Orlando ostaje u igri

Branimir Korać • srijeda, 10.06.2009.

Orlando je u prvoj finalnoj utakmici na svom parketu svladao Lakerse i tako zadržao neizvjesnost u seriji. U dobroj šuterskoj večeri Magic je bio bolji sa 108:104 i smanjio na 2-1 nakon što su Lakersi dobili prve dvije utakmice u Staples Centreu...

Poput drugog susreta finalne serije, i treća utakmica otišla je u neizvjesnu završnicu. Ovaj put Magic je bio domaćin i poput pravog domaćina na krilima bučnih navijača nije dozvolio gostima pobjedu koja bi ih praktički dovela pred osvajanje naslova prvaka. Dok su u prva dva susreta imali problema sa šutom, igrači Orlanda noćas su bili u dobrom šuterskom izdanju i sa 63 posto ubačaja iz igre otišli su do pobjede.

Bio je to izjednačen susret u koji su Lakersi nešto bolje ušli u najveći dio prvog poluvremena bili su u vodstvu. Nakon što su krajem prve četvrtine preuzeli vodstvo, Orlando se oporavljao neko vrijeme u drugoj dionici, ali je sredinom četvrtine stigao do poravnanja, a zatim i do vodstva. U završnici poluvremena s dvije vezane trice raspucao se Lewis i domaćin je napravio seriju 9:3 za odlazak na odmor s vodstvom 59:54.

Lakersi se u trećem periodu polako vraćaju i tricom Arize sredinom četvrtine smanjuju na koš zaostatka, no Lewis i Alston odmah odgovaraju i vraćaju Orlando na komotnijih plus pet, a nakon nove trice Lewisa na tri minute prije kraja četvrtine Orlando ima najviših plus osam.

Sredinom posljednje četvrtine proradila je i trica Lakersa, Ariza i Fisher vežu nove dalekometne ubačaje i Lakersi smanjuju na svega dva poena minuta, a dvije i pol minute prije kraja s linije slobodnih bacanja Gasol poravnava na 99:99.

Ipak u završnici Orlando je taj koji ima prednost, ključni se trenuci događaju u narednim napadima kada Bryant promašuje tricu, zatim jedno slobodno bacanje, a Pietrus krade loptu Gasolu i 28 sekundi prije kraja Orlando je na plus četiri. Pokušavali su Lakersi u kratkom vremenu tricom se posve približiti te ostati u igri brzim prekršajem, ali Bryant dvaput te po jednom Ariza i Fisher promašuju trice i Orlando uzima pobjedu 108:104.

"Oni su jako dobra momčad, nisu uopće loši, odlično su vođeni, znaju što trebaju na terenu i morat ćemo još puno raditi da bismo ostvarili naum i uzeli naslov. Izgubili smo obranom, igrali smo dobru obranu, no svejedno su nam ubacili 63 posto šuteva iz igre", komplimentirao je nakon susreta Kobe Bryant.

S druge strane Dwight Howard kazao je kako uopće susreta nije bilo zabrinutosti ili panike u njihovim redovima. "Dobili su prve dvije utakmice, ali ovo je serija u kojoj moraš dobiti četiri utakmice. Osjećali smo se dobro znajući da pred sobom imamo još eventualne tri utakmice na domaćem parketu."

Orlando su u ovom susretu predvodili Dwight Howard s 21 poenom i 14 skokova, Rashard Lewis s 21 poenom i pet skokova te Rafer Alston s 20 poena. Kod Lakersa 31 poen i osam asistencija upisao je Kobe Bryant, a 23 poena dodao je Pau Gasol.