1. Hrvatska nogometna liga, 5. kolo, 18.08.2007., Zagreb, Kranjčevićeva, gledatelja: 2.500
Suci: Vlado Svilokos (Sisak), Siniša Premužaj (Varaždin), Vlado Crnolatac (Petrinja)
Alen Škoro 47'
Rijeka

Zagreb - Rijeka: Dobar nogomet u Kranjčevićevoj

Tomislav Pacak • subota, 18.08.2007.

Uzbudljiv, neizvjestan, pa i kvalitetan dvoboj u Kranjčevićevoj između Zagreba i Rijeke završio je pravednom raspodjelom bodova. Gosti su se predstavili kao vrlo kvalitetan protivnik, no jak karakter donio je Pjesnicima jedan bod iako su dva puta bili u rezultatskom minusu...

Miroslav Pejić
53'
22
Ivan Parlov
83'

Zlatko Dalić

Kvalitetna Rijeka dva je puta vodila u Zagrebu zahvaljujući dvostrukom strijelcu Škori, no jedan bod u Kranjčevićevoj su zadržali izvrsni Kruno Lovrek i Blaževićev joker Ivan Parlov.

U nedostatku drugih rješenja u veznoj liniji, Zlatko Dalić opet se odlučio za vrlo napadačku formaciju u kojoj su od prve minute zaigrala čak četiri igrača koji su po vokaciji napadači, s time da je Božić praktički igrao u veznoj liniji. Zagreb je, pak, baš u tom dijelu momčadi najtanji, pa su napadače "glumili" Grgić i Lovrek.

Vrlo sadržajnih prvih 45 minuta bolje je otvorila Rijeka, dok Zagreb prvih pola sata gotovo da nije zaprijetio golu gostiju. Dalićeva ofenzivna formacija davala je plodove što se prilika tiče, no niti jedan od napadača nije bio realizatorski raspoložen.

Slika 1 od 2.

U sedmoj minuti Nino Bule probio je desnu stranu Zagrebove obrane i zapucao oštro prema Stojkiću koji loptu izbija ispred sebe, a obrana Pjesnika to zatim čisti iz šesnaesterca. Stojkiću je još nezgodnije bilo četiri minute kasnije kada je Anas Sharbini lijepom potkopanom loptom uposlio Ivanova, a bugarski napadač dobrim volejom tjera Stojkića na novu kvalitetnu intervenciju.

Zagreb je pokušavao graditi napade uglavnom preko svog daleko najboljeg igrača, Krune Lovreka, no Ćirina devetnaestica prerijetko je imala pomoć suigrača u napadu. Očito je da nakon odlaska Mandžukića Blažević nema pravih rješenja u napadu, ni Grgić ni Lovrek nisu pravi centarfori i tu će biti glavni Zagrebov problem ne dovede li uprava uskoro Mandžukićevu zamjenu.

Rijeka tih problema nema, Dalića više muči slab izbor u sredini, nema sumnje da će Jakirović itekako pomoći Bijelima u stabilizaciji momčadi. Ipak, Rijeka je i s praktički samo dva prava srednjaka (Šafarić i Sharbini) gospodarila terenom u prvom dijelu, a samo su Stojkić i slaba realizacija gostiju održavali rezultat izjednačenim.

Slika 4 od 5.

U 19. minuti Bule je dobro odigrao za Ivanova koji glavom, iz vrlo izgledne situacije puca jako loše, a jednako lošu završnicu iskazao je i Škoro minutu kasnije nakon što je lijepo okrenuo čuvara u kaznenom prostoru Zagreba.

Tek tada se Zagreb počeo buditi, pa smo do kraja poluvremena gledali izjednačen dvoboj s nekoliko prilika s obje strane. Zagrebova prva šansa bila je ujedno i najbolja u prvom dijelu - Marko Grgić lijepo je proigran iz sredine terena, izlazi sam pred Žilića, no riječki vratar iz tog dvoboja izlazi kao pobjednik.

Slika 3 od 4.

Potom je uslijedio opasan udarac Kartela s 20-ak metara koji Žilić izbija u korner, a Rijeka uzvraća svojom najboljom prilikom u 34. minuti. Bule je dva puta imao matnu situaciju, s 6-7 metara puca prema Stojkiću koji brani oba udarca, a potom i Sharbinijev pokušaj glavom, za što je zaradio ovacije Zagrebovih navijača. Odmah u kontri Lovrek je umalo kaznio promašaje Bule, odapeo je s 22-23 metra, a Žilić loptu odbija u gredu.

Prvom dijelu nedostajali su samo pogoci da bismo ga nazvali odličnim, a u drugom ni tog problema više nije bilo. Sve probleme s realizacijom momčadi su naplatile već početkom nastavka. Rijeka je iz prvog ozbiljnijeg napada povela - aktivni Filip Marčić lijepo je nabacio u šesnaesterac Zagreba, a dobro odmjerenim udarcem glavom Škoro plasira loptu u donji desni kut nemoćnog Stojkića za 0:1.

Srećom po Pjesnike, vodstvo gostiju nije dugo trajalo. Čutura je izvrsno vidio Lovreka na drugoj stavivi i idealno ga poslužio, a Lovrek glavom vraća utakmicu u egal.

Slika 5 od 6.

Izvrstan početak drugog dijela nastavio se sjajnim "škaricama" Ivanova koje su loptu lansirale u stativu, što je izmamilo pljesak Rijekinih, ali i Zagrebovih navijača.

Na krilima pogotka Zagreb je još dva puta opasno zaprijetio. U 61. minuti Budicin je promašio loptu i omogućio Lovreku čist put prema Žiliću, no u posljednji trenutak netko iz obrane Bijelih uspijeva skrenuti Lovrekov udarac u korner. Pet minuta kasnije Grgić daje povratnu loptu za Brkljaču koji, nakon što mu je prvi udarac blokiran, prosljeđuje za Ibričića, ali ni on ne reagira dobro, udarac je neprecizan.

Slika 2 od 3.

Zagrebov polet zbog postignutog pogotka uskoro je počeo jenjavati, sve se više osjećao nedostatak "zraka" u plućima zagrebaša, a dojam je da Blažević na klupi nije imao igrača koji bi promijenio krvnu sliku momčadi. Pokušao je s Pejićem već na poluvremenu, no kako je odigrao - bolje da ga nije ni uvodio.

Rijeka je sve bolje stajala na terenu te u 68. minuti nakon krasne akcije dolazi do vodstva od 2:1. Počeli su Bijeli na svojoj polovici taj napad, autor odličnog zadnjeg pasa bio je Anas Sharbini, a Alen Škoro koristi situaciju 1 na 1 i pored Stojkića drugi puta trese mrežu Zagreba.

Minutu potom Škoro je mogao dotući Pjesnike, nakon neuspjele ofsajd-zamke izlazi sam samcat pred Stojkića, no pokušao je uzvratiti Sharbiniju za asistenciju kod drugog gola, a taj naum osujetio je Stojkić i spriječio siguran pogodak.

Slika 6 od 7.

Iako su se zagrebaši silno trudili doći do pogotka, primjetan je bio nedostatak pravog strijelca, no usprkos tome domaći su u 87. minuti došli do izjednačenja. Ibričić je dobro nabacio s desne strane, a izvrsno skače Ivan Parlov i šalje loptu u mrežu za konačnih 2:2. Ćiro je tako na klupi ipak uspio pronaći jokera koji mu je donio zasluženi bod.

Svi gledatelji, kako navijači Zagreba, tako i oni Rijeke, mogli su na kraju Kranjčevićevu napustiti zadovoljni. Iako je Zagreb pokazao ja mogu biti zadovoljni dobrim startom u sezonu, premda su danas mogli uzeti i pun plijen...