1. Hrvatska nogometna liga, 4. kolo, 17.08.2008, 20:00 h, Maksimir, Zagreb, gledatelja: 2.000
Suci: Jurica Mihalj (Velika Mlaka), Perak, Munić, Šimčić.

Tomislav Pacak • nedjelja, 17.08.2008.

Nogometaši Dinama brzo su preboljeli slabo izdanje u Donecku te su sa 6:0 "isprašili" Cibaliju i pokazali da u hrvatskim okvirima i dalje nemaju problema s protivnicima...

Ivan Babić
46'
28
Tomislav Mazalović
65'
21
Tomislav Jurić
84'
Srećko Lušić

Dinamo je po prvi puta ove sezone izvedbom zadovoljio apetite gledatelja koji su se samo mogli zapitati gdje je takav Dinamo bio protiv Šahtara. Jasno, bespredmetno je uspoređivati kvalitetu vinkovačke i ukrajinske momčadi, no ovaj "hrvatski" Dinamo definitivno ima više samopouzdanja i zbog toga - igra bolje.

Vinkovčani su se nadali da mogu iznenaditi umorni i potrošeni Dinamo, no upisali su samo novi neuspjeh u Maksimiru. Dinamo je po prvi puta zaigrao s dvojicom "fantazista", Sammirom i Moralesom, iz momčadi je "izletio" Etto, a nije bilo ni standardnog stoperskog dvojca Bišćan-Drpić. Takav, malo "promiješan" Dinamov sastav nije imao nikakvih problema s Cibalijom, te je već u prvom dijelu na krilima sjajnog Marija Mandžukića osigurao novu prvenstvenu pobjedu jer je na odmor otišao s velikih 4:0.

Ono što je Dinamu nedostajalo u dosadašnjim utakmicama - rani pogodak - ovoga puta nije. Milan Badelj u petoj je minuti gurnuo loptu za Mandžukića koji zabija za ranih 1:0.

Cibalia je umalo izjednačila šest minuta kasnije, ali nakon što ga je Malčić gurnuo u dobru šansu, Radotić s 10-ak metara puca nedovoljno dobro da bi matirao raspoloženog Kelavu.

To je bilo sve od Cibalije u prvom dijelu, dalje je igrao samo Dinamo, a nakon novog gola Mandžukića u 18. minuti više nije bilo upitnika oko nove pobjede Modrih. Opet je Dinamo odigrao dobru akciju, Mikić je nabacio s desna, a Mandžukić lijepo skače i još ljepše puca za 2:0.

Uslijedio je period Josipa Tadića. Nakon što je zadovoljio svoj broj uobičajenih promašaja, Đakovčanin je nakon asistencije Mandžukića pronašao put do mreže za 3:0 i kraj Cibalijinih ambicija, ako ih je u tom trenutku uopće još i bilo.

Novi pljesak od oko 2.000 gledatelja Dinamo je zaradio u 40. minuti. Tadić je navukao nekoliko čuvara na sebe i odigrao za Sammira koji vara čuvara i s 10-ak metara matira Burcsu za 4:0. 45 minuta koje je definitivno moglo zadovoljiti Ivankovića i ljubitelje plave boje.

Dinamov trener u drugom je dijelu šansu dao i Bošku Balabanu, no čini se da Dinamo trenutno nema napadača koji bi dobre prilike češće zabijao nego promašivao. Naime, Mandžukić i Balaban pridružili su se Tadiću u nizanju promašaja iz dobrih situacija, pa je Cibalia samo zahvaljujući njihovoj lošoj realizaciji u Maksimiru izbjegla pravu katastrofu.

Ipak, i usprkos silnim promašajima Dinamo je do kraja ugurao još nekoliko lopti u mrežu Burcse. U 75. minuti Badelj je snažno pucao iz voleja, a lopta je nakon dodira s braničem dobila čudnu putanju, neuhvatljivu za Cibalijinog vratara koji je kapitulirao po peti puta.

Ne i posljednji, jer je šest minuta kasnije Mandžukić zaokružio sjajan nastup svojim trećim golom, a ukupno šestim Dinamovim.

Dinamo je tako na najbolji mogući način isprao gorak okus poraza i loše igre u Donecku. Uvjerljiva pobjeda protiv Cibalije i na trenutke zaista jako dobra igra mogu vratiti optimizam u modru svlačionicu, a predviđeni team-building u Dubrovniku mogao bi to još ojačati.

Za obnovljeni, novi Dinamo najvažnije je zadržati dominaciju u hrvatskim okvirima, a to se čini izglednim već nakon prva četiri kola novog prvenstva, iako je jasno još puno prerano govoriti o novom naslovu...