1. Hrvatska nogometna liga, 2. kolo, 03.08.2008, 20:00 h, Kantrida, Rijeka, gledatelja: 2.500
Suci: Ante Vučemilović (Osijek), Željko Perak (Karlovac), Miro Grgić (Osijek)

Zoran Zdelar • nedjelja, 03.08.2008.

Nogometni prvoligaš s Kvarnera nakon dva odigrana prvenstvena kola našao se na samom dnu ljestvice 1. HNL. Očito ni Mladena Ivančića ne očekuju ugodni dani na Kantridi, nakon što je večeras Zagreb u potpunosti zasluženo slavio minimalnim rezultatom. Promašaji Alena Škore, koji se ne mogu svi ni pobrojati, ipak su bili previše, a odlični Mario Brkljača je to kaznio...

Marko Grgić
66'
5
Damir Džidić
82'
7
Josip Jurendić
84'
Luka Pavlović

Ni igrač manje, ni iznimno dobar travnjak, ni podrška domaće publike nije pomogla nogometašima Rijeke da stignu do svoje prve službene pobjede u ovoj sezoni. Uzalud je Hrvoje Štrok najavljivao da će Kantrida ponovno nakon dugo vremena biti neosvojivi teren. Ovog puta Kantridu je osvojila momčad s igračem manje, a igrači Rijeke morat će usvojiti očito novi način igre i novi pristup utakmice, inače prijeti katastrofalna sezona zbog kojeg bi se mogla možda i cijela momčad izmijeniti još ovog mjeseca. Vremena nema previše, ali sasvim dovoljno za to. Bio bi to iznimno radikalan potez, koji zasad još uvijek nije blizu, no ako se ovako nastavi sportskog direktora Roberta Rubčića očekuje još mnogo posla.

Pred otprilike 2.500 gledatelja domaćini su solidno otvorili utakmicu, branič Bodrušić se nakon samo tri minute igre našao u lijepoj prilici, pucao je snažno, ali ranog pogotka, kao što je bio slučaj u Zagrebu i Splitu, ipak nije bilo. Lagana dominacija Rijeke se nastavlja, u 9. minuti dio gledatelja traži od suca da dosudi kaznenog udarca zbog pada Alena Škore u jedanaestercu Zagreba, no nije podlegao "pritisku" dijela publike.

Samo minutu kasnije Mario Brkljača sjajno puca iz slobodnog udarca, a lopta odlazi ipak iznad grede. Bila je to prilika koja je najavila početak Zagrebove dominacije, uz tek povremene bljeskove domaćina. U idućih desetak minuta Brkljača se našao u dvije nove sjajne prilike. Najprije je zatresao okvir gola, lopta se vratila u igru, ali nitko iz gostujućih redova nije uspio pravovremeno reagirati. Nakon toga je Brkljača ponovno poslao loptu iznad grede iz slobodnog udarca.

Uskoro počinje serija ogromnih promašaja napadača Alena Škore. Hrvoje Štrok ga je vrlo lijepo proigrao, ali Rijekin napadač se ne uspijeva najbolje snaći i prilika propada. Mislila je većina gledatelja da se u 43. minuti zbio ključni trenutak nakon kojeg će domaćin preuzeti kontrolu nad utakmice, no, pokazalo se kasnije, dobro su se prevarili. Naime, u 43. minuti Miladin je htio očistiti potencijalno opasnu situaciju pred golom Rijeke, odnosi loptu, a zatim ga Ivan Krstanović potpuno nepotrebno oštro faulira. Kako je Krstanović već imao jednu opomenu, drugim žutim kartonom je isključen iz igre. Igru je napustio i Miladin jer je prilikom tog prekršaja i stradao.

Drugo poluvrijeme donijelo je relativno otvorenu igru s obje strane, a nešto bolji dojam i dalje ostavljaju Zagrebaši. Prvu lijepu priliku imao je mladi kapetan Anas Sharbini. Iz slobodnog udarca u 52. minuti nije ipak bio dovoljno precizan. Nakon što Škoro propušta realizirati nekoliko prilika, stiže kazna. Najbolji igrač utakmice, Mario Brkljača, iskoristio je zbunjenost Rijekine obrane kako bi svladao Velimira Radmana u 62. minuti za velikih 0:1.

Nije vodstvo Zagreba trgnulo domaćina, već ih je dodatno šokirao i uskoro obrana Rijeke čini još nekoliko većih propusta, ali ovog su se puta izvukli bez kazne od strane gostiju. U samoj završnici Rijeka ima par solidnih prilika za izjednačenje, ali Zagreb u potpunosti zasluženo odlazi kući s prva tri osvojena boda ove sezone.

Rijeka nije opravdala ulogu favorita, koja im je dana sa svih strana, što su, uostalom, i sami prihvatili. Zagreb se predstavio u vrlo dobrom izdanju, a Ivančića očekuje mnogo posla. Nedjelja će mu biti dan za razmišljanje, a u ponedjeljak će morati novinarima na Kantridi i javnosti objasniti zašto se Rijeka nakon dva odigrana kola našla na dnu.