Napravljen prvi korak

Bernard Jurišić, Branimir Korać • ponedjeljak, 14.07.2008.

Hrvatska košarkaška reprezentacija napravila je prvi od četiri potrebna koraka za nastup na Olimpijskim igrama u Pekingu. U prvom susretu predolimpijskog kvalifikacijskog turnira u Ateni, Hrvatska je pobijedila Kamerun 93:79...

Skupina D, prvo kolo

Hrvatska - Kamerun 93:79 (19:16, 45:25, 62:50)

Hrvatska: Roko Leni Ukić, Davor Kus (2, 6 asistencija), Marko Popović (17, 4 asistencije), Marin Rozić (7), Nikša Prkačin (12, 6 skokova), Marko Tomas (22), Zoran Planinić (12, 4 skoka), Sandro Nicević (2), Damir Markota (5), Marko Banić (12), Krešimir Lončar, Stanko Barać (2).

Kamerun: Christian Bayang, Cyrille Makanda (11), Parfait Bitee (14, 6 asistencija), Franck Ndongo (8, 9 skokova), Harding Nana (24, 4 skoka), Joachim Ekanga Ehawa (7), Patrick Bouli (3), Jean Pierre Ellong Ebong, Brice Vounang (4), Alfred Aboya, Ruben Boumtje Boumtje (8, 10 skokova), Alexis Wangmene.

Blokade: Hrvatska 1, Kamerun 0

Zagrijavanje je uspješno odrađeno, hrvatska košarkaška reprezentacija nije dozvolila iznenađenje i pobjedom protiv Kameruna otvorila je predolimpijski kvalifikacijaski turnir u Ateni.

U utakmici koju smo odigrali bez lakše ozlijeđenog Roka Ukića, koji bi trebao biti spreman za Portoriko u srijedu, pitanje pobjednika Repešina momčad riješila je u desetak minuta druge četvrtine.

Prvi period prošao je u "traženju". Kamerunci su se držali na minimalnoj razlici, na kraju prve četvrtine bilo je 19:16, a da ih je služio šut mogli su i voditi. U drugoj četvrtini Kamerunce je Repeša "zaskočio" zonom i brzim polukontrama prednost je rasla na hrvatskoj strani. Serijom 8:0, potom i 16:2 došli smo do 35:18 i pokazali protivniku tko je gazda. Najvećih 45:23 dosegnuli smo minutu prije zasluženog odmora.

U trećoj je četvrtini došlo do malog opuštanja, pa su nakon 58:40 u 27. minuti, Kamerunci s nekoliko pogođenih dalekometnih šuteva stigli na pomalo opasnih 62:53. No, trica Planinića za zvukom sirene na kraju treće i polaganje na otvaranju četvrte četvrtine opet su nam vratili mir, a na semaforu je stajalo 67:53.

Kod 69:60 u 34. minuti Planinić radi prekršaj u napadu, no Kamerunci ne koriste napad, pa opet uspijevamo pobjeći na 73:60. Horok Prkačina za 86:70 dvije i pol minute prije kraja i definitivno je označio kraj kamerunskih nada i bilježenje prva dva boda Hrvatskoj.

Marko Tomas bio je najefikasniji u našoj momčadi s 22 poena, slijedio ga je Marko Popović sa 17 ubačaja i 4 asistencije. Prkačin je dominirao kamerunskim centrima s 12 poena i 6 skokova, a po 12 ubačaja imali su i Planinić i Banić. Kod Kamerunaca bolji od ostalih bio je Nana s 24 poena i 3 asistencije.

U utorak je na rasporedu okršaj Kameruna i Portorika, a Hrvatska svoj drugi susret u skupini igra u srijedu protiv Portorika.