Bilić dodao za spas, 56 000 u suzama

Borna Rupnik • nedjelja, 31.05.2009.

Posljednje četiri utakmice španjolskog nogometnog prvenstva izravno su odlučivale o trećem putniku u drugu ligu. Nakon 90 minuta napetosti, između pet potencijalnih kandidata praznih je ruku ostao Betis, koji će se tako pridružiti Numanciji i Recreativu. Pobjedama su prvenstvo zaključili Bilićev Sporting te Osasuna, koja je svladala Real Madrid...

Sporting je protiv Recreativa tijekom cijele utakmice imao više od igre, ali je jedan od tri dalekometna pokušaja gostiju iz Huelve ipak odsjeo u mreži vratara Ivana Pichua. Strijelac je u 23. minuti bio Ersen Martin, a s prednošću gostiju otišlo se i na predah. Jedan je od brojnih Sportingovih udaraca naposljetku morao pronaći put kraj Asiera Riesga, a bio je to onaj Davida Barrala iz 58. minute. Odmah po izjednačenju u igru je ušao i naš Mate Bilić umjesto Kike Matea.

Potpuni preokret režirali su upravo Bilić i još jedna zamjena Manuela Preciada, Luis Moran. Naš je nogometaš asistirao, a Moran zabio s desne strane za spasonosnih 2:1. Tako je Sporting, momčad koja uvijek igra na sve ili ništa (u 38 kola upisali su jedan jedini remi) ovoga puta uzela sve te dobila priliku i nagodinu se okušati u prvoligaškom društvu.

Osasuna je u Pamploni protiv sasvim respektabilnog sastava bezbrižnog Real Madrida preuzela konce igre u svoje ruke, a prijetio im je uglavnom samo usamljeni Gonzalo Higuain. Međutim, njegov je pokušaj iz 11. minute ipak bio dovoljno precizan da svlada Ricarda, ali Camachovi su nogometaši vrlo brzo smogli snage za uzvrat. Na 1:1 poravnao je češki reprezentativac Jaroslav Plašil samo tri minute poslije, udarcem s gotovo 25 metara.

Posao je Osasuni olakšao Realov branič Michel Salgado, zbog čijeg je isključenja Kraljevski klub više od pola sata igrao s igračem manje. Kazna je bila neizbježna - Juanfran u 60. minuti nakon prekida puca s 18-19 metara i Iker Casillas mora po loptu u mrežu, a navijači u Pamploni mogli su se početi pripremati za novu prvoligašku sezonu. Ramosovi su nogometaši do kraja utakmice pokušali ubaciti u višu brzinu, ali još ih je uvjerljivijeg poraza spasila greda nakon novog Plašilovog pokušaja, dok je Klaas-Jan Huntelaar crvenim kartonom na ulasku u sudačku nadoknadu ostavio Real samo s devetoricom igrača.

Getafe se u zaostatku koji je mogao značiti ispadanje iz lige našao nakon nešto više od pola sata izjednačene utakmice u Santanderu. Toni Moral iz velike je blizine zabio za Racingovo vodstvo, no na poravnanje se nije dugo čekalo. Protunapad iz 38. minute pogotkom je okončao Esteban Granero, nakon dodavanja sve boljeg Roberta Soldada.

Drugo je poluvrijeme ponudilo vrlo malo nogometa, pri čemu su domaćini jedva čekali kraj, a gosti više gledali prema semaforu nego prema Racingovom golu. Jedine su prilike propustili Soldado i Ikechukwu Uche, no pokazalo se da je i tih 1:1 Getafeu bilo dovoljno za očuvanje prvoligaškog statusa.

Tako se odlučujućim dvobojem pokazao jedini izravni obračun kandidata za ispadanje, onaj u Sevilli, gdje je Betis ugostio Valladolid. Pun stadion domaćih navijača zadrhtao je u posljednjoj minuti prvog dijela jer je Marcos Aguirre s ruba šesnaesterca matirao vratara Ricarda. Ipak, iz svlačionice je izašao još odlučniji Betis, a nagrada je stigla četiri minute nakon što je lopta krenula s centra. Edu je nabacio, a njegov sunarodnjak Ricardo Oliveira glavom pogađa za 1:1.

Situacija na ostalim terenima razvila se tako da su zeleno-bijeli pod vodstvom Josea Marije Noguesa do kraja morali juriti još jedan, pobjednički gol. Pred Valladolidovim su se golom napromašivali Oliveira, Capi, Juanito, Edu, ali sve su upropastili nepreciznost, Valladolidov vratar Sergio Asenjo ili pak vratnica. 56 000 Betisovih obožavatelja u suzama je ispratilo svoje ljubimce u drugu ligu, prvi puta nakon 2000. godine. Njima za utjehu, Betis se tada vratio nakon samo godine dana.