Uvjerljiva pobjeda za mirniji put

Bernard Jurišić, Branimir Korać • srijeda, 16.07.2008.

Iako je u prvoj četvrtini zaostajala čak 17 poena, hrvatska košarkaška reprezentacija uvjerljivo je pobijedila Portoriko i s prvog mjesta ulazi u završne borbe za plasman na OI u Pekingu...

Skupina D, treće kolo

Hrvatska - Portoriko 95:81 (14:26, 43:40, 70:58)

Hrvatska: Roko Leni Ukić (12, 6 skokova, 5 asistencija), Davor Kus (15), Marko Popović (10, 3 asistencije), Marin Rozić (6, 5 skokova), Nikša Prkačin (12), Marko Tomas (15), Zoran Planinić, Sandro Nicević (6), Damir Markota, Marko Banić (12, 6 skokova), Krešimir Lončar (7, 5 skokova), Stanko Barać.

Portoriko: Peter John Ramos (10, 6 skokova), Juan Jose Barea (7), Filiberto Rivera (4), Carlos Arroyo (20, 4 asistencije), Javier Mojica (3), Joel Jones Camacho (6), Larry Elias Ayuso (22), Ricky Sanchez (7, 4 skokova), Luis Villafane (3 skoka), Alex Falcon, Carmelo Lee, Daniel Santiago (2, 3 skoka).

Blokade: Hrvatska 0, Portoriko 1

Hrvatski košarkaši ostvarili su zacrtani plan u skupini i s dvije pobjede kao prvoplasirani ušli u četvrtfinale, gdje ih čeka Kanada. Protiv Portorika naša je reprezentacija odigrala pametnih i zrelih 30 minuta i na kraju potpuno zasluženo uvjerljivo slavila.

Bez Planinića zbog temperature

Ni u drugoj utakmici izbornik Repeša nije mogao računati na kompletnu momčad. Ukića zbog ozljede nije bilo protiv Kameruna, a Portorikance je zbog povišene temperature morao preskočiti Zoran Planinić. Damir Markota izgubljen je do kraja turnira.

Kako je krenulo, činilo se da će opet biti "krv, znoj i suze". Portorikanci su otvorili utakmicu strašnom serijom Arroya i Ayusa, koji su djelovali nezadrživo. Mijenjali su se čuvari na Arroyu, ali ni Kus, ni Popović nisu ga uspijevali zaustaviti.

Nakon 0:8, već u 4. minuti bilo je 2:14, a Repeša je već do kraja prve četvrtine izrotirao svih 10 igrača koje je imao na raspolaganju. Nije pomagalo, Portorikance je šut služio gotovo savršeno, igrali su u ritmu koji bi teško izdržala bilo koja svjetska košarkaška momčad. Minutu prije kraja prve četvrtine bilo je nevjerojatnih 9:26, no tricom Rozića sekundu prije sirene došli smo do zaostatka od "samo" -12.

Druga četvrtina - druga priča. Marko Tomas preuzeo je Arroya i prisilio ga na prve promašaje, vrlo dobro ga odvojivši i od lopte i od suigrača. Na drugoj strani parketa ruku mu je dao Roko Ukić, koji je "mic po mic" razigravao suigrače, a Hrvatska je "nagrizala" portorikansku prednost.

Protiv Kanade za polufinale

Hrvatska je s dvije pobjede osvojila prvo mjesto u skupini D i u četvrtfinalu je čekaju Kanađani. Prema rasporedu odigravanja, susret bi se trebao igrati u petak u 12 sati po našem vremenu.

U 15. minuti tricama Tomasa i Rozića, te brzom kontrom stigli smo na 25:32, a tri minute kasnije uhvatili smo potpuni priključak - 33:35. Portorikancima je stao šut, a drugu napadačku ideju nisu imali, posebno ne prema reketu. Ukić je u posljednjoj minuti druge četvrtine donio prvo vodstvo našoj momčadi (41:40), a nakon toga poentirao i za 43:40 s kojima se otišlo na odmor.

I u trećoj četvrtini nastavljena je vrlo dobra igra naše momčadi, pa je prednost nastavila kontinuirano rasti. U 23. smo otišli na 51:46, u 25. na 56:46, a tri minuta prije kraja treće četvrtine na 61:48. Pobjeda se već polako počela nazirati.

Zadnju prijetnju Portorikanci su imali početkom zadnje četvrtine, kad je Ayuso pogodio jedan "projektil" za 70:63, a nakon toga su imali i napad za dodatno približavanje. Nisu to znali iskoristiti, naši su vrlo dobro reagirali u obrani i s dvije čiste kontre otišli na 74:63.

Tu je praktično bio kraj utakmice, Portorikanci su se predali, a naša prednost narasla je i do 89:69 tri minute prije kraja. Na kraju visokih i potpuno zasluženih 95:81 trasiralo nam je lakši put prema polufinalu i za protivnika nam dalo Kanadu umjesto Slovenije.

Najbolji u našim redovima bili su Marko Tomas s 15 poena, ali i sjajnim obrambenim učinkom, te Roko Ukić s 12 poena, 6 skokova i 5 asistencija. Kod Portorikanaca je Ayuso zabio 22, Arroyo 20.