Liga prvaka, kvalifikacije, 2. pretkolo, 11.07.2017, 20:45 h, Rujevica
Suci: Kristo Tohver (Estonija), Hannes Reinvald (Estonija), Neeme Neemlaid (Estonija)
Florentin Matei 68'
2:0(1:0) TNS
TNS

Dario Dodić • utorak, 11.07.2017.

Nogometaši Rijeke upisali su pobjedu u prvoj utakmici drugog pretkola Lige prvaka. Na Rujevici su posve nadigrali velški T.N.S. i s 2:0 osigurali koliko-toliko miran uzvrat, iako je po igri momčad Matjaža Keka zaslužila i više od dva pogotka...

Adrian Cieslewicz
70'

Scott Ruscoe

Rijeka je pobjedom otvorila novu sezonu. Put prema Ligi prvaka momčad Matjaža Keka započela je u drugom pretkolu, na Rujevici je ugostila velškog prvaka The New Saints. Hrvatski je prvak posve nadigrao goste, no nije impresionirao igrom u napadu i realizacijom.

Odigra li ovako Rijeka i u uzvratu u Walesu za tjedan dana ne treba brinuti za prolaz dalje, ali protiv jačih sastava u idućim fazama natjecanja teško je očekivati da bi ovakva razina mogla biti dovoljna. Rijeka je posve dominirala, pogotovo u prvom dijelu, ali izuzev prvih desetak minuta nije opasnije ugrozila Harrisonova vrata.

I tih desetak minuta bilo je dovoljno za vodstvo Riječana. U četvrtoj je minuti Gavranović na rubu kaznenog prostora zaustavljen prekršajem, loptu je uzeo Josip Mišić i iz slobodnog udarca prebacio živi zid i zatresao mrežu. Iako je Mišić lijepo prebacio obrambeni zid mora se priznati da gol ide na dušu vrataru Harrisonu jer je lopta išla previše po sredini da bi vratar prošao lišo.

Par minuta kasnije lijepim se solo-prodorom za priliku izborio Gorgon, opalio je s ruba kaznenog prostora, lopta je išla pod gredu, ali ovog puta vratar Velšana bolje brani i čuva mrežu. Isto je završio i prizemni pokušaj Vešovića minutu kasnije, brani Harrison.

Ustabilila se nakon toga obrana gostiju, sabili su se u vlastiti šesnaesterac, a Kekovi napadači taj bedem nisu znali probiti. Igralo se samo na polovici TNS-a, ali opasnijih prilika nije bilo sve do same završnice kada je opasno prijetio Gavranović, ali nije uspio prevariti Harrisona.

U nastavku je Rijekina oštrica otupila pa je Kek bio primoran na izmjene. Ubacio je u 63. minuti Florentina Mateija umjesto Zute - i pogodio. Već pet minuta kasnije bilo je 2:0 za Rijeku. Heber je lijepo na desnom boku proigrao Ristovskog, koji šalje prizemnu loptu u sredinu, do usamljenog Mateija na drugoj vratnici, Rumunj lijepo poentira za udvostručenje vodstva Rijeke.

Mogli su pet minuta kasnije iznenaditi gosti, Elez je krivo procijenio jednu loptu, Quigley izlazi sam pred Slugu, ali vratar domaćih bio je brži i otklanja opasnost. Mogao je i morao isti igrač donijeti važan pogodak Velšanima pet minuta kasnije, s lijeve se strane sjurio prema Slugi, imao je u sredini slobodnog suigrača koji bi sigurno pospremio loptu u gol, ali Quigley se odlučio na udarac, pogađa vanjski dio mreže.

Imao je i Vešović krasnu priliku u posljednjim sekundama, odlično ga je pronašao Bradarić, ali Vešovićev pokušaj iz prve s nekih sedam metara odlazi daleko od gola.

Rijeka može biti zadovoljna rezultatom, ali morat će Kek pronaći kvalitetnije rješenje za fazu napada, iako se mora priznati da je TNS čvrsto i odgovorno čuvao vlastitu mrežu, često i sa svih 11 igrača. Uzvrat je na rasporedu 18. srpnja.