Euro 2010., Završnica, Za 3. mjesto, 31.01.2010, 15:00 h, Beč, Wiener Stadthalle
Suci: Lazaar / Reveret (Francuska)
Poljska
Poljska
26:29 Island
Island

Islanđani izdržali nalet Poljaka

Tomislav Pacak, Vedran Attias • nedjelja, 31.01.2010.

Reprezentacija Islanda osvojila je brončanu medalju na Europskom prvenstvu u Austriji pobijedivši Poljsku s 29:26. Islanđani su se tako još jednom kobnima pokazali za Poljake, svladali su ih i na putu do olimpijskog srebra u Pekingu…

UKUPNO29133/34

Iako je na kraju bilo puno teže nego što se činilo nakon prvog poluvremena, Islanđani su vrlo dobar nastup u Austriji okrunili brončanom medaljom. Kući se vraćaju sa samo jednim porazom, onim od Francuske u polufinale, i spoznajom da sada definitivno spadaju u svjetski vrh – srebro i bronca s OI i s EP-a u godinu i pol dana velik je uspjeh za naciju od tek 300.000 stanovnika, ali u kojoj je rukomet nacionalni sport.

Bogdan Wenta nije uspio u svlačionici prije utakmice za broncu učiniti isto što je napravio u Zagrebu prije godinu dana – motivirati svoju momčad nakon emocionalnog pražnjenja u polufinalnom ogledu s Hrvatskom. Razočarani Poljaci nisu odigrali ni približno inspiriranu utakmicu u obrani kao protiv Kauboja, već u prvih 30 minuta primili su 18 golova i poprilično se udaljili od brončane medalje.

Island je prvi dio odradio puno bolje po tom pitanju, svakih 10-ak minuta prednost je izgledala sve ljepše – u 10. minuti 5:2, u 20. 12:6, a na završetku poluvremena velikih 18:10.

Briljirao je Sigurdsson, najčešće prvi u kontri kojih je Island zahvaljujući tehničkim pogreškama Poljaka u napadu imao jako puno, a ako nije išlo kroz tranziciju, neprepoznatljivog Szmala bušili su s vanjske linije Stefansson, Atlason i Palmarsson. Nakon tako jednosmjernog prvog poluvremena činilo se da se zna tko će osvojiti broncu, no Poljaci su imali neke druge namjere.

Naime, iz svlačionice se vratila neka sasvim druga Poljska. Izgledali su isto, ali igrali su potpuno drugačije.

Na golu je ”poludio” Slawomir Szmal, inače proglašen vratarom turnira, Islanđani više nikako nisu mogli gurniti loptu pored poljske hobotnice, ni iz najizglednijih situacija. To je dalo krila i napadu koji je počeo pronalaziti pukotine u islandskoj obrani i ubrzo se ogromna islandska prednost počela topiti gotovo svake minute.

Jurecki je ugradio tri pogotka u seriju od 6:0 kojom su Poljaci došli na 18:20, a neugodan niz uspio je konačno zaustaviti Gunnarson svojim četvrtim golom.

Islanđani su se nakon toga uspjeli konsolidirati, ali mogli su zaboraviti na mirnu završnicu kakvu su imali u glavama tijekom poluvremena. Poljaci su se držali na 2-3 gola zaostatka, u 56. minuti golom Tluczynskog stigli i na minus 1, ali Stefansson i Gunnarson vraćaju Island na korak do medalje.

Ovoga puta tri pogotka razlike nisu ispustili kao što su učinili u samo jednoj minuti utakmice protiv Austrije, pa će s razlogom kući ponijeti brončane medalje.

Kod pobjednika su najefikasniji bili Sigurdsson s osam i Gunnarson sa šest pogodaka, dok su po četiri gola za Poljsku postigli Michal i Bartosz Jurecki, te Tluczynski. Szmal je nakon slabog prvog poluvremena na kraju završio sa 16 obrana, ipak nedovoljno za više od četvrtog mjesta...