1. Hrvatska nogometna liga, 2. kolo, 03.08.2008, 20:00 h, Gradski vrt, gledatelja: 3500
Suci: Bruno Marić (Daruvar), Damir Pervan (Bjelovar), Mišo Faletar (Bjelovar)

Petar Plevnik • nedjelja, 03.08.2008.

Nakon razočaravajućih 90 minuta na otvaranju prvenstva u Velikoj, u premijernom predstavljanju pred domaćom publikom nogometaši Osijeka prikazali su bolje izdanje te su u slavonskom derbiju zasluženo svladali Cibaliju s 2:0...

Tomislav Pavličić
61'
15
Adin Džafić
61'
3
Tomislav Čuljak
80'
Srećko Lušić

Ne znamo da li je razlog prvi domaći susret Osijeka u novoj sezoni, uvijek zanimljivo gostovanje Cibalije ili nedjeljni termin susreta, ali na tribinama Gradskog vrta okupilo se za hrvatske prilike respektabilnih 3500 gledatelja. Doduše, u prvih 45 minuta okupljeni su mogli vidjeti malo toga.

Prvi su u 16. minuti priprijetili Vinkovčani, nakon što je Bagarić udarcem iz prve pokušao s ruba 16-erca ugroziti Skendera, no pokušaj vinkovačke desetke otišao je zamalo pored lijeve vratnice Osijekova gola.

Prvi pokušaj Osječana stigao je u 25. minuti kada jedan od trojice novih "klinaca" u bijelo-plavem dresu, Ivan Miličević, okreće svog čuvara, no njegov mlak udarac završava ravno u rukama Burcse.

Novi dres Osijeka

Neposredno prije početka susreta, ispod zapadne tribine Gradskog vrta, predstavljen je novi dres Osijeka. Iako je novi dres vrlo sličan prošlosezonskom, bijelo-plavi će ove sezone nastupati u dresovima talijanskog proizvođača Legea.

Da se 20-godišnji napadač s razlogom našao u početnom sastavu Osijeka potvrdila je 36. minuta kada domaćini dolaze u vodstvo. Miličević je ovaj put izvrtio dvojicu Vinkovčana, a na putu do gola lopta se odbija od Radasa i u nezgodnom luku prebacuje istrčalog Burcsu za 1:0 Osijeka i prvijenac mladog napadača u bijelo-plavom dresu.

Dobar pokušaj domaćina vidjeli smo i u 40. minuti kada Šolić probija desnu stranu vinkovačke obrane, ulazi u 16-erac, no njegov pokušaj iz mrtvog kuta Burcsa brani bez većih problema. Posljednje uzbuđenje u ne odveć kvalitetnih prvih 45 minuta dogodilo se minutu prije odlaska na odmor kada nakon pada Primorca u 16-ercu Cibalije glavni sudac Bruno Marić pokazuje na 11-erac, no na intervenciju pomoćnika Damira Pervana zbog zaleđa osječkog napadača poništava svoju odluku.

Iako su u drugih 45 minuta oba trenera krenula s nepromijenjim sastavima na terenu je bilo puno više živosti. Već u šestoj minuti nastavka brzonogi Miličević još je jednom pobjegao gostujućoj obrani, vratio za Jugovića, a 17-godišnji veznjak puca iznad gola.

Kohorta na jugoistoku

Treba napomenuti da je susret protiv Cibalije bio prvi u kojem je osječka navijačka skupina Kohorta, nakon niza godina provedenih na istočnoj tribini Gradskog vrta, provela na jugoistoku, mjestu s kojeg će Kohorta, kao nekad u stare dane, bodriti svoje ljubimce.

Najbolju prigodu za izjednačenje Vinkovčani su propustili u 70. minuti; Husić je ubacio s desne strane, obrana Osječana na drugoj je vratnici zaboravila na Malčića, no inače najubojiti napadač Cibalije sa svega nekoliko metara iz prve puca visoko preko gola.

Odličan potez u 77. je minuti napravio trener domaćina Ilija Lončarević izvadivši iz igre zasluženim pljeskom ispraćenog Karla Primorca, umjesto kojeg je u igru ušao Antonio Hrnčević. Nepune dvije minute kasnije brzonogi je Sisčanin prisilio Mešića da ga zaustavi prekršajem u svom 16-ercu, a dosuđeni 11-erac u 2:0 Osijeka pretvara kapetan Valentin Babić.

Nesvakidašnji događaj zbio se u 81. minuti kada glavni sudac pri rezultatu 2:0 za Osijek zbog odugovlačenja s izvođenjem prekršaja dodjeljuje drugi žuti, odn. crveni karton braniču gostiju Marku Radasu?!

Brojčano slabiji Vinkovčani do kraja susreta vrlo su lako mogli primiti još koji pogodak, a najbliže tome bio je Šolić u 86. minuti, no njegov solo prodor završava u rukama Burcse, da bi u prvoj minuti sudačke nadoknade Smoje i zatresao mrežu gostiju, no na intervenciju, ovaj put Miše Faletara, glavni sudac poništava treći pogodak Osječana, a nervoznom braniču domaćina pokazuje žuti karton.