Ljubo i Karlo u osmini u parovima

Maja Giljanović • subota, 23.01.2010.

I Ivan Ljubičić i Ivo Karlović su u drugom kolu parova izgubili prvi set i zaostajali jedan break u drugom setu, ali su i Ljubo i Fernando Gonzalez i Karlo i Dušan Vemić protiv Australaca Balla i Hussa te Hensela i Jonesa u trećem setu izborili osminu finala.

Ivan Ljubičić i Fernando Gonzalez su u drugom kolu Australian Opena izgubili i prvi set. Nakon što su šeste nositelje Františeka Čermaka i Michala Mertinaka u prvom kolu izbacili u dva seta (6:3, 7:6) u drugom su protiv Carstena Balla i Stephena Hussa gubili set i break.

Prvi set je odlučio break Australaca u 12. gemu (7:5), a Ljubičić i Gonzalez su u drugom odmah upali u škripac nakon što su izgubili i svoj drugi servis-gem uzastopce (0:2), Ball i Huss su prednost branili do 4:3, ali su je prokockali u osmom gemu. Ljubičić i Gonzalez su izjednačili, preuzeli inicijativu, a ubrzo su se pokazali i usredotočenijima u tie-breaku (7:3) i izjednačili na 1-1 u setovima.

Vezane vijesti

U odlučujućem trećem setu oba su para čvrsto čuvala svoj servis, a ključni se trenutak ponovno dogodio u 12. gemu samo što su ovog puta break za 7:5 izborili Ljubičić i Gonzalez.

U osmini finala Ljubi i Gonzu protivnici su Simon Aspelin i Paul Hanley. Šveđanin i Australac su 11. nositelji i protiv Indijaca su Prakasha Amritraja i Somdeva Devvarmana izgubili samo četiri gema (6:1, 6:3).

Ljubičić (126.) u Melbourneu nikad nije prošao dalje od drugog kola (2001., 2008., 2009.), statistika Gonzaleza (90.) je još poraznija jer Čileanac je i 2003. i 2004. i lani izgubio u prvom kolu, Aspelin (24.) je, pak, prije četiri godine igrao u četvrtfinalu, a Hanley (27.) 2006. i 2007. u polufinalu.

Slično se raspleo i meč između Ive Karlovića i Dušana Vemića protiv Kadena Hensela i Grega Jonesa. Henselu (185.) i Jonesu (498.) break u šestom gemu (4:2) bio je dovoljan za prvi set (6:3), ali nakon što su u drugom prokockali break prednosti (3:1), Karlo i Vemić si izjednačili na 1-1 u setovima (7:5) i preuzeli inicijativu.

U trećem setu Karlović i Vemić, koji su i u prvom kolu pobjedu izborili u trećem setu (6:4 protiv devetih nositelja Christophera Kasa i Dicka Normana), australske su kvalifikante slomili u 12. gemu (7:5) i izborili meč protiv petih nositelja Lukasza Kubota i Olivera Maracha.

Karlović (172.) je u Melbourneu 2006. igrao u četvrtfinalu, rođeni Zadranin Vemić (88.) nikad nije bio dalje od drugog kola (2000.), a Kubot (12.) i Marach (13.) brane lanjsko polufinale.

Drugi tjedan u singlu su izborili bivši finalisti Lleyton Hewitt (2005.) i Jo-Wilfried Tsonga (2008). 22. nositelj je protiv Marcosa Baghdatisa vodio set i break u drugom kad mu je Cipranin zbog ozljede ramena predao meč, a 10. je nositelj u četiri seta slomio Tommyja Haasa. Francuz je gubio 2:5 u četvrtom setu, ali je osvojio sljedećih pet gemova i izbjegao peti set.

Protivnik Hewittu u osmini finala je prvi igrač svijeta i prvi nositelj Roger Federer, a Tsongi 26. nositelj Nicolas Almagro. Federer vodi 16:7 i od bivšeg broja jedan nije izgubio još od 2003., a Tsongi i Almagru je ovo prvi meč.

Australian Open, 3. kolo:
Hewitt (Australija, 22) - Baghdatis (Cipar) 6:0, 4:2 predaja Baghdatisa, Tsonga (Francuska, 10) - Haas (Njemačka, 18) 6:4, 3:6, 6:1, 7:5

2. kolo parova:
LJUBIČIĆ/Gonzalez (Hrvatska/Čile) - Ball/Huss (Australija) 5:7, 7:6(3), 7:5, KARLOVIĆ/Vemić (Hrvatska/Srbija) - Hensel/Jones (Australija, q) 3:6, 7:5, 7:5