1. Hrvatska nogometna liga, 27. kolo, 22.04.2009, 16:30 h, Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja: 1500
Suci: Igor Pristovnik (Zagreb), Igor Krmar (Zagreb) i Boško Vukušić (Zageb)

Ivana Jurica • srijeda, 22.04.2009.

Jedan pogodak presudio je pobjednika u dvoboju Šibenika i Rijeke. Nije to bila igra na razini prijašnjih susreta. Nije bilo puno prilika niti na jednoj strani, a Šubićevac su daleko zadovoljniji napustili gosti koji su zahvaljujući brzoj kontri i pogotku Vedrana Gerca iz 84. minute potvrdili kako europski snovi za njih nisu toliko daleki...

Joško Kovač
46'
23
Vedran Celišćak
71'
17
Antonio Jakoliš
81'
Ramon Fernandez
59'
Robert Rubčić

Nakon što su u prošlom susretu na Šubićevcu teško stradali Riječani su se ovog puta odlučili na teško oprezniju varijantu. Zatvorili su sve prilaze svom golu, organizirano su se branili i onda preko brzih kontri pokušavali nešto napraviti. U tome su i uspjeli šest minuta prije kraja utakmice. Kod Šibenika evidentan je bio izostanak Ermina Zeca bez kojeg Modri jednostavno nisu jednako učinkoviti i razigrani.

Prvi su zaprijetili domaćini preko Govića, ali bio je to lagan posao za riječkog vratara Mancea. Četiri minute kasnije prvi put pokušavaju i gosti. Štrok je izveo slobodan udarac, glavom je pokušao Dabac, no, završilo je malo pored vratnice. Dobru akciju Govića i Ademija u 18. minuti blokom su zaustavili braniči gostiju, a slično je bilo i dvije minute kasnije nakon slobodnog udarca Govića. Veznjak Šibenčana kratko je dodao Alispahiću na lijevu stranu, ali njegov ubačaj u sredinu ponovno je odnijela riječka obrana.

U 23. minuti ozbiljno prijete Bijeli s Kantride. Matko puca iskosa, ali Blažević bez problema brani njegov udarac. Do kraja poluvremena zabilježili smo još dvije dobre akcije gostiju: u 40. minuti Štrok je poveo kontru, dodao Križmanu koji vara svog čuvara Kwedija i puca, ali Blažević pokriva svoj prvi kut i kupi tu loptu. I pred sam odlazak na odmor zaprijetio je Matko, ali Blažević je i iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik.

U drugo poluvrijeme domaći je trener krenuo s jednom promjenom: umjesto Šubića na teren je poslao Kovača. Krenuli su domaćini nešto žešće u taj drugi dio i to je rezultiralo odličnom prilikom već u 46. minuti: Gović je odlično pucao iz slobodnog udarca, zatresla se i mreža, ali, na šibensku žalost, samo ona s vanjske strane.

Kad već nije išlo napadačima, gostima je zaprijetio i branič Bonacin, ali njegov udarac je blokiran i završio je u korneru. Sedam minuta kasnije odlična prilika za goste: Fernandez koji je u nastavku ušao u igru izveo je slobodan udarac, točno na glavu Gerca, ali njegov je udarac završio tik pored vratnice. Šibenik pokušava preko Celiščaka i Govića, domaći trener Kalinić u igru uvodi i debitanta Jakoliša koji je unio živosti u igru Modrih, ali pravih prilika i pogotka i dalje nije bilo.

Utakmica je neodoljivo podsjećala na nedavni ogled sa Zadrom na Šubićevcu. I Rijeka se odlučila na defenzivni pristup, ali jedina razlika između te dvije utakmice je što je Rubčićeva momčad kaznila jednu pogrešku Šibenčana i odnijela sva tri boda. Domaćini su izgubili loptu na centru, Fernandez je povukao kontru i u matnu priliku gurnuo Gerca koji ovaj put ne promašuje.

Do kraja utakmice pokušali su domaćini doći do boda. Prijetili su i Kwedi i mladi Jakoliš, ali mreža riječkog vratara nije se zatresla. Osvojili su Riječani tako tri iznimno važna boda u borbi za nastup u Kupu UEFA, pa je posve jasna bila i pjesma iz njihove svlačionice nakon utakmice.

Možda i ponajbolji pojedinac susreta bio je sudac Igor Pristovnik. Prvi put ove sezone ovaj je Zagrepčanin sudio Šibeniku (za razliku od nekih koji su sudili i po četiri puta) i možemo kazati da je daleko najbolji sudac koji je u ovoj sezoni sudio utakmice na Šubićevcu. Dopustio je nešto oštriju igru, ali s ujednačenim kriterijem koji je držao tijekom svih 90 minuta. Niti jedna njegova odluka nije bila sporna. Kad bi barem ovo moglo kazati još češće.