MAXtv Prva liga, 14. kolo, 02.11.2014, 15:00 h, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 1500
Suci: Ivan Bebek, Borut Križarić, Dražen Fejer
Osijek
Osijek
Borna Barišić 33' (11m)
1:0 Zagreb
Zagreb

Iz Osijeka:Mario Katušić • nedjelja, 02.11.2014.

Fanatična i borbena utakmica vidjela se u Gradskom vrtu, gdje je Osijek pogotkom iz jedanaesterca došao do pobjede protiv Zagreba. Domaći su od 18. minute igrali s igračem manje nakon izravnog isključenja Peroševića, a posljednjih desetak minuta i bez Mišića, koji je dobio drugi žuti karton. Ipak, uspjeli su izdržati napade, prije svega bezidejnog, Zagreba i doći do pobjede za bijeg s dna.

Miroslav Konopek
46'
27
Bernardo Matić
63'

Dražen Medić

Pred oko 800 gledatelja započeo je susret u kojem su domaćini od prve minute krenuli otvorenije nego što su ih gledatelji do sad navikli gledati. Zagreb je zaigrao defenzivno, no relativno visoko postavljeno, pa je prve dvije izgledne prilike Osijeka zaustavilo signalizirano zaleđe.

Zagreb nije prijetio, no u 18. minuti je došao do velike prednosti. Perošević je, oko sredine igralište, prežestoko startao na Jurendića, a sudac Bebek je odmah potegnuo za crvenim kartonom. Možda je bilo prestrogo, budući da se dotad igrala korektna utakmica, domaći igrači su žestoko prosvjedovali, no od tog trenutka su morali zaigrati s desetoricom.

No, prvi udarac na cijelom susretu dolazi u 23. minuti, ali Matas se uspio samo upisati u statistiku. Zagreb je pokušao četiri minute kasnije, no ni Stepčićev udarac nije imao dovoljno snage i preciznosti. Najbolja prilika za Osijek dolazi u 30. minuti. Mišić je sjajnim pasom izbacio Šoršu, koji kreće sam prema golu Zagreba, no usporava i Štiglec stiže reagirati, a u nastavku akcije Mešanović pokušava glavom, no za malo pored vrata.

Ipak, Osijek je poveo u 33. minuti. Mešanović je odigrao za Jamaka koji je pobjegao obrani, a onda ga Livaković ruši kod gol aut linije, a kazneni udarac u pogodak pretvara Borna Barišić. Još jedna neiskusna pogreška vratara mlade reprezentacije, nakon što je sličan jedanaesterac skrivio i protiv mladih Engleza.

Domaći su zaigrali zgusnutu obranu, kroz koju igrači u crvenim dresovima nisu mogli poslati upotrebljivu loptu napadačima, pa su se odlučili na udarce iz daljine. Tako je Ljubičićev udarac u 40. minuti obranio Mikulić, a Bevab tri minute kasnije šutira preko gola i Osijek je na odmor otišao s vodstvom.

Prema očekivanjima, Osijek je u drugi dio ušao u izuzetno zatvorenoj formaciji, no to se pokazalo kao dobar odabir, pošto su gosti i dalje bili bezidejni, što se najviše očitovalo kroz bezbrojne pokušaje kroz sredinu, gdje su Jonjić i Pranjić djelovali bez pogreške. Tako je do najbolje prilike došao Osijek u 60. minuti. Mišić je loptu iznio, a onda proslijedio do Šorše, koji ponovno ide sam prema vratima, ali još jednom previše čeka te udarac na kraju završava u bloku obrambenog igrača koji se stigao vratiti.

Zagreb je do prvog udarca došao u 81. minuti. Iskoristili su prostor za polukontru, nakon jednog kornera Osijeka, no sve je završilo udarcem Bobana, koji je iskosa pokušao, no nije bilo preciznosti. Dvije minute kasnije, Osijek ostaje s dva igrača manje, nakon drugog žutog kartona Mišiću. Nakon što se kazneni udarac i crveni karton mogu smatrati dvojbenima, ovdje je Bebek sigurno pogriješio, budući da je veznjak Osijeka startao na loptu.

Do kraja je Zagreb dva puta pokušao iz daljine, preko Jurendića i Krovinovića, dok je pet minute sudačke nadoknade proteklo u ubačajima u kazneni prostor, no gotovo svaku loptu je odnio danas fantastični Matej Jonjić, najbolji igrač ove utakmice.

Osijek je tako, zahvaljujući disciplini i fanatičnoj borbenosti, došao do tri boda, kojima su pobjegli iz opasne zone te mirnije i opuštenije putuju u Split, na gostovanje Hajduku. Zagreb je ostao na 16 bodova, dva više nego što sada imaju njihovi današnji domaćini.

• gerrard03.11.2014. u 14:14
    Cayetano....ako ti ono nije bilo za crveni, onda nez šta...pa start je bio pogibeljan, vrlo lako je moglo doći do teške ozljede..