo 51:50. Borba se nastavlja i u drugom poluvremenu te kulminira 22 sekunde prije kraja kada Al Harrington (26 poena, 11 skokova) pogađa za +2 gostiju. Čvrst ulazak Bosha šest sekundi kasnije donosi mu dva slobodna bacanja koja mudro iskorištava i odvodi susret u produžetke.

8:0 Toronta na samom startu prvog produžetka vjerojatno najbolje opisuje stanje na terenu koje su domaćini mudro iskoristili i tako stigli do nove pobjede u aktualnoj sezoni. Deset minuta koje je dobio naš Roko Leni Ukić uspijeva pretvoriti u tek dva skoka i dvije asistencije.

I u Los Angelesu se nakon vrlo uzbudljivih 48 minuta i povratka Nuggetsa u posljednjim sekundama regularnog dijela igraju produžetci, no ovog puta domaćini ne pružaju ozbiljniji otpor što Denver zna iskoristiti i nakon poraza protiv Utahe upisuje i prvu ovosezonsku pobjedu.

Čak devet poena u produžetku zabio je večerašnji vođa gostiju, Allen Iverson (25 poena, 5 asistencija), a slijedi ga Nene sa 22 poena i 11 skokova. Dok su čak šestorica gostiju stigli do dvoznamenkastog broja poena to uspijeva samo četvorica domaćina predvođenih Alom Thorntonom (30 poena, 11 skokova) i Chrisom Kamanom (15 poena, 15 skokova).

Koš sa sirenom donio je Grizzliesima prvu pobjedu u prvom domaćem susretu sezone još od sezone 2001./2002. kada se "doseljavaju" u Memphis. U susretu u kojem su domaćini izgubili kontrolu samo tijekom druge četvrtine posebno se istaknuo i rookie Oj Mayo koji u 30-ak minuta skuplja velikih 17 poena i šest skokova. Kod Magica najefikasniji je bio Rashard Lewis (23 poena), a valja spomenuti i Dwighta Howarda koji uz 14 poena skuplja i 14 skokova.

Vrlo uzbudljivu završnicu mogli smo gledati i u Portlandu gdje Michael Finley (16 poena) promašuje svoj šut sa sirenom i tako veseli oko 16-ak tisuća domaćih gledatelja. I u ovom susretu domaćini su kontrolirani igru, a pad se dešava u posljednjih 12 minuta kada Spursi dolaze i do izjednačenje kod rezultata 93:93, no Trail Blazersi pokazuju svoju želju i čvrstom igrom stižu do prve ovosezonske pobjede nanijevši San Antoniju drugi uzastopni poraz.