Josip Piršljin • nedjelja, 17.02.2013.

U 23. kolu nizozemske lige PSV je na svom terenu pobijedio Utrecht i ostao na čelu ljestvice, a ispod njega je Ajax koji je bio siguran na gostovanju u Waalwijk. Kiksali su ovog vikenda Feyenoord i Twente i tako posustali u borbi za naslov.

Na Philips stadionu u Eindhovenu PSV je ugostio jedno od ugodnijih iznenađenja u prvenstvu ove sezone - Utrecht. Gosti ipak nisu uspjeli prirediti senzaciju i pobijediti, iako su poveli vrlo rano. Crveno-bijeli su zadržali prednost od tri boda ispred Ajaxa, ali su pobjegli Twenteu i Feyenoordu na šest bodova.

Utrecht je poveo u 10. minuti kada je mrežu Watermana pogodio Mulenga. Bio je to šok za igrače Dicka Advocaata, ali oporavili su se kada je Mertens izjednačio u 29. minuti. S rezultatom 1:1 se otišlo na predah, a stvari su na mjesto sjele sredinom nastavka kada je za konačnih 2:1 zabio Wijnaldum.

Mertens je nakon pogotka otkrio majicu na kojoj je bilo ime rumunjskog igrača Mihaija Nesua koji je prije igrao za Utrecht, no prekinuo je karijeru jer je na treningu ozlijedio vrat i ostao je paraliziran.

Ajax je u 23. kolu morao na gostovanje u Waalwijk. Kopljanici su bez većih problema upisali tri boda i na taj način ostali blizu PSV-u na drugom mjestu. Momčad iz Amsterdama ostala je jedina iz Nizozemske u europskim natjecanjima ove sezone, a ovog je tjedna u šesnaestini finala Europske lige pobijedila rumunjsku Steauau s 2:0.

Oba pogotka sastav Franka de Boera postigao je u prvom poluvremenu, a prvi je zabio u 22. minuti obrambeni igrač Moisander. Pet minuta prije kraja prvog dijela ponajbolji igrač Ajaxa Eriksen postavio je 2:0 što je bio konačan rezultat. U 60. minuti domaći su mogli smanjiti, ali je Braber promašio jedanaesterac.

Twente još uvijek ne zna za pobjedu u 2013. godini. Igrači Stevea McClarena ponovno su remizirali, četvrti put u zadnjih pet utakmica. Očekivali su slavlje na domaćem travnjaku protiv posljednjeplasiranog Willema II, ali ono im je pobjeglo u zadnjoj minuti. Tada je Ippel poništio vodstvo Twentea iz 43. minute kada je strijelac bio Douglas.

Feyenoord je posustao u lovu na PSV na gostovanju kod Zwollea unatoč tri pogotka Pellea. Ipak, jedan od njih je bio autogol. Talijan je skrenuo loptu u vlastitu mrežu već u drugoj minuti, a ubrzo nakon toga Lachman je povećao prednost Zwollea. Pelle se iskupio za autogol blitzkriegom sredinom prvog dijela kada je u roku dvije minute zabio dva gola i poravnao rezultat. Navijači iz Rotterdama očekivali su nove golove svoje momčadi u nastavku, ali razočarao ih je Avdić pogotkom za domaće kojim su pobijedili.

Vitesse je rutinski pobijedio na svom GelreDomeu Groningen s 2:0. Tako je ostao blizu vrha, a opet je među najzaslužnijima za pobjedu žuto-crnih bio najbolji topnik lige Bony. Realizirao je jedanaesterac u 63. minuti za 2:0 sastava iz Arnhema, a prije njega u strijelce se upisao i Japanac Havenaar.

NEC je iznenađujuće na svom terenu izgubio od Venla s 2:1, dok je istim rezultatom ADO Den Haag svladao Heerenveen Marca van Bastena. Heracles u kojem igra hrvatski veznjak Dario Vujićević remizirao je u Bredi, a bodove su podijelili i nogometaši Rode i AZ-a.