Zimski sportovi

Fak uz bok Björndalenu

Maja Giljanović • subota, 13.02.2010.

Brončani sa Svjetskog prvenstva prošle godine u Pyeongchangu Jakov Fak zaslužio je čast vijoriti hrvatskom zastavom na otvaranju Olimpijskih igara, a kakva bi tek čast bila osvojiti olimpijsku medalju u društvu velikana biatlona poput Ole Einara Björndalena. Nijedan biatlonac u povijesti nije osvojio više od četiri olimpijske zlatne medalje, a 35-godišnji Norvežanin je jednu osvojio 1998. u Naganu i četiri 2002. u Salt Lake Cityju. Uz Faka hrvatski biatlon predstavlja i Andrijana Stipaničić Mrvelj i upravo je 28-godišnjakinja iz Donje Dobre prva na startu sprinta na 7,5 kilometara.

Hrvatski biatlonac Jakov Fak prošle je godine šokirao svijet osvajanjem brončane medalje na Svjetskom prvenstvu u korejskom Pyeongchangu. 365 dana poslije Mrkopljanin je otputovao u Vancouver kao hrvatski stjegonoša na svečanosti otvaranja 20. Zimskih olimpijskih igara i odlučan pokazati da "moja medalja nije puka slučajnost, tipa dogodilo se jednom i nikad više".

Fak je uoči SP-a postigao samo jedan veći rezultat (15. mjesto u pojedinačnoj utrci Svjetskog kupa u Hochfilzenu) i osvajanje 14. mjesta u prvoj utrci u Pyeongchangu u sprintu proglašeno je senzacijom. Sutradan je bio 25. u pursuitu, a nezaboravnog za hrvatski biatlon 17. veljače 2009. je osvojio brončanu medalju u pojedinačnoj utrci iza žive legende Ole Einara Björndalena i Christophea Stephana.

365 dana poslije Fak je u Svjetskom kupu najbolje rezultate zabilježio na posljednjem Svjetskom kupu uoči OI u Antholz-Anterselvi kad je u sprintu osvojio 24. i u dohvatnoj utrci 17. mjesto: "Nastup u Antholzu je poput melema na ranu. Sezonu mi je obilježio velik broj promašaja u pucanju, u Antholzu sam u sprintu promašio jednom i u dohvatnoj utrci tri puta. Vratio sam se osnovama jer uzalud vam odlično trčanje, promašujete li previše. U tom slučaju nemaš nikakve šanse za bolji rezultat".

Fak je čovjek od malo riječi: "Bez promašaja u sprintu mogu u 10 najboljih, dalje se u prognoze ne bih upuštao. Boli kad vidim koliko se malo cijeni moja medalja, ljudi nisu svjesni koliko je biatlon naporan sport, svi su veliki stručnjaci i doživljavaju me kao čudo za jedan dan, ali siguran sam da ću im dokazati da imam 'štofa'. Kad-tad jer 22 su mi godine, dovoljno sam mlad da preobratim sve 'nevjerne Tome'".

Prvi nastup Faka je 14. u sprintu na 10 kilometara. 16. veljače je dohvatna utrka na 12,5 kilometara 60 biatlonaca iz sprinta, 18. je pojedinačna utrka na 20 kilometara i tri dana poslije masovni start za 30 najboljih.

Prva zvijezda biatlona živa je legenda Björndalen. 35-godišnji Norvežanin jedini je u povijesti koji je osvojio pet zlatnih olimpijskih medalja, jednu u Naganu 1998. i četiri u Salt Lake Cityju četiri godine poslije. Osvojio je ukupno devet olimpijskih medalja, 14 je puta bio svjetski prvak (četiri puta u Pyeongchangu), šest puta je bio ukupni pobjednik Svjetskog kupa i u utrkama Svjetskog kupa je slavio 91 put. Björndalen želi prestići sunarodnjaka skijaškog trkača Björna Daehlija i postati najuspješniji sportaš u povijesti ZOI (Daehlie je osvojio tri zlata više).

U Salt Lake Cityju je postao treći sportaš u povijesti kojem je pošlo za rukom osvojiti četiri zlatne medalje na jednim OI nakon brzih klizača Lidije Skoblikove (četiri u Innsbrucku 1964.) i Erica Heidena (pet u Lake Placidu 1980.). Kolika je Björndalen veličina, dovoljno ilustrira podatak da mu se 2008. na svečanosti podizanja kipa u njegovu čast u rodnoj mu Simostrandi poklonio i norveški kralj Harald V.

Najvećom prijetnjom Björndalenu smatraju se Emil Hegle Svendsen, Michael Greis i Jevgenij Ustigov. Svendsen je Björndalen wanna-be, 24 su mu godine i ne krije ambicije: "Bitne su samo Olimpijske igre, sve drugo je sporedno", izjavio je nakon trijumfa u sprintu i masovnom startu u Ruhpoldingu, Greis je u Torinu 2006. osvojio 20 km i masovni start, a nadiruća zvijezda Ustigov je najveći adut Rusije koja je širokogrudno svojim olimpijcima za svaku zlatnu medalju osigurala 130,000 €.

Hrvatske boje u biatlonu predstavlja i Andrijana Stipaničić Mrvelj. 28-godišnjakinja je OI zaslužila dobrim rezultatima na posljednja dva Svjetska prvenstva (39. lani, 58. prije dvije godine u Östersundu na 15 kilometara): "Priznajem da su mi očekivanja velika, u protivnom koja je svrha? Svi mi imamo svoje ciljeve, naporno sam radila i vjerujem da je forma dobro tempirana. Ključ će biti pucanje, o koncentraciji na pucanju ovisit će dobar rezultat".

Stazu u Whistleru prvu će opipati u sprintu na 7,5 kilometara prvog dana Olimpijskih igara, tri dana kasnije je pursuit na 10 kilometara, pojedinačna utrka na 15 kilometara je 18., a najbolje će OI zaključiti u masovnom startu na 12,5 kilometara 21. (što se pojedinačnih utrka tiče, štafete 4x6 biatlonki i 4x7,5 biatlonaca, na programu su 23. i 26.).

Magdalene Neuner su puni mediji. Pin-up Njemica je prije dvije godine osvojila Svjetski kup i šest titula na Svjetskim prvenstvima u Östersundu i Pyeongchangu, ali bolest i ozljede lani su je unazadile: "Prezadovoljna sam odrađenim u pripremama, zdrava i puna adrenalina", izjavila je 23-godišnjakinja kojoj su najveće rivalke i same Njemice. Kati Wilhelm je aktualna olimpijska pobjednica na 10 km i trostruka svjetska prvakinja u Pyeongchangu (sprint, pojedinačna utrka, štafeta), Andrea Henkel je olimpijsku slavu osigurala 2002. (pojedinačna utrka i štafeta), a Simone Hauswald je aktualna svjetska viceprvakinja (sprint).

Pretendentice za medalju su i Helena Jonsson i Anna-Carin Olofsson-Zidek: "Bez lažne skromnosti pet tjedana sam na izuzetno visokoj razini i očekujem da se forma protegne i kroz sljedećih 10-tak dana", izjavila je Jonsson nakon pobjede u masovnom staru u Ruhpoldingu, a Olofsson brani zlato iz Torina na 12,5 kilometara. 130,000 € drage bi volje osvojile i dvije Olge, Zajceva i Medvedceva.