1. Hrvatska nogometna liga, 32. kolo, 03.05.2008., Rijeka, Kantrida, gledatelja: 1.800
2:0 Cibalia
Cibalia

Rijeka – Cibalia: Europa umalo izmaknula

Zoran Zdelar • subota, 03.05.2008.

Riječani su iznimno teško stigli do nove pobjede u trenucima kad se bore svim snagama za osigravanje treće pozicije i kvalifikacije u Kup Uefa. Cibalia je imala svoje prilike, nije ih iskoristila te su Kantridu na kraju ipak morali napuštati poraženi...

Alen Škoro
57'
Luka Kujundžija
82'

Srećko Lušić

Nogometaši Rijeke nisu se na najbolji način oprostili od svojih gledatelja za ovu sezone. Cibalia je u posljednjoj utakmici na Kantridi pružila prilično dobar otpor, no tijekom prvog poluvremena igra je bila prilično usporena i bez nekih brojnijih prigoda za pogodak na obje strane. Bila je po jedna izglednija prilika sa svake strane. Najprije je Cibalija preko braniča Marka Radasa zaprijetila, no tad je Velimir Radman iznimno dobro reagirao, a nedugo zatim kapetan Rijeke, Anas Sharbini, je isprobao udarac, no nije bio dovoljno precizan. Lopta je otišla malo pored vratnice.

Teško da bi se još neka prilika mogla prozvati prilično izglednim. Prije odlaska na odmor Burcsu je još pokušao svladati neuspješno Hrvoje Štrok, a u 40. minuti još jednom je zaprijetio Radas, ovog puta to ipak nije bio toliko opasan udarac kao nešto ranije.

Slika 1 od 2.

Zlatko Dalić može biti prilično nezadovoljan i kako je njegova momčad otvorila i drugo poluvrijeme. Gosti iz Vinkovca su bili znatno opasniji i mogli su stići u vodstvo nakon dvije iznimno dobre prilike, no Radman loptu iz mreže ipak nije morao vaditi. Džafić se našao na samo nekoliko metara od gola nakon ubačaja Radasa s desnog boka, no u ključnom trenutku dobro reagira mladi Mario Tadejević koji malo, ali sasvim dovoljno, ometa Džafića prilikom udarca. Koju minutu kasnije ponovno Radas vrlo dobro nabacuje loptu sa svog boka, a ovog puta Baraban nije dovoljno dobro reagirao. S tri-četiri metra trebao je samo ugurati loptu u mrežu, no nije ju uspio zahvatiti.

Gledatelji na Kantridi polako postaju sve nestrpljiviji, nisu zadovoljni time što se njihovi nogometaši moraju tako braniti protiv Cibalije, pa je reagirao uskoro i Dalić izmjenama. No, Cibalia pokušava osigurati ostanak u ligi, pa su itekako motivirani za stići do pogotka. Morao je stoga ponovno Radman intervenirati u 60. minuti. Baraban je ponovno bio prijetnja, ovog puta je uspio pucati s prilično malene udaljenosti, ali Rijekin vratar se još jednom iskazuje.

Slika 2 od 3.

No, kako se bližio kraj utakmice, Riječani su polako počeli kontrolirati igru nakon što je Cibalia dominirala terenom. Potvrdilo se ono pravilo da onoga tko ne iskoristi svoje prilike obično vrlo brzo stigne kazna. Rijeka je tako u 75. minuti napokon stigla do pogotka o kojem ovisi plasman u Europu iduće sezone. Darijo Jertec je ubacio loptu u kazneni prostor Cibalije s boka, Radomir Đalović se izvrsno snašao, malo je "provozao" braniče, a zatim s nešto manje od deset metara precizno pogodio donji desni kut Burcsina gola.

Da navijači domaćih ne bi morali strahovati baš do posljednje sekunde pobrinuo se ovog put tek prosječni Sharbini kada je u 90. minuti povisio na konačnih 2:0 za Rijeku. Alen Škoro je uputio loptu prema svom kapetanu, ona se malo odbila od Leutara, a Sharbini je to iskoristio na najbolji mogući način te se još jednom upisao u listu strijelaca. Teška pobjeda Rijeke za iznimno bitna tri boda, jer su u istom terminu slavili i konkurenti u Koprivnici i Osijeku. Odluka o trećeplasiranom klubu pasti će dakle u posljednjem kolu. Rijeka ide u goste Dinamu, dok Slaven Belupo i Osijek imaju prilično lakši zadatak (gostovanje u Šibeniku, odnosno u Zaprešiću). Rijeci je umalo izmaknula Europa već u ovom kolu, no nada ipak živi i dalje.