Euro 2010., Glavna runda, Skupina I, 1. kolo, 25.01.2010, 20:15 h, Beč, Wiener Stadthalle
Suci: Muro / Rodriguez (Španjolska)
Rusija
Rusija
28:34 Danska
Danska

Danska lako pored zastarjelih Rusa

Tomislav Pacak, Vedran Attias • ponedjeljak, 25.01.2010.

Reprezentacija Danske relativno je lako svladala Rusiju u prvoj utakmici drugog kruga, ostavši tako na zacrtanom kolosijeku prema polufinalu EP-a. Rusija se držala 20-ak minuta, no nakon toga europski prvaci pobjegli su Rusima i na terenu i na semaforu...

UKUPNO34213/54

Rusi su, čak, vrlo dobro otvorili susret (3:0), no Danci su to vodstvo brzo stigli pa se do 20. minute igralo gol za gol, da bi posljednjih deset minuta u potpunosti pripalo Danskoj koja je utrpala čak devet golova, primila četiri i na odmor otišla s prednošću od 18:13.

Rusi su se držali dobro dok se igralo njihovim stilom – polagano, na postavljene obrane, bez jurnjave i brzog rukometa koji karakterizira Dansku. Međutim, kada je Niklas Landin Jacobsen obranio nekoliko udaraca, kada su Rusi zaredali s nekoliko izgubljenih lopti, brži Danci odjurili su poput brzog vlaka.

Nepogrešiv je s crte bio Knudsen (5/5 u prvom dijelu), bez promašaja su poluvrijeme okončali i Svan Hansen, Spellerberg i Sondergaard Sarup, a Lars Christiansen dodao je svom bogatom rezimeu još četiri pogotka. Na golu je odlično prigodu iskoristio Jacobsen, s osam obrana (20 udaraca) pokazao je da ima tko zamijeniti Hvidta kada ovome ne ide.

Ruse je opet vukao Igropulo, no nije imao podršku s lijeve strane napada - Rastvorcev i Starikh gađali su zajedno 2/8, a kada tome pribrojimo osam izgubljenih lopti – jasno je zašto su Rusi već nakon 30 minuta opasno zaostali za Danskom.

Igra Rusije u nastavku se nije puno promijenila, i dalje je obrana bila prilično propusna, no nekoliko danskih isključenja i ruskih ”projektila” s vanjskih pozicija vratilo je utakmicu u neizvjesne vode (22:20). Ipak, bolje od toga nije išlo.

Grams i Kostigov nisu se mogli sastati s loptom, a Danska je opet ubacila u višu brzinu i odmaknula na sigurniju razliku te već sredinom drugog dijela zapravo riješila utakmicu.

Do kraja utakmice rusku je tugu podebljao Aleksej Rastvorcev koji je krvničkim startom zaradio crveni karton nekoliko minuta prije kraja.

Kod pobjednika su najefikasniji sa po šest pogodaka bili Knudsen i Christiansen, pet je dodao Hansen, a čak 20 obrana upisao je Landin Jacobsen. Šest golova Igropula bili su svijetla točka Rusije, no uz 29 posto obrana vratara Gramsa i Kostigova, Rusi ne bi dobili ni slabiju reprezentaciju od Danske.

Danci su tako ostali na putu za polufinale, ali čekaju ih još dvije vrlo teške utakmice – u utorak protiv Norveške te u posljednjem kolu drugog kruga protiv Hrvatske. Rusija se, pak, mora pomiriti s činjenicom da s ovom momčadi i ovim rukometom neće vratiti u svjetski vrh gdje spada samo imenom, ali već dugo ne ni rezultatima ni igrom…