Idemo u Peking!

Bernard Jurišić, Branimir Korać • subota, 19.07.2008.

12 godina čekali smo na prolazak hrvatske košarkaške reprezentacije na Svjetsko prvenstvo ili Olimpijske igre. I dočekali smo! Hrvatska je odigrala sjajnu utakmicu u polufinalu kvalifikacija za OI, nadigrala Njemačku s Nowtizkim i Kamanom i sa 76:70 plasirala se na Olimpijske igre!...

Polufinale

Hrvatska - Njemačka 76:70 (24:14, 36:31, 47:48)

Hrvatska: Roko Leni Ukić (3 skoka), Davor Kus (9), Marko Popović (6, 6 skokova, 6 asistencija), Marin Rozić (3 skoka), Nikša Prkačin (10), Marko Tomas (21, 5 skokova), Zoran Planinić (8), Sandro Nicević (4, 4 skoka), Damir Markota, Marko Banić (5), Krešimir Lončar (8, 3 skoka), Stanko Barać (5, 7 skokova).

Njemačka: Tim Ohlbrecht, Philip Zwiener, Sven Schultze, Robert Garrett (5), Konrad Wysocki (4, 4 skoka), Steffen Hamann (10, 6 skokova), Demond Greene, Pascal Roller (9), Chris Kaman (12, 3 skoka), Patrick Femerling, Dirk Nowitzki (30, 13 skokova), Jan-Hendrik Jagla.

Osvojene lopte: Hrvatska 3, Njemačka 2

Uspjeli smo! Hrvatsku košarkašku reprezentaciju gledat ćemo u Pekingu! U dramatičnoj predstavi u kojoj je hrvatska obrana odradila sjajan posao, a napad stavio "šlag na tortu", momčad Jasmina Repeše pobijedila je Njemačku prvi put nakon 11 godina i osigurala olimpijski turnir nakon punih 12.

Utakmicu je otvorio Marko Tomas, poveli smo 5:1, a tri minute prije kraja prve četvrtine Nijemci su ubacili samo 5 poena (12:5). "Obranu krvavih koljena" hrvatska reprezentacija zaigrala je od prve sekunde, a Dirka Nowitzkog su naizmjenično pritiskali Banić, Lončar, Rozić i Nicević i natjerali ga da krvavo i teško radi za baš svaku poziciju, za svaki šut. Kako je otvorio, Tomas je i zatvorio prvu četvrtinu, tricom sa zvukom sirene za 24:14.

Na početku druge četvrtine Repeša Ukića i Popovića mijenja Planinićem i Kusom, a s Planinićem na "jedinici" naša igra se dosta usporila. Nakon 26:14, Nijemci su serijom 0:10, na krilima Nowitzkog došli na 26:24. No, odličnu seriju radi Krešimir Lončar, koji blokadom u obrani, te 6 uzastopnih poena opet vraća na +10 - 36:26.

Treću četvrtinu otvara Lončar pogotkom za 38:31, a Nijemci koriste našu malu napadačku krizu. Najprije Roller tricom izjednačava, a zatim polaganjem donosi prvo vodstvo Njemačke - 42:44 dvije minute prije kraja. Srećom, kraj je bio blizu, uspjeli smo zauzdati njemačku seriju, a mogli smo i voditi da Planinić nije izgubio loptu u zadnjem napadu Hrvatske i omogućio Nijemcima kontru za 47:48.

Zadnju četvrtinu otvaraju bacanja Nowitzkog zbog nesportske greške suđene Repeši (47:49). Veliki Dirk i dalje se mučio s našom obranom, ali je uredno pogađao slobodna bacanja i tako držao priključak svojoj momčadi.

Našima se konačno vratio šut, prvi pobočnik Nowitzkog Chris Kaman dobiva četvrtu osobnu, što Hrvatska koristi i serijom 8:0 odlazimo na 55:49 pet minuta prije kraja. Marko Tomas koš-faulom postavlja 58:51, a trica Kusa iz drugog pokušaja vraća nas na dvoznamenkastu prednost - 63:53 u 37. minuti.

Završnica je ponudila dramu. U zadnju minutu ušli smo s prednošću 69:62, a Garrett brzom tricom smanjuje na 69:65. Popović radi nepotreban prekršaj u napadu na centru, a Nowitzki svojim prvim pogotkom iz igre u drugom poluvremenu 37 sekundi prije kraja smanjuje na minimalnih 69:67.

Stisla su nam se srca, no naši igrači jednostavno nisu htjeli ovo izgubiti. Kus pogađa jedno slobodno bacanje za 70:67, drugo promašuje, ali dohvaćamo loptu u napadu, a Tomas opet sa crte pogađa jednom - 71:67 na 23 sekunde prije kraja.

Na drugoj strani Greene promašuje šut za tricu, Popović hvata loptu i kreće u kontru, Greene ga sustiže i radi namjerni prekršaj 12 sekundi prije kraja. Gotovo je, Hrvatska košarka je na Olimpijskim igrama! Hrvatska košarka vraća se na veliku scenu!