HT Prva liga, 9. kolo, 22.09.2019, 16:30 h, Gradski stadion u Poljudu
Suci: Dario Bel (Osijek), Goran Pataki (Đakovo), Marjan Tomas (Vladislavci)
Serder Serderov 49'
Inter-Zaprešić

Mijo Caktaš golom i asistencijom lansirao Bile na vrh domaće lige

Matej Kačan • nedjelja, 22.09.2019.

Bijela bajka se nastavlja. Hajduk je 3:1 pobjedom nad Interom iskoristio kikseve Dinama i Osijeka te sam zasjeo na prvo mjesto tablice s tri boda prednosti nad Dinamom koji ima utakmicu manje...

Marin Galić
61'
10
Borislav Tsonev
80'
31
Josip Mitrović
90'
Samir Toplak

Ulog za Hajduk je bio ogroman u ovoj utakmici. Pobjeda bi donijela dobar završetak prvog kruga, ali i bijeg na osjetniju prednost na tablici pošto je Dinamo u subotu kiksao kod Varaždina. Također se slavi 40 godina početka igranja na Poljudu pa je cijela utakmica dobila i svečanu notu.

Hajduk se tako i postavio usprkos činjenici da Damir Burić nije uvrstio pravu špicu u početnih 11. Inter se odmah povukao, a Bili su pritiskali i uglavnom preko ubačaja prijetili golu Žige Freliha. Prva velika šansa dolazi u 18. minuti. Iz kornera je zaprijetila već uigrana kombinacija kod prekida Juranović-Nejašmić, ali se scenarij iz derbija s Dinamom nije ponovio jer Vego čisti glavom s crte, a do odbijanca su prvi stigli igrači Intera.

U 35. minuti kreće najsadržajniji dio prvog poluvremena. Prvo Jradi puca u Freliha, a zatim Caktaš iz blizine gađa vratnicu. U nastavku iste akcije Ismajli nakon ubačaja završava na travi, a sudac Bel smatra da je bilo dovoljno materijala za kazneni udarac. U najmanju ruku dvojbena odluka, no Caktaš je siguran s bijele točke za vodstvo "Majstora s mora". S 1:0 se i odlazi na poluvrijeme.

Već na početku drugog dijela u igru umjesto Hamze ulazi Stanko Jurić, a Burić je očito pogodio s izmjenom jer samo minutu kasnije Jurić iz okreta lijepo zabija za 2:0 i veliku feštu na poljudskim tribinama. Na odgovor gostiju smo čekali samo minutu. Mamut lijepom loptom izbacuje Serderova, a ovaj pogađa bliži kut Josipa Posavca za ekspresni povratak Intera u utakmicu.

U 64. minuti Jurić sjajno ulazi u šesnaesterac Intera, lijepom driblingom prolazi dvojicu te dodaje za Jaira koji puca preko gola. Samo tri minute kasnije na drugoj strani iz slobodnog udarca prijeti Mlinar, ali puca pored vrata. Utakmica se na sljedećih dvadesetak minuta primirila, Hajduk nije uspijevao zabiti treći gol dok Inter nije dolazio do šance za izjednačenje.

U 87. minuti griješi vratar Frelih, kratko ispucavanje dolazi do Jaira koji dodaje Caktašu, ovaj mu vraća i Brazilac gađa praznu mrežu za 3:1. U sudačkoj nadoknadi kapetan Intera Mazalović nepotrebno ulazi u Filipa Bradarića za drugi žuti karton pa Inter ostaje s desetoricom na terenu. Nedugo poslije Bel daje posljednji zvižduk te slavlje u Splitu može početi.

Hajduk je ovom pobjedom zasjeo na prvo mjesto "za stvarno" jer sada više ne ovisi o rezultatu zaostale utakmice Dinamo - Rijeka, dok je Inter sa šest bodova ostao na dnu lige. Nakon obaveza u Kupu Hajduk će u goste kod Istre, a Inter će dočekati Goricu.