Europska liga, Kvalifikacije, 4. pretkolo, 27.08.2009, 20:35 h, Edinburgh, Tynecastle
Suci: Knut Kircher (Njemačka), Volker Wezel (Njemačka), Christian Leicher (Njemačka)

Očajnom igrom do Europske lige

Tomislav Pacak, Branimir Korać • četvrtak, 27.08.2009.

Prolazak u Europsku ligu je jedino pozitivno što Dinamo može ponijeti iz Edinburgha gdje je hrvatski prvak odigrao vrlo lošu utakmicu, ni na tragu one iz Maksimira koja je Modrima i donijela tu Europsku ligu koju nikad ne bi vidjeli ovakvom igrom...

Gordon Smith
55'
11
Andrew Driver
60'
8
Ian Black
83'
Krunoslav Jurčić

Pobjeda od 4:0 u Zagrebu bila je dovoljna Dinamu za plasman u Europsku ligu, mada ni izbliza za tako lagan prolaz kako su očito u Dinamu razmišljali. Slab pristup, potpuni izostanak koncentracije i zrelosti u igri, doveli su Dinamo do poraza od 2:0, koji je uz malo više preciznosti kod igrača Heartsa mogao biti i teži, čak i do te mjere da se golema prednost ispusti.

Iako su najavljivali da su štošta naučili iz uzvratne utakmice s Hajdukom u Kupu, iako su tvrdili da nema razloga da Hearts i u gostima ne dobiju s 4:0, Dinamovci ništa od najava nisu sproveli u djelo. Odigrali su jednu od utakmica iz one kategorije kakvu Dinamo zna odigrati, kao u Londonu protiv Tottenhama, kada se bez pravog žara, a još manje pameti i odlučnosti u igri ne može parirati žešćem protivniku. Srećom po Modre, Hearts nije Tottenham, mada su Škoti pokazali da nisu tako loša momčak kakvom su se predstavili u Zagrebu.

Pred polupraznim Tynecastle stadionom, okupanom kišom, ali ne i svjetlom reflektora (jedan je pregorio i nije radio), od početka se vidjelo da nećemo gledati reprizu maksimirske utakmice. Obua je već u drugoj minuti mogao dovesti domaće u vodstvo, ali je jako loše zahvatio loptu neometan na deset metara od gola.

Slično vrijedi i za Glena koji u 16. minuti slabo reagira, no dvije minute kasnije Škoti dolaze do vodstva. Butina je neoprezno dodao loptu pokrivenom Badelju kojem Michael Stewart uzima loptu, ulazi u šesnaesterac i preciznim udarcem matira zagrebačkog vratara za 1:0.

Primljeni pogodak ohrabio je domaće igrače (i navijače), ali je i probudio uspavani Dinamo koji je složio dvije šanse. Prvo je Sammir, inače neprimjetan veći dio utakmice, puknuo sa 16 metara, preslabo za Balogha. a potom nakon Papadopoulosove asistencije Morales gađa u prvi kut gdje je opet spreman Balogh.

Tko zna u kojem bi smjeru otišla utakmica da je u 28. minuti sreća bila na Stewartovoj strani – kapetan Heartsa iz voleja je uzdrmao prečku nemoćnog Butine. Do kraja prvog dijela tek je Badelj jednom zaprijetio, ali s 20 metara odapeo je preko gola.

Kada se u utakmicu uđe s pogrešnim pristupom teško je u poluvremenu to promijeniti, a očito nije uspjelo ni Kruni Jurčiću jer ništa drugačijeg nismo vidjeli u nastavku. Bio je to anemični Dinamo, bez ijednog donekle raspoloženog igrača, s time da je ta indisponiranost posebno očita bila kod inače najboljih - Mandžukića, Sammira, Badelja, Moralesa. Konfuziji je pomogla slaba i dekoncentrirana obrana, na čelu s Carlosom i Barbarićem, tek je Lovren djelovao nešto čvršće.

S obzirom na sve to, ne čudi da je u 55. minuti domaćin stigao i do 2:0. Sammir je katastrofalno reagirao na jednu odbijenu loptu, nespretno ju je vratio u šesnaesterac gdje Žaliukas iz okreta puca, a lopta pored nepomičnog Butine odlazi u gol. Šok i nevjerica na licima Dinamovaca – je li moguće da izgube tako veliku prednost?

Srećom, nije, više zbog toga što Hearts nema toliku kvalitetu nego zbog toga što se Dinamo znao sačuvati. Škoti nisu imali kvalitetu napraviti ozbiljan pritisak, no Dinamo nije znao iskoristiti veliki prostor koji se otvorio u obrani Heartsa. Najčešće je u nekim poluprilikama bio Papadopoulos, no njega nije išao udarac; najbolji mu je u 82. minuti skinuo vrlo dobri Balogh.

Mogli smo gledati itekako napetu završnicu da je u 83. minuti udarac Obue bio samo malo niži, ovako se u završnicu ipak ušlo s jasnim pobjednikom, kako u ovoj utakmici, tako i u ukupnom srazu.

Katastrofalnih posljedica za Modre i njihov način igre ”kada je sve riješeno” ipak nije bilo, do Europske lige dogurali su zahvaljujući sjajnom nastupu u Zagrebu.

Međutim, ovime su štošta pokvarili, kako to već u Dinamu znaju. Izgubili su dio samopouzdanja, propustili su povećati koeficijent (a to zaista može biti značajno), izgubili su opet malo povjerenja navijača da su prava momčad, a usput si priskrbili puno kritika i pritiska medija, koliko realnih i utemeljnih, toliko i onih pretjeranih, koji truju atmosferu oko kluba.

No na kraju, iako nakon ovog susreta neće biti euforije kao nakon prolaska Ajaxa i Sparte, Dinamo je ostvario jedan od glavnih ciljeva i to svima u klubu može biti razlog za zadovoljstvo. Veći od svih razloga za nezadovoljstvo, iako takvih nakon ovoga večeras ima dosta...