Premiership, 26. kolo, 10.02.2013, 17:00 h
Manchester United 2:0 Everton
Everton

Rutinskom izvedbom United svladao Everton i napravio velik korak prema osvajanju naslova

Josip Tolić • nedjelja, 10.02.2013.

U posljednjoj utakmici 26. kola Premiershipa Manchester United svladao je Everton na Old Traffordu 2:0. Nije to bila posebno uvjerljiva predstava Crvenih vragova, ali dva gola u prvom dijelu bila su dovoljna za osiguranje velike pobjede i važnog koraka prema tituli. Gradskom rivalu Cityju Fergusonovi izabranici 12 kola prije kraja bježe 12 bodova.

Uoči ogleda Manchester Cityja protiv Southamptona i Uniteda protiv Evertona vjerojatno bi dobar dio nogometnih poznavatelja rekao da će Vragovi kiksati, a Građani smanjiti zaostatak do prve pozicije. Međutim, dogodilo se upravo suprotno. Momčad Sir Alexa Fergusona iskoristila je subotnji kiks Mancinijevih izabranika i došla do vrijedne pobjede nad Evertonom. Bilo je 2:0 za domaćine, a sve je praktički bilo riješeno nakon prvog dijela.

Iako domaćin nije pružio osobito dojmljivu igru u napadu u prvom poluvremenu, u početku je Tim Howard bio na velikim mukama. Robin van Persie već je u desetoj minuti mogao do novog pogotka kada ga je Rooney lijepo uposlio. Nizozemac je zaobišao gostujućeg vratara i imao prazna vrata, ali spetljao se i pogodio vratnicu.

Fergusonova momčad nije dugo žalila za tom propuštenom prilikom. Samo tri minute potom Vragovi su došli do vodstva iz akcije u tri poteza. Valencia je primio dugu loptu na desni bok, glavom je proslijedio do Van Persieja koji na povratnoj lopti upošljava Ryana Giggsa, a velški veteran od vratnice zabija svoj prvi pogodak u sezoni. Postao je jedini igrač koji je zabijao u svakoj od 21 sezone u modernoj premijerligaškoj eri.

Toffeesi su se ubrzo pribrali i počeli biti česti gosti u prostoru ispred Davida de Gee. Krasnu je šansu za izjednačenje imao Osman malo prije isteka pola sata igre kada je s 25 metara iskosa tražio daljnji kut, ali španjolski čuvar mreže pružio se koliko je dugačak i spasio svoja vrata.

Ono što plavi u više navrata nisu uspjeli kazniti, to je crvenima pošlo za rukom u posljednjim trenucima prvog dijela. Rafael je fino proigrao Van Persieja u situaciju "jedan na jedan", a Nizozemac uz dosta muke posprema loptu u mrežu 19. put u sezoni. Na gol-liniji pogodak je potvrdio Johnny Heitinga.

Igra se u prvih 20-ak minuta nastavka malo smirila, tek vrijedi izdvojiti ulazak u igru hrvatskog reprezentativca Nikice Jelavića umjesto ozlijeđenog Anichebea u 57. minuti.

Sredinom drugog dijela Manchester je stvorio opsadu pred gostujućim vratima serijom od tri udarca iz kuta. Nakon jednog od njih Evans je bio vrlo blizu trećeg gola za domaće - prvo je pokušao glavom, potom i nogom, ali Howard je u suradnji s obrambenom linijom otklonio opasnost. U nastavku napada Cleverley je uputio fenomenalan volej s 20-ak metara, ali Howard je vršcima prstiju spriječio eurogol.

U završnici dvoboja obje su momčadi imale još po jednu priliku. Prvo su Giggs i Van Persie odigrali kombinaciju nakon koje je nizozemski reprezentativac pucao pokraj gola, a dobru šansu imao je i Jelavić izborivši se za udarac na rubu šesnaesterca, no De Gea je zaustavio njegov prizeman udarac.

• Obrisan korisnik10.02.2013. u 23:01
    Mislim da Manciniju ni Međugorje ove godine ne pomaže :)
  • Obrisan korisnik10.02.2013. u 21:16
    da navodno je ferige htio da se travnjak zamijeni, ali su tehničke službe savjetovale da se ipak čeka kraj sezone. ali ovo je danas sasvim ok kako je izgledalo prije dva kola protiv southamptona
  • Obrisan korisnik10.02.2013. u 21:13
    Travnjak je uništen oko blagdana kad je bilo očajno vrijeme (pogotovo protiv Newcastlea) i teško će se oporaviti. Sir Alex kaže da će probat izdržat sezonu na njemu, pa ga na ljeto mijenjaju.
  • Obrisan korisnik10.02.2013. u 21:05
    Jeli itko zna zašto je travnjak Old Trafforda onako grbav i smeđ na nekim dijelovima? Kao da nema ni trunku trave. Inače je zelen da zeleniji bit ne moze
  • Obrisan korisnik10.02.2013. u 20:47
    Solidna partija,baš onoliko koliko treba za pobjedu,u tome je Ferguson majstor ! Čestitke i neuništivom Ryanu,20.naslov je pred vratima