Ostali sportovi

Lakše s Kanadom nego s Korejom

Branko Barić • utorak, 15.07.2008.

U drugom susretu skupine C na kvalifikacijskom turniru za Olimpijske igre reprezentacija Slovenije pokazala je zašto ju smatraju jednom od najvećih favorita za plasman u Peking. Nakon neuvjerljivog nastupa protiv Korejaca, u susretu protiv Kanađana demonstrirali su svu svoju snagu...

Skupina C, drugo kolo

Slovenija – Kanada 86:70 (14:12, 41:34, 63:49)

Slovenija: Zagorac, Lakovič (19), Klobučar (3), Bečirovič (15, 5 asistencija), Nesterović (14, 9 skokova), Dragič (3), Slokar (10), Joksimović (4, 5 asistencija), Preldžić (8), Lorbek (8), Drobnjak (2), Zupan

Kanada: Barrett (16), Thomas (10), Anderson (9), Anthony (9, 6 skokova), Brempong (2), Dalembert (4), Doornekamp , English (5), Famutimi (5), Kendall (7, 6 skokova), Kepkay, Rautins (3)

Blokade: Slovenija 8, Kanada 4

Izabranici Lea Rautinsa bolje su ušli u susret i nakon pet minuta igre imali su vodstvo 15:9, no zahvaljujući nezadrživom Jaki Lakoviču Slovenci do kraja prve dionice dolaze do svog vodstva od pet koševa razlike (27:22). Iskusni razigravač koji kruh zarađuje u Barceloni u prvih deset minuta postigao je čak 16 pogodaka i potpuno je izludio kanadsku obranu.

U drugoj četvrtini Aleš Pipan izmjenama pokušava pojačati intenzitet u obrani, što rezultira vodstvom od devet poena razlike nakon samo dvije minute igre. Kanađani odgovaraju preko braniča Mimi Heata Joela Anthonyja koji svojom serijom koševa vraća na samo minus jedan (35:34), no do novog vodstva ne uspijevaju doći. Naši susjedi prave seriju 6:0 i na veliki odmor odlaze s rezultatom 41:34 u svoju korist.

Iako se ne može reći da su Slovenci u prvih 20 minuta bili loši, tek u drugom poluvremenu pokazuju svoje pravo lice. Prvenstveno sjajnom agresivnom igrom u obrani ne dopuštaju neugodnim Kanađanima da ozbiljnije rezultatski zaprijete. Anthony je do kraja limitiran na samo devet poena, a druga NBA zvijezda, Samuel Dalembert, potpuno je isključen iz igre. U napadu se razigrava sve više igrača, posebno Sani Bečirovič i Rašo Nesterović, a trica 21-godišnjeg Emira Preldžića u posljednjoj sekundi treće dionice za 64:49 ubija svaku nadu protivnicima.

Slovenski uragan nastavlja se i u posljednjih deset minuta, pa je konačnih 86:70 moglo izgledati još i uvjerljivije. Lakovič je bio prvi strijelac susreta s 19 poena, a odličan je ponovno bio i Nesterović s 14 poena i devet skokova. Prvo ime u kanadskim redovima bio je krilni igrač francuskog Chalona Rowan Barrett sa 16 poena. Bivši Zadranin Carl English odigrao je iznimno lošu utakmicu postigavši tek pet poena i to u trenucima kad je sve bilo riješeno.

Slovenija je ovom pobjedom osigurala prvo mjesto u skupini, te u četvrtfinalnom obračunu u petak očekuje drugoplasiranu momčad iz naše skupine D.