Goran Markuš • petak, 13.03.2009.

Iako su na rasporedu bila tek dva ogleda teoretski gledano čekala nas je još jedna velika NBA noć. Ipak, u praksi stvari su se odigrale pomalo drugačije. Naime, Lakersi su svoju gostujuću pobjedu nagovijestili već nakon uvodnih 12 minuta dok su Cavsi na ozbiljnije odvajanje morali pričekati samu završnicu susreta...

Treći uzastopni triple-double učinak LeBrona Jamesa (34 poena, 10 skokova, 13 asistencija) rezultirao je trećom uzastopnom pobjedom Cavaliersa koji su se tako napokon malo odvojili od Bostona u ukupnom poretku Istočne konferencije. S druge strane Phoenix se novim, šestim uzastopnim porazom sve više udaljava od toliko željenog doigravanja.

Očekivano, poena nije nedostajalo pa je tako već nakon prvog poluvremena rezultat glasio 62:63. Velika je bila želja Steva Nasha (20 poena, 6 asistencija) da napokon izvuče svoju momčad iz krize, a nakon što mu se pridružuje i Matt Barnes (21 poena, 5 asistencija) domaćini preuzimaju vodstvo i u posljednju četvrtinu ulaze sa četiri poena prednosti.

Phoenix Suns - Cleveland Cavaliers

Međutim, trio LeBron James - Maurice Williams (30 poena, 5 skokova) - Aleksandar Pavlović (16 poena) 2:10 serijom otvara posljednju četvrtinu i za Sunse povratka više nije bilo. "Nakon 82 susreta koliko se danas odigra u regularnom dijelu zadržati triple-double prosjek nemoguća je misija, no ako itko to može onda je to naš LeBron", nakon susreta izjavio je ponosan trener Cavsa, Mike Brown.

Kod San Antonia na leđima Kobea Bryanta Lakersi su odigrali fantastičnu prvu četvrtinu ostavivši domaćine 18 poena iza sebe. Na leđima Michaela Finleya (25 poena) Spursi se ipak bude i igrom u egalu do poluvremena uspijevaju smanjiti zaostatak na samo nešto malo ugodnijih 15 poena.

Treću četvrtinu Finleyu se pridružuje i stari dvojac Spursa Tony Parker (25 poena, 9 asistencija) - Tim Duncan (16 poena, 11 skokova, 5 asistencija) što rezultira smanjenjem razlike na svega osam poena uoči posljednjih 12 minuta koje domaćini ponovno bolje otvaraju i 7:3 serijom dolaze na svega tri poena od gostiju.

San Antonio Spurs - Los Angeles Lakers

97 sekundi prije kraja Duncan zabija polaganje za posljednjih -3 nakon čega Lakersi još jednom zatvaraju svoj koš i novom, manjom 0:4 serijom osiguravaju 52. ovosezonsku pobjedu čime su ujedno postali prva momčad Zapada sa osiguranim nastupom u doigravanju. Kako drugo mjesto u diviziji Pacific drži tek devetoplasirana momčad Zapada, Phoenix niti prvo mjesto u diviziji više nije upitno. "Istina, velika smo mi momčad na Pacificu", mirno je nakon susreta izjavio Bryant.