Juventus zaboravio pobjeđivati

Ivana Spahija • nedjelja, 17.05.2009.

Nogometaši Juventusa nastavili su crni niz bez pobjede kojeg su produžili na sedam kola. Stara dama je u susretu 36. kola Serie A podijelila bodove s Atalantom i time uoči posljednja dva kola dovela u pitanje izravan plasman u Ligu prvaka. Fiorentina je minimalnom pobjedom nad Sampdorijom došla "za vrat" Juventusu, a remijem s Chievom Genoa se praktički oprostila od snova o Ligi prvaka...

Nikako da svane izabranicima Claudija Ranierija, Juventus već sedmo kolo za redom ne zna za pobjedu, a ovaj put su dva boda Staroj dami uzeli nogometaši Atalante, koji su neugodno iznenadili Juventus na torinskom Olimpicu i rezultatom 2:2 produžili krizu talijanskog velikana. Juventus je i ovaj susret otvorio prilično loše, potom preokretom došao do vodstva kojeg u konačnici ipak nije uspio sačuvati. Najgore po Staru damu je opasno približavanje Fiorentine na samo bod zaostatka, što treće mjesto Juventusa čini vrlo klimavim s obzirom na nalete raspoloženih Viola.

Domaćini su, kao u već nekoliko navrata u posljednja dva mjeseca, rani šok doživjeli već u drugoj minuti susreta. Doni je dobro dodao za Cigarinija, koji nije propustio priliku matirati domaćeg vratara Buffona za vrijedno vodstvo Atalante od 1:0. Domaćini su se probudili tek sredinom prvog dijela, u 25. minuti je Legrottaglie glavom pogodio gredu gola Atalante, ali je samo minutu kasnije Iaquinta svojim pogotkom uspio poravnati rezultat na 1:1. Amauri je u 28. minuti bio u prilici dovesti Juventus u vodstvo, ali je i on pogodio gredu gola gostiju.

Dobra igra sredinom prvog dijela urodila je novim pogotkom Juventusa, i to u 36. minuti. Camoranesi je s ruba prostora idealno uposlio Zanettija, koji je s lakoćom matirao gostujućeg vratara Consiglija za preokret i vodstvo Stare dame od 2:1.

No, gosti iz Bergama se ni tada nisu željeli predati, novi udarac Atalante dogodio se u 44. minuti kada je Pellegrino nakon izvedenog udarca iz kuta pronašao put do mreže Buffona i poravnao rezultat na 2:2, što je bilo i konačno rješenje ove utakmice. Pridodajmo i to kako je u drugom dijelu Juventus ponudio prilično lošu igru, nogometaši Atalante tri su puta gađali gredu gola Buffona i Ranieri i društvo mogu biti zadovoljni "samo" remijem, koji je vrlo lako mogao biti i poraz. Dario Knežević u ovom susretu nije konkurirao za sastav Juventusa.

Fiorentina se nalazi "bod daleko od raja", momčad iz Firenze minimalnom pobjedom nad Sampdorijom, a zahvaljujući novom kiksu Juventusa u remiju s Atalantom, približila se Staroj dami na samo bod zaostatka i prijeti oduzimanjem trećeg mjesta koje vodi izravno u Ligu prvaka. Viole su na pravom putu ostvarivanja povijesnog uspjeha pa itekako koriste posrtanja Juventusa i, ukoliko Torinezi kiksaju barem još jednom, Fiorentina bi ih mogla izbaciti u kvalifikacije Lige prvaka.

Viole su u ovom kolu s minimalnih 1:0 svladale Sampdoriju i upisale nova tri boda koja ih ostavljaju u igri za Ligu prvaka. U utakmici bez previše pravih prilika Fiorentina je dominirala gotovo tijekom svih 90 minuta, a sva tri boda momčadi iz Firenze donijela je akcija iz 21. minute. Vargas je dobro probio po lijevoj strani obrane Sampdorije i idealno ubacio za Gilardina, koji je majstorski matirao gostujućeg vratara Mirantea za konačnih 1:0 i veliku pobjedu Fiorentine.

Iste sreće nisu bili nogometaši Genoe, koji su na domaćem terenu remizirali s Chievom i uzeli samo bod u susretu koji je završio rezultatom 2:2. Genoa je sva tri boda u rukama imala sve do pet minuta prije kraja susreta, ali je pogodak Pellissiera Chievu donio praktički bezvrijedan bod, a nogometašima iz Genove uzeo dva vrijedna boda bez kojih se Jurić i društvo mogu oprostiti od Lige prvaka. Matematički Genoa još uvijek ima šansu dostići Fiorentinu u dva preostala kola, ali teško je za očekivati da će Viole u finišu sezone ostvariti dva poraza. Ivan Jurić odigrao je cijeli susret u dresu Genoe.

Gosti iz Verone prvi su došli u vodstvo pogotkom Pinzija iz 35. minute, a Genoa je do izjednačenja došla u 58. minuti kada je Milito realizirao najstrožu kaznu dosuđenu zbog prekršaja Yepesa. Domaćini su potom došli i do preokreta, Oliveira je u 70. minuti lijepim pogotkom iz slobodnog udarca Genoi donio prednost od 2:1, a tugu na lica domaćih igrača navukao je Pellissier u 85. minuti pogotkom za konačnih 2:2 i raspodjelu bodova iz ovog dvoboja.

Vrijedna tri boda upisali su nogometaši Palerma domaćom pobjedom nad Lazijem. Momčad Igora Budana kod kuće je nadigrala Rimljane rezultatom 2:0, a naš nogometaš zbog ozljede i dalje ne konkurira za sastav. Palermo se pobjedom nad Nebesko plavima potpuno približio Europi, trenutno zauzima visoko sedmo mjesto i samo dva boda zaostaje za šestoplasiranom Romom. Palermo je susret otvorio pogotkom Miccolija u sedmoj minuti, a zatvorio projektilom Migliaccija u 87. minuti za konačnih 2:0 i potvrdu dobre forme momčadi sa Sicilije.

Od ostalih susreta, fenjeraš Reggina iznenadila je Cagliari na domaćem terenu i pobjedom od 2:1 uzela vrijedna tri boda momčadi sa Sardinije, koja je konkurirala za Europu. Reggina se time izdignula sa samog dna i posljednje mjesto prepustila Lecceu, kojeg je nadigrao još jedan "davljenik", Bologna. Vrlo je tijesno na samom dnu ljestvice, Lecce drži dno s 29 bodova, a Reggina i Bologna imaju samo bod više te dva kola uoči završetka sezone sve momčadi imaju šansu za opstanak u prvoj ligi. Torino se malo udaljio od najopasnije zone pobjedom nad Napolijem od 2:1 te nešto mirnije očekuje rasplet u nadolazeća dva kola.