Vits Rimkus
74'
Gary Johnston

Vugrinec je dokrajčio Latvijce (Snimio: Dražen Patarčić)

Osijek je nakon dva domaćinstva reprezentaciji Hrvatske (Mađarska i Poljska) po prvi puta imao priliku organizirati službenu utakmicu A reprezentacije. Obje dosada odigrane prijateljske utakmice završile su pobjedama naših reprezentativaca i to s 4:1, a i ovaj susret nije iznevjerio dosadašnju tradiciju. Nakon problema prilikom dolaska u Osijek iz Vinkovaca gdje je bila smještena reprezentacija naše je reprezentativce dočekao pun stadion. Ova je utakmica bila jubilarna za dvojicu naših igrača. Nekadašnji Dinamovac i sadašnji član milanskog Intera Dario Šimić imao je danas priliku po 40. puta obući reprezentativni dres, dok je najbolji strijelac Svjetskog prvenstva u Francuskoj Davor Šuker danas ubilježio 60. nastup u reprezentativnom dresu u svom rodnom Osijeku.

Hrvatski su reprezentativci od samog početka pokazali da žele sva tri boda. Prvih nekoliko minuta igra se isključivo odvijala na gostujućoj polovici, a latvijski obrambeni igrači imali su velikih problema sačuvati svoja vrata. U dva su navrata latvijski igrči panično loptu slali u korner, a u osmoj minuti pritisak je urodio plodom. Robert Prosinečki je na sredini povukao napad i odlično pronašao Balabana koji je s dvadesetak metara loptu plasirao u gornji lijevi kut Kolinkovih vratiju. Više nego dobar početak.

Nekoliko minuta nakon vodećeg pogotka Stanić je bio u prilici povećati vodstvo, međutim Šukerov udarac bio je prejak da bi ga Stanić uspio iskoristi. Kako je utakmica odmicala Latvija je polako počela uspostavljati ravnotežu. Prvu pravu priliku imali su gosti u 19. minuti kada je nakon povratne lopte Pletikosa loše odigrao i doslovno loptu dodao Bleidelisu. Njegov udarac je na sreću s crte u korner izbacio Šimić. Bio je to ujedno početak lošije igre naše reprezentacije, što reprezentacija Latvije nije iskoristila. U 25. minuti Astafjevs je s 20-k metara pokušao iznenaditi Pletikosu, ali Pletikosa je bio siguran. U tim trenucima Latvija je pokazala da nije nimalo bezazlen protivnik. Četiri minute kasnije Pahars se našao u prilici za pogodak, ali Pletikosa je uz malu nesigurnost i taj udarac obranio. Kako se bližio kraj prvog dijela Hrvatska je opet preuzela inicijativu. U 43. minuti Pletikosa je ispucao loptu, a na gostujućoj plovici Balaban lukavo koristi pogrešku Troickisa i s vrha šesnaeterca lobom matira po drugi puta Kolinka. Drugi je pogodak unio živost u naše reprezentativce i u posljednjim trenucima prilike se redaju kao na traci. Šuker je probio lijevu stranu i prebacio loptu na suprotnu stranu za dvostrukog strijelca Balaban koji je u sredini pokušao uposliti Prosinečkog, ali je latvijska obrana uspjela loptu izbaciti iz svog kaznenog prostora. U prvoj minuti sudačke nadoknade Balaban je još jednom loptu posremio iz Kolinkovih leđa. Vugrinec je u sredini odlično pronašao slobodnog Dinamovog napadača koji pokraj latvijskog vratara povećao vodstvo na visokih 3:0.

Boško Balaban pored nemoćnog Kolinka zabija svoj 3 gol (Snimio: Dražen Patarčić)

Drugi dio počeo je pravom uspavankom. Naši reprezentativci očito zadovoljni visokim vodstvom nisu više opsjedali gostujuća vrata, a Latvijci su se uklopili u takvu igru. Prvo pravo uzbuđenje drugog dijela bio je pogodak Štolcersa. Pet minuta nakon što je ušao u igru Štolcersa je odlično uposlio kapetan latvijske reprezentacije Astafjevs, koji je pretrčao M. Cvitanovića i kraj nemoćnog Pletikosa smanjio na 3:1. Samo tri minute kasnije nakon Tudor je nakon pogreške obrane bio prisiljen srušiti Verpakovskisa koji je u protivnom mogao izbiti sam pred Pletikosu. Za ovaj start Tudor je dobio žuti karton, a Paharsov je slobodni udarac završio tik pokraj stative. Sredinom nastavka "vatreni" počinju opet redati prilike. Uveo je Jozić u igru Vranješa i Bjelicu što je unijelo svježinu u igru.

U 70. minuti Balaban opet bježi svom čuvaru, a Kolinko na trenutak otklanja opasnost. Odbijenu loptu Balaban vraća u kazeni prostor dje se nakon gužve u prilici našao Bjelica čiji udarac Kolinko još jednom brani. Lopta ponovno dolazi do Balabana, a Kolinko je opet u prilici iskazati svoje sposobnosti. Na suprotnoj strani Pletikosa efektnom intervencijom otklanja opasnost. Do kraja susreta Latvija je bila ta koja je imal viđe od igre, ali ne i konkretnu završnicu. U nekoliko se navrata Šuker našao u prilici za pogodak, ali rezultat je ostao nepromijenjen. Kada su već svi polako očekivali kraj susreta Šuker je još jednom priprijetio Kolinku. Duboku ubačenu loptu u kazneni prostor gostiju Šuker je uspio primiriti, ali brži je bio Kolinko koji je loptu uspio na trenutak izbiti, međutim samo do Vugrinca kojem nije bilo teško povisiti na konačnih 4:1. U sudačkoj nadoknadi je Bjelica pokušao iz sloodnog udarca, ali lopta je završila preko vratiju.

Drugi je dio bio slabiji u odnosu na prvo poluvrijeme kada je Hrvatska uspijela ostvariti visoko vodstvo. U nastavku Latvija je pokazala svoje kvalitete, ali bez konkretne završnice, a prilike koje su imali na sreću hrvatskih navijača ostale su neiskorištene.