1. Hrvatska nogometna liga, 1. kolo, 27.07.2008, 20:00 h, Varaždin, Stadion Varteksa, gledatelja: 2000
Suci: Vučkov (Rijeka), Dujela (Zadar), Volf (Rijeka)

Ivana Strahija • nedjelja, 27.07.2008.

Varaždincima je prvi susret otvorio oči, jer su odličnom igrom u prvih 45 minuta uspjeli svladati nekad za njih nepremostivi Zagreb. Sva su tri pogotka na susretu dali igrači iz varaždinskog kraja.

Josip Jurendić
67'
25
Marko Grgić
67'
3
Mario Čutura
77'
Luka Pavlović

Od samog početka Varaždinci su pokazali tko je gazda na stadionu. Već u drugoj minuti malo van kaznenog prostora Zagrepčani moraju rušiti Mujanovića, a u slobodnom se udarcu okušao Mumlek, koji puca slabo. No, zbog toga ne jenjava pritisak Varaždinaca na posljednju liniju Zagrepčana, a presing je urodio plodom već u osmoj minuti.

Još jedan u nizu pokušaja kreće od Brezovca, koji centrira za Papu, no ovaj loptu slabo zavhaća nogom, pa ona odlazi u krivom smjeru. No, tu je spreman Mujanović, koji prebacuje nemoćnog vratara Škorića za 1:0. Idućih desetak minuta Varaždinci odmaraju, a ni obrana nema posla, jer su Zagrepčani totalno nemoćni spojiti dva dodavanja.

ajax tražio braniča

Ajaxov skaut Ton Pronk došao je pogledati Igora Prahića, 21-godišnjeg braniča Varteksa. Mladi Prahić do sada je igrao samo u varaždinskom prvoligašu, gdje je odrastao kao igrač. Inače je Prahić skautiran i prošle godine, no na toj se utakmici nije iskazao. Ni u večerašnjem susretu nije bio na vrhunskoj razini, no možda će Ajax ipak uvidjeti potencijal mladog braniča.

Tek u 19. minuti ponovno bilježimo priliku vrijednu spomena, kad Brezovec šalje loptu do Melnjaka, no ovaj u naletu glavom prebacuje gol. Zato u 23. na semaforu već stoji 2:0. Mujanović je loptu (pre)lako oteo Zagrepčaninu Palčiću i pucao, no Škorić je kratko odbija, ravno pred noge Smrekara, kojem nije bilo teško pogoditi mrežu.

O igri Zagreba najbolje govori podatak da je Varteksov vratar Mađarić u prvi kontakt s loptom došao tek u 32. minuti, i to nakon ispucavanja s centra. Do kraja prvog dijela još pokušaji Smrekara, Brezovca i Mujanovića, no ni jedan od trojice ne uspijeva nadmudriti Škorića.

U drugom se dijelu agonija Zagrepčana nastavlja, ali ni Varaždinci nisu previše zainteresirani za igru protiv takvih suparnika. Premda su posebno Mikulić i Palčić bili propusna brana na boku Zagreba Varteks propušta u prvih desetak minuta iskoristiti ponuđeno. Prvu su pravu priliku imali domaći u 59. minuti, kad Lučić presjeca dodavanje gostiju, nabacuje za Brezovca, no ovaj ipak nije u najboljoj poziciji za pogodak.

Minutu kasnije osmjelili su se gosti, ponajviše zbog previda Varteksove obrane, pa Krstanović puca ka golu, a Mađarić, skoro radosno, ima svoju prvu intervenciju. Uzvraća na drugoj strani Papa, kojem priliku namješta Mumlek, no prvi šut odlazi ravno u vratara, a na odbijenu Papa cilja pored vrata Zagreba.

No, malo su se Varaždinci previše opustili, jer im u 76. minuti Grgić kao sjena prolazi po desnom boku i centrira za Vugrinca, koji matira nemoćnog Mađarića. Taj je pogodak dakako razljutio White stonese, pošto je "Vuga" domaći dečko, rodom iz obljižnjeg Trnovca, i duže je vrijeme igrao za Varteks. Ponovno Vugrinec prijeti u 80. minuti iz slobodnjaka s 20-tak metara, a Mađarić loptu jedva izvlači ispod prečke.

Do kraja susreta više od igre imaju Zagrepčani, koji opasno prijete Mađariću, no na sreću domaćih više ništa ne ulazi u mrežu.