1. Hrvatska nogometna liga, 23. kolo, 15.03.2008., Zagreb, Maksimir, gledatelja: 3500
Suci: Ivo Krečak (Šibenik), P. Gabrilo (Split) i G. Perica (Šibenik)
4:0 Cibalia
Cibalia

Dinamo - Cibalia: Bez Modrića, bez problema

Tomislav Pacak, Vedran Attias • subota, 15.03.2008.

Početak završnog dijela 1. HNL nije promijenio mnogo u navikama Dinamovih nogometaša koji su protiv Cibalije slavili s 4:0 i tako zabilježili 19. pobjedu u 23 ovosezonska kola. Ono što se promijenilo u odnosu na nekoliko prethodnih Dinamovih predstava jest igra kojom Zvonimir Soldo može biti puno zadovoljniji nego što je to, primjerice, mogao biti nakon susreta sa Slaven Belupom. Zanimljivo, Dinamo je najbolju proljetnu utakmicu odigrao - bez Luke Modrića...

Marijo Dodik
46'
15
Adin Džafić
46'

Srećko Lušić

Nakon nekoliko blijedih predstava Dinama na početku proljetnog dijela sezone, Soldo se odlučio za određene promjene i, kako se pokazalo, pogodio. Mario Mandžukić i Carlos ostali su na klupi, Modrića nije bilo zbog temperature, a Georg Koch otputovao je u Njemačku kako bi bio prisutan rođenju djeteta. Od prve minute su, pak, priliku dobili Tadić, Čale i Drpić koji su Soldino povjerenje maksimalno iskoristili.

Slika 1 od 2.

Cibalia je u jesenskom dijelu prvenstva pružila vrlo dobar otpor Dinamu, a i ovom su prigodom Vinkovčani pokušali zaigrati otvorenije nego što je to uobičajeno od gostiju u Maksimiru. Međutim, Dinamu je to odgovaralo, bilo je više prostora za brzance Mikića, Tadića, Ettoa i nadasve Guelu koji je od prve minute bio izuzetno raspoložen. Guela je definitivno najveći Soldin dobitak ove utakmice, bilo ga je svuda po terenu, a njegovi prekidi postali su iznimno jako Dinamovo oružje. I Soldin najveći problem, efikasnost napadača, barem je nakratko zaboravljen - i Tadić i Balaban upisali su se među strijelce i tako, dojam je, na neko vrijeme "zakucali" Mandžukića na klupu.

Guela je rano počeo namještati šanse suigračima, ali prvi gol Dinamo je postigao bez pomoći tamnoputog veznjaka. Izvrsnu akciju Dinamovci su odigrali po desnoj strani, Balaban je dao za Vrdoljaka koji lijepo upošljava Josipa Tadića, a Đakovčanin smireno matira Burcsu za 1:0 Dinama i za svoj drugi gol u samo četiri dana.

22. minuta bila je rezervirana za Bad Blue Boyse koji su 22. rođendan proslavili razmotavanjem prekrasne zastave i prigodnom bakljadom. Njihovi ljubimci čestitali su im, pak, na najbolji mogući način u 24. minuti. Nakon što je Burcsa odbio Bišćanov pokušaj glavom (poslije kornera Guele), lopta je vraćena u šesnaesterac, dolazi do Hrvoja Čale koji postiže svoj prvi gol sezone. Čale je tako idealno zahvalio treneru na vraćanju u prvih 11, a u 90 minuta definitivno je napravio više dobroga nego što to napravi Carlos.

Rastrčani i nezaustavljivi Guela u 36. se minuti odlučio za udarac sa 16 metara premda je imao i boljih opcija. Iako je bila u podređenoj poziciji cijelo poluvrijeme, Cibalia je na odmor mogla otići samo s pogotkom minusa, ali Husićev udarac sa 16 metara brani Kelava.

Slika 2 od 3.

Pokušao je Srećko Lušić zamjenama promijeniti odnos snaga na travnjaku, pa su tako priliku dobili Dodik i Džafić, ali promjene nije bilo. Dinamo je gospodario terenom, Vrdoljak i Bišćan kontrolirali su sredinu, Guela je bio najbolji na terenu, a u drugom dijelu konačno je krenulo i Boška Balabana.

U 57. minuti Guela je opet odlično izveo korner, Drpić je loptu prebacio na drugu stativu gdje se najbolje snalazi Balaban i zabija za 3:0. Pokušao je uzvratiti Husić sa 16 metara, Kelava je opet bio spreman. Guelin korner u 62. minuti Vrdoljak je proslijedio u vratnicu, a s druge strane Dodik iz lijepe situacije glavom puca ravno u Kelavu.

U 72. minuti Balaban je pokazao da nije zaboravio ni pucati slobodne udarce - namjestio je loptu na malo više od 20 metara od gola Burcse i preko živog zida pogodio donji desni kut za "poker" Dinama.

Slika 3 od 4.

Do kraja je i Soldo malo mijenjao, pa se ritam utakmice izgubio, a Dinaomo je lako sačuvao stečenih 4:0 i priveo utakmicu mirnom kraju.

Modri su tako ostali na pobjedničkim stazama, s tom razlikom da su ovoga puta zadovoljili i publiku. Ujedno su Zagrepčani imali i priliku vidjeti kako bi Dinamo mogao izgledati bez Luke Modrića; iako ne treba suditi previše nakon jedne utakmice (i to Cibalije), ipak je ova utakmica pokazala kako Dinamo ne igra samo kad igra i Luka Modrić...