Jubilej Federera u Melbourneu

Maja Giljanović, Tea Lokas • subota, 23.01.2010.

Pobjeda protiv Alberta Montanesa prvom igraču svijeta i prvom nositelju Australian Opena Rogeru Federeru jubilarna je 50. u Melbourneu. 15-erostruki Grand Slam pobjednik postao je prvi tenisač u povijesti koji je ostvario najmanje 50 pobjeda na tri od četiri Grand Slam turnira.

Roger Federer je u svakom pogledu meča trećeg kola protiv Alberta Montanesa vodio glavnu riječ. Prvi igrač svijeta i prvi nositelj Australian Opena protiv 31. je nositelja "vedrio i oblačio" - Federer je ubacio više prvih servisa (66 %), 88 % poena je osvojio nakon prvog servisa, iskoristio je tri od šest break-lopti, a svom protivniku nije dopustio nijednu šansu da mu "primiriše" servisu, voleji su mu ulazili u 73 % slučajeva, returni u 38 % i ukupno je osvojio 22 poena više od 29-godišnjeg Španjolca (32.) koji u Melbourneu, prije ovogodišnjeg, nikad nije prošao dalje od drugog kola (2003.).

Pobjeda protiv Montanesa Federeru je okruglo 50. na Australian Openu (50-7) iza u Open Eri samo Stefana Edberga (56-10), a postao je i prvi tenisač u povijesti koji je ostvario najmanje 50 pobjeda na tri od četiri Grand Slama (51-5 i u Wimbledonu i na US Openu): "Provukao sam se u prvom kolu protiv Andrejeva, a u sljedeća dva meča bez prevelikih sam se napora plasirao u drugi tjedan. Zadovoljan sam tenisom koji sam pokazao, svjež sam i spreman za izazove koji slijede", prokomentirao je Federer svoj prvi tjedan na AO, a 15-erostrukom Grand Slam pobjedniku sljedeći je protivnik Lleyton Hewitt.

Vezane vijesti

Bez truna milosti pokazali su se Novak Đoković i Nikolaj Davydenko. Treći je nositelj protiv Uzbekistanca Denisa Istomina (103.) u 67 minuta izgubio samo četiri gema (6:1, 6:1, 6:2), a šesti nositelj je 30. postavljenom Argentincu Juanu Monacu (33.) dozvolio samo tri gema više (6:0, 6:3, 6:4).

Ni njihovi protivnici u osmini finala nisu se potrošili u svojim mečevima trećeg kola. Fernando Verdasco je protiv Stefana Koubeka (boljeg od našeg Ivana Dodiga) odigrao samo 20-tak minuta i Austrijanac mu je nakon 1:6 u prvom setu predao zbog ozljede, a Lukas Kubot ni toliko jer Poljaku je 20. nositelj Mihajl Južni zbog ozljede zgloba desne ruke, koju je zaradio u trileru protiv Richarda Gasqueta u prošlom kolu, predao bez da je i izašao na teren.

Đoković protiv Kubota vodi 2-0 (ni u Budimpešti 2004. ni u Beogradu lani nije izgubio ni set), a Davydenko protiv Verdasca 6-1 (Španjolac je slavio samo 2005. u Rimu, a Davydenko je dobio i prva tri puta i poslije Rima triput uzastopce).

Susret muških pojedinaca u noćnom dijelu programa pružio je najneizvjesnijih 148 minuta. Igrali su Jo-Wilfried Tsonga i Tommy Haas, a nakon više od dva sata pobjedu je uspio izboriti Francuz koji je 2007. napravio senzaciju upravo na ovom turniru i gurnuo se među zvijezde. Sve je "mirisalo" na peti set kada je Haas poveo 4:1 u četvrtom setu, no Tsonga vraća oduzeti servis i preokreće rezultat u svoju korist. Sa 7:5 u četvrtom setu osigurao je posljednjih 16 gdje će mu protivnik biti Nicolas Almagro koji je slavio protiv Alejandra Falle u tri seta.

Australian Open, treće kolo, tenisači: Roger Federer (SUI, 1) - Albert Montanes (ESP, 31) 6:3, 6:4, 6:4, Novak Đoković (SRB, 3) - Denis Istomin (UZB) 6:1, 6:1, 6:2, Nikolaj Davidenko (RUS, 6) - Juan Monaco (ARG, 30) 6:0, 6:3, 6:4, Fernando Verdasco (ESP, 9) - Stefan Koubek (AUT) 6:1 predaja Koubek, Jo-Wilfried Tsonga (FRA, 10) - Tommy Haas (GER, 18) 6:4, 3:6, 6:1, 7:5, Lukasz Kubot (POL) - Mikhail Južnji (RUS, 20) predaja Južnji, Lleyton Hewitt (AUS, 22) - Marcos Baghdatis (CYP) 6:0, 4:2 predaja Baghdatis, Nicolas Almagro (ESP, 26) - Alejandro Falla (COL) 6:4, 6:3, 6:4.